Ebben az évben az Országos Könyvtári Napok eseménysorozata két jelentős eseményhez kapcsolódik, 2018 Magyarországon a Családok Éve és egyben az Európai Bizottság javaslatára a Kulturális Örökség Európai Éve.
A könyvtárak eddig is számos hasznos családbarát szolgáltatással fordultak a lakosság felé. A Családok éve alkalmat ad arra is, hogy ezeket népszerűsítsék, együttműködő partnerek bevonásával hatékonyságát erősítsék. Az Országos Könyvtári Napok lehetőséget teremt új szolgáltatások bevezetésére, az év közben elindított családi könyvtári programok sajtó nyilvános zárására, többgenerációs események tervezésére.
Az Európai Bizottság döntését, hogy az idei legyen a Kulturális Örökség Európai Éve, az Európai Parlament és a tagállami kormányok is elfogadták. A kezdeményezés célja, hogy minél többen fedezzék fel és ismerjék meg Európa kulturális örökségét. Az európai év szlogenje: “Örökségünk: a múlt és a jövő találkozása”. Az év során több olyan kezdeményezésre és eseményre kerül sor Európa-szerte, amelyek segítségével a lakosság jobban megismerheti a kulturális értékeket. A kulturális örökség részét képezik a gyerekként megismert mesék, a szüleink és nagyszüleink által átadott ismeretek, a hagyományos ételek, a művészeti alkotások, a tárgyi kultúra, stb. – ezek bemutatására is változatos tevékenységgel készülhetünk.
Szeretnénk, ha összehangolt tevékenységünk a megszokott tartalmas színvonal mellett újdonságokat is kínálna a rendszeres könyvtárlátogatóknak éppúgy, mint azoknak, akik ezekben a napokban fognak ismerkedni a sokszínű könyvtári szolgáltatásokkal – írják a szervezők.
A tervezett program
Október 1., hétfő
10 óra Rendhagyó irodalomóra: “Irodalmi örökség és emlékezet” – dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész előadása
18 óra “Versek tiszta szívvel” – Szatmári Tony előadóművész zenés estje
Október 2., kedd
8:30 “Úristen, kamasz lettem” – Sohonyai Edit ifjúsági regényíró interaktív önismereti előadása
Október 3., szerda
10:30 “Rajzoltam egy szép világot” – Mikola Péter játszótárs, a Zorka mesék írójának közönségtalálkozója
Október 4., csütörtök
10:00 “Helka trilógia – A Balaton legendája újjá éled” – Nyulász Péter IBBY – Év Gyermekkönyve díjas író közönségtalálkozója
“A Balaton legendája újraéled! A Helka- a Burok- völgy árnyai című regény a Balaton és a Bakony egy elfeledett mítoszán, Sió tündérregéjén, Helka és Kelen legendáján alapul. Ám az új, kalandos meseregény főszereplői a korábbi legendahősök gyermekei, akik saját múltjuk titkainak erednek nyomába, s az olvasó velük együtt kalandozva bogozhatja ki az eredeti legenda rejtelmeit.
A kalandok során valós, mégis igazán mesébe illő helyszíneket járnak végig Tihanytól Hévízen át Sóstóig, a Gaja szurdoktól a Szentbékkálli kőtengeren, Tapolcai tavasbarlangon át Balatonfüredig…” (Nyulász Péter)
Október 5., péntek
17:00 “A kisemmizett angyal” – Szurovecz Kitti könyvbemutatója
A tizenhat éves Mia, a Nyírségből származó szegény lány prostitúcióra kényszerül. Panka, a jómódú budai vállalkozók hasonló korú lánya emberkereskedők karmai közé kerül. A két lány közös kálváriája egy nyolcadik kerületi garzonban kezdődik. A rabságban mély barátság szövődik közöttük, Mia el is határozza, hogy megszökteti Pankát, még mielőtt elvinnék őt külföldre. Az események azonban nem várt fordulatot vesznek, így Mia hamarosan az üldözöttek listájára kerül.
Szurovecz Kitti izgalmas, megdöbbentő története bár fikció, megtörtént eseményeken alapul. Vajon milyen a hazai emberkereskedelem és a szervezett prostitúció? Honnan szerzik be a lányokat? Milyen esélye van egy nagyon szegény és egy tehetős fiatalkorúnak ugyanolyan körülmények között? Mi történik, ha megromlik az egészségük, vagy felmerül egy váratlan probléma? Van bármiféle kiút? Ki lehet szállni? Ki segíthet?
Október 7., vasárnap
9:00-13:00 Könyves Vasárnap – Ingyenes beiratkozás és internet használat
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)