Szombaton negyedével lett nagyobb a Balaton-felvidéki község lélekszáma, mert a tősgyökeres csicsóiak és a később beköltöző bebírók hazahívták az ország más részeibe elszármazott csicsóiakat is.
A program nyitányaként a templom előtti kertben közösen koszorúkat helyeztek el az 1848-49-es szabadságharcban elhunyt csicsóiak emlékére állított kopjafánál, az első világháborús áldozatok emlékoszlopánál és a 2. világháborúban elhunytak nevét megörökítő emléktáblánál.
Innen a játszótér illetve a sportpálya melletti parkba sétáltak, ahol elültették az összetartozás fáját, és emléktáblát avattak mellette.
A falu központjába visszafelé útközben rövid időre betértek Kónyi Andrea és Guti László portájára, hogy megnézzék a faluban élő két művész előző nap nyílt kiállítását.
A találkozó az egykori plébániából kialakított közösségi épületben, a Nivegy-házban zárult. A Himnusz és a magyarországi németek himnuszának eléneklése után Schumacher József polgármester köszöntötte az egybegyűltek, az “elszármazottakat, a csicsóiakat és a bebírókat”.
Mint Schumacher József elmondta, 130 elszármazottnak küldtek meghívót. Igyekeztek mindenkit megkeresni, de előfordulhat, hogy valaki mégis kimaradt. Vannak közöttük, akik egyébként már legfeljebb a temetőbe járnak vissza az ősök sírjához, de vannak olyanok is, akik szőlőjükbe, pincéjükbe, hétvégi házukba ma is rendszeresen megfordulnak. A meghívottak közül mintegy hetvenen jeleztek vissza, illetve jöttek el, ami nagyon nagy szám, hiszen ehhez sokan több száz kilométert utaztak.
A polgármester büszkén számolt be arról, hogy az utóbbi évtizedekben megfiatalodott a falu. Amíg 1990-ben a 180 lakosból 108 nyugdíjas korú volt, addig a mostani 250 lakosból 45 a nyugdíjas és 55 a 18 év alatti gyerekek száma. Ezért sokat tettünk, nem kaptuk ingyen, mondta. Telkeket alakítottak ki, és már a 90-es évek végén kamatmentes hitelt adtak az építkezőknek, letelepedőknek. Ez tette lehetővé, hogy nem csak az új telkeken, hanem a falu belső részében megüresedő házakban is fiatal családok telepedtek ki, akiknek gyereki ma is idejárnak óvodába, iskolába.
Mostanra beszűkültek a fejlődési lehetőségeik, egyedül a falu északi részén tudnak minimálisan terjeszkedni. És közben annyira kinyílt a világ a fiatalok előtt, hogy előbb el kell kicsit engedni őket, hogy utána talán páran visszajöjjenek közülük. Ugyanakkor a mai munkaszokások miatt fel is értékelődött a község, mert egyre többen tehetik meg, hogy csak hetente egyszer járnak a munkahelyükre, a valós tevékenységet otthon végzik. Erre pedig Csicsó rendkívül alkalmas a természeti környezete, a békéje és a jól működő közösségei, közösségi élete miatt, mondta többek között a polgármester.
Schumacher József szerint Balatoncsicsó további fejlődéséhez, virágzó életéhez is a lehető legtöbb közös élményre van szükség, mert ez ad erőt a munkához, ez ad perspektívát a fiataloknak. S ha el is menne később máshová, akkor is jó szívvel gondol vissza arra falura, ahol gyerekkorát töltötte. Ezt a közös élményszerzést, a szép emlékek erősítését szolgálja a mostani találkozó is, amit a jövőben rendszeressé szeretnének tenni – mondta többek között a polgármester.
A köszöntő után Weinhardt József harmonikázott, énekelt, majd vacsorával vendégelték meg a résztvevőket. Az esti programban fellépett a csicsóiakból is álló Bokafogó Néptáncegyüttes, és folytatódott a beszélgetés, ismerkedés, a régi emlékek felidézése.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)