Méltatója szerint egy mai reneszánsz alkotó festményeiből nyílt gazdag anyagot felvonultató látványos kiállítás a Kogart Kiállítások Tihany galériájában.
Matteo Massagrande festőművészt és a rendkívül népes közönséget Házi Katalin, a Kogart Kiállítások Tihany vezetője köszöntötte. Majd Mátyásfalvi György beszélt első találkozásáról Massagrande-val Hajóson, ahol a művész nyaranta festőiskolát tart.
A Padovában született, és azóta is ott élő, de több mint két évtizede nyaranta a Kalocsa közelében fekvő Hajóson oktató festőt Fertőszögi Péter művészettörténész mutatta be.
– Már az első beszélgetésünkből azt éreztem, hogy egy igazi művésszel találkoztam. Massagrande egy olyan ember, aki nem csak a művészetében, hanem a szellemében is nagy. Egy olyan művész, akit én reneszánsz szellemnek szoktam nevezni, és amilyent nagyon keveset ismerek a magyar és egyetemes művészeti világban – idézte fel a szintén Hajóson zajlott első találkozásukat a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
Matteo Massagrande 13 éves kora óta kiállító művész, gyermekkorától tudatosan készült a festői pályára, szabadidejében – sőt, néha iskola helyett is – inkább múzeumokba, képtárakba járt, vagy áhítattal nézte a templomokban évszázadok alatt felhalmozódott ezernyi mesterművet. Olykor annyira belefeledkezett a művészet kincseinek tanulmányozásába, hogy észre sem vette, mikor beesteledett, és rázárták a templom ajtaját – mesélt a művésszel való beszélgetései alapján Massagrande indulásáról.
Mint elmondta, Massagrande nem csak a saját korát ismeri, hanem a művészettörténet egészét az antik pompeji freskóktól a középkoron át a mai kor művészetéig. Mindent megtanult, amit a szakmájáról lehet tanulni. Templomról, templomra, műteremről, műteremre járva elsajátította a festészet és a grafika csínját-binját. Nincs olyan technika, amivel ne tudna bánni, s erről a Tihanyban kiállított képek szép tanúbizonyságot adnak.
Massagrande ars poeticája szerint a küldetése az, hogy hidat építsen a múlt nagy mesterei és a kortárs művészet között. Felhasználja mindazt a tudást, ami évezredek alatt felhalmozódott, hogy a saját modern gondolatait a legmodernebb hangvétellel és a legmodernebb technikai tudással tudja kifejezni. Ez az, ami ezekben a festményekben is benne találtatik, hangsúlyozta Fertőszögi.
A művész fő témái épületek, tájak, olyan hangulatú témák, amik valamit képviselnek az európai kultúrából, ugyanakkor előre mutatnak a jövő felé. Az épületek ábrázolása nem egyszerű múltidézés, ezeket Massagrande a saját emlékeiből, élményanyagaiból építi fel. Bár az épületek utalnak a múltunkra, ugyanakkor lehetőséget teremtenek számára ahhoz, hogy elénk tárja saját festői tudását, színről, fényről perspektívákról és mindarról technikai sokféleségről, amivel művészete rendelkezik. Egy épület penészfoltjában, málló vakolatában nem a múltidézés a fontos, hanem, ahogy azt Massagrande megfogja – mondta többek között Fertőszögi Péter.
A művészet történész befejezésül arról beszélt, hogy három évvel ezelőtt azért is nyitották a Kogart Tihanyt, hogy Borsos Miklós anyagának állandó helyet adjanak. Ezzel visszaadják Tihanynak Borsos Miklóst, azt a mestert, aki a 20. század második felének utolsó reneszánsz művésze volt. Most a galéria másik terében egy élő olasz reneszánsz mester munkái vannak. Ez az a folytonosság, amit a Kogart Alapítvány is képvisel: felmutatni a múlt értékeit, összekapcsolni a jelennel, hidat építeni a múlt és jelen között, előre mutatni egy olyan jövő felé, ami talán szebb lesz. Két művész találkozik itt és megmutatja, hogy mit jelent az egyetemes európai kultúra – zárta a gondolatait.
Matteo Massagrande köszönetet mondott a nagy érdeklődésnek, baráti fogadtatásért. Meghatódottan jelentette ki, hogy ő nem csak olasz festő, hanem egyben magyar festő is.
A megnyitót a Balaton Kamarazenekar tagjaiból álló kvartett Mozart darabbal indított, Puccini Krizantém című darabjával zárta.
A kiállítás július 17-ig látogatható a Kogart Kiállítások Tihanyban a Kossuth Lajos utca 10. szám alatt. A galéria június 30-ig hétfő-vasárnap 10:00-18:00, július 1. és augusztus 31. között hétfő-vasárnap 10:00-20:00 óráig látogatható.
A Kogart Kiállítások Tihanyról bővebb ismertetőt is olvashat a Balatontippen.
Kép, reprodukció és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre