Két rendkívüli kiállítás nyílik párhuzamosan március 19-én a balatonfüredi Vaszary Galériában. A középkori grafika kimagasló alakjának, a magyar származású Albrecht Dürernek fa- és rézmetszeteiből, a kortárs magyar művészet meghatározó alkotójának, Jovánovics Györgynek szobraiból, fotóiból, grafikáiból, tárgyaiból állítottak össze gazdag anyagot.
A Szépművészeti Múzeum több mint kétszáz darabos Albrecht Dürer gyűjteményéből válogattak össze 83 fa- és rézmetszetet “Pusztán fekete vonalakkal” címmel.
Mint Geskó Judit a Szépművészeti Múzeum osztályvezetője, a Vaszary Galéria művészeti főtanácsadója elmondta, a kiállított művek között lesz a Dürer leghíresebb lapja, a Melancolia is. A beválogatást az is indokolta, hogy a kiállítást megnyitó Földényi László, a Színház és Filmművészeti Egyetem tanszékvezetője könyvet is írt a műről.
A tárlapon szerepel többek mellett az 1498-ban készült Herkules a válaszúton, az ugyanekkor metszett allegória, A tudós álma, a Szent Eustachius című, 1501 körüli nagyméretű kompozíció, a századfordulót követően készült Nemesis című rézmetszet, valamint az aránytani kutatások igazi kiteljesedését, az ideális női- és férfi alakot megtestesítő Ádám és Éva című lap (1504), az 1513-14-ben metszett három lapja: a Lovag, halál és az ördög, a már említett Melancolia I és a Szent Jeromos a dolgozószobában.
A Dürer kiállítással párhuzamosan nyílik Jovánovics György EGY ÖNÉLETRAJZ című tárlata, melynek egyik érdekessége, hogy a művész zongorája is megszólal majd a kiállításon.
A rendezők által kiadott sajtóanyag szerint Jovánovics György elképzeléseit évtizedek óta a műfajokon átívelő, ugyanakkor elsődlegesen mindig a szobrászathoz köthető gondolkodás, a pedagógiai szemlélet, az intellektuális megközelítésmód határozza meg. Széles spektrumú művészettörténeti vonatkozásrendszerbe foglalt műveiben gyakran jelennek meg filozófiai, irodalmi, zenei inspirációk. A Vaszary Villában rendezendő kiállítás ebből a komplex rendszerből nyújt keresztmetszetet, a hatvanas években készült korai művektől kezdve, egészen a külön e tárlatra létrejövő alkotásokig.
A kiállítás főbb egységei:
1. Nagyméretű dobozszobrok
2. Színes és fehér reliefek
3. Fotómunkák
4. Korai grafikák
5. Kisplasztikák, maszkok
6. Tanítványok munkái – tanítványokkal közösen készült munkák
7. A művekbe az évtizedek során beépült tárgyak
8. Klasszikus alkotások, inspirációk
A kiállítás elsősorban olyan műveket állít középpontba, amelyek az elmúlt évtizedek egyéni és csoportos tárlatain ritkán szerepeltek, vagy esetleg most kerülnek először a közönség elé.
A két kiállítás megnyitója március 19-én 11 órakor kezdődik a Vaszary Galériában.
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre