Lassan talán kifulladnak a böjti szelek, és beköszönt az igazi tavasz, a természetjárás egyik legszebb időszaka. Ehhez szeretnénk egy gyönyörű és viszonylag könnyen, biztonságosan járható úticélt ajánlani a Csobánc-hegyi kirándulással, várnézővel.
A Csobánc a balatoni tanúhegyek tornasorában valahol középen áll a 376 méteres magasságával, de várhegyként a legnagyobb a 240 méteres önálló, szigetszerű kiemelkedésével. Igazán csak a 418-méteres szirten álló Rezi-vár és a 413 méteren épített Tátika-vár vetélkedik vele, de azok nem ennyire szigetszerű kiemelkedések, és a tágabb környezetük is magasabb. Elmarad tőle a 363 méteres szinten épült Zádor-vár, vagy a 367 méteren álló, 160 méteres környezetből kiemelkedő Somló-vára is. Nem is szólva a csak 245 méteres sümegi, vagy a 230 méteres szigligeti várhegyről, és a környezetéhez képest szinte a pinceszintre épített nagyvázsonyi Kinizsi-várról.
Ez az elsőség persze azt is jelenti, hogy nem csak elfoglalni, megmászni is nehezebb másoknál. Annyira azért ne ijedjünk meg, mert a várhegy lábától a hegy csúcsáig tartó 1,8 kilométeres út végig jól járható. A 240 méteres emelkedés is szépen eloszlik a távon. Persze tanácsos olyan cipőt húzni, ami köves, sziklás talajon is megfelelő stabilitást ad.
Ha autóval érkezünk, a legpraktikusabb, ha a kocsit a hegy nyugati lábánál kiépített “várparkolóban” tesszük le. Ezt Gyulakeszi központjából a katolikus templom északi oldalán induló Jókai utcán át érjük el. A parkolóban piknikező helyeket is találunk asztalokkal, tűzrakóval, így jobb időben akár hosszabban is elidőzhetünk a túra előtt vagy után.
Az útvonal a Rossztemplomig a zöld jelzésen halad, majd egy jelzés nélküli rövid átkötő szakasz után a kék jelzést követve jutunk fel a hegy tetejére. Több helyen külön tábla is segít, hogy el ne tévedjünk.
Az út minősége nagyon változó. Van frissen burkolt aszfaltos szakasz, kisebb-nagyobb kövekkel fedett veszélyesebb rész, a hegy közepénél kialakított szerpentin legnehezebb szakaszán pedig betonból készült vasúti “talpfákból” építettek lépcsőzetes szakaszt. Ha figyelünk, a saras, jeges időt leszámítva végig jól járható. S ha valaki közben elfáradna, mindig van lehetőség arra, hogy a tájban gyönyörködve kicsit kifújja magát.
Csobánc várának történetét sokan sokféleképpen megírták. Amiben talán közmegegyezés van a szerzők között, hogy az építését valószínűleg 1255 előtt elkezdték. A vár 1300-ban már a rátóti Gyulafi (később Gyulaffy) családé volt. Egy rövid egy időt leszámítva így is maradt 1669-ig, amikor Esterházy Pál vásárolta meg az anyagi problémákkal küzdő tulajdonosoktól.
A 16. század közepén török többször kísérletet tett az elfoglalására, de nem járt sikerrel. A vár történetét kutató Hangodi László írja: “Csobánc ura és kapitánya ezidőtájt rátóti Gyulaffy László, aki korának ismert végvidéki lovastisztje, győzhetetlen bajvívója, Veszprém vára 1566. évi ostromának hőse volt. Csobánc vára stratégiai szerepe 1561 áprilisától jelentősen felértékelődött, amikor a szomszédos Hegyesd vára török kézre került. A következő év tavaszán Csobáncból indultak a sikeresen megvívott visszafoglalásra vonuló egyesített dunántúli végvári és vármegyei hadak. Még az ostrom előtt Gyulaffy László párviadalban végzett Bajazid vajdával, Hegyesd török parancsnokával.“
Hangodi szerint “a vár történetének legfényesebb napja 1707. Február 25-én jött el, amikor az Erdélyből Jean-Louis Rabatin császári tábornagy vezetése alatt a Balaton-felvidéken át Ausztria felé visszavonuló haderő mintegy ezerfős osztaga sikertelen ostromot intézett Csobánc ellen. A várban Szász Márton kuruc vice hadnagy harminc gyalogos puskás hajdúja, ugyanennyi bemenekült fegyveres nemesember, asszonyaik és lányaik alkották a védősereget.
Az osztrák, német, dán, szerb és labanc-magyar ostromlók mintegy négyszáz főt vesztettek, köztük 52 tisztet és az osztagot vezénylő Kreutz ezredest.”
A kurucok 1709-ben hagyták el a várat. Az általuk már elkezdett rombolást a császári katonák fejezték néhány évvel később a falak felrobbantásával.
Sági Károly és Zákonyi Ferenc Balaton című útikönyvükben (Panoráma 1974) azt írják, hogy 1953-ban feltárási munkálatok folytak a várban. A műemléki munka során megerősítették a vár veszélyes falait, az öreg torony támpilléreit, és feltárták a kapu boltozatát, a bejáratot, az udvar két vízgyűjtő ciszternáját, és ennek nyomán áttekintésünk van már a vár építéstörténetéről.
Újabb munkák 2003-ban kezdődtek a Csobánc Váráért Alapítvány szervezésében. A következő tíz évben megtisztították a bozóttól és más növényzettől a vár megmaradt falait és környékét, járművel is járhatóvá tették a Gyulakeszi felől felvezető – általunk is ajánlott – utat, részlegesen helyreállították a déli várfalat, közben régészeti kutatás is zajlott.
A Nemzeti Várprogram 2015-ös bejelentésekor a 3. ütemben, 2017-18-ban tervezték Csobánc várának felújítását. Egy évvel később a várat kipöckölték a listából, ezért úgy tűnik, továbbra is igazi rom marad.
Természetesen romokkal is gyönyörű hely a Csobánc. Jól megválasztott időpontban káprázatos panoráma tárul elénk minden irányban. Egy éjszakai túránkról készült beszámolóval korábban már bizonyítottuk ezt. A most bemutatott túránk november elején volt, ami talán a legjobb időpont az ilyen programokhoz. Egyedül a déli kilátással volt gond a szembesütő nap és a pára miatt.
Az utóbbi évtizedekben a vár mellett a Csobánc-hegy jellegzetességei lettek a sárkányok is. Persze nem valami tűzokádó lényekről vagy Süsüről és barátairól van szó, hanem siklóernyős sportolókról, akik a peremről elrugaszkodva köröznek a hegy fölött. Korábban a nemzeti park vezetői tűzzel-vassal, hatalmas büntetésekkel próbálták elüldözni őket, de mostanra talán tudomásul vették, hogy az ember is a természet része.
Egy rövid repülés videón
A lefelé úton ismét sok gyönyörködésre lesz lehetőségünk. Már nem nehezíti emelkedő a haladásunkat, de a lépéseinkre talán most még jobban kell figyelnünk egyes szakaszokon, hogy meg ne csússzunk a köveken.
Ha valaki teljesen biztosra akar menni, akkor vásárolja meg tőlünk okostelefonjához a fenti útvonal GPS-állományát. A GPS-fájl használatához a Navigálj a mobiloddal a táblák helyett! című írásunkban kap segítséget. Az ott ajánlott térkép GPS-fájl nélkül is nagyon hasznos lehet túráink során.
A fenti kirándulás és más túrák GPS-állományának vásárlási lehetőségéről, az árakról és egyéb feltételekről a Balatoni Bringakör 24 térképes alternatív útvonal javaslattal – ahogy mi szeretjük című túrajavaslatunk végén lehet olvasni.
A vásárlással támogatja, hogy a jövőben is folytatni tudjuk ezt a munkát.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
De jót kirándultam! Köszönöm szépen. Praktikus, informatív a leírás, gyönyörűek a felvételek. Nagyon értékes a munkája!Hála érte. 🙂