Egy közel három évtizede elhagyott katonai megfigyelőtorony nyílik meg rövidesen mindenki előtt, hogy a Bakony és a Balaton-felvidéki hegyek találkozásánál a magasból is megcsodálhassuk a vidéket.
A torony múltja máig nem teljesen tiszta. Abban mindenki megegyezik, hogy valamikor a második világháború idején hozták létre. Van aki a németeknek tulajdonítja az építést, hogy egy a világháború végén kialakított szükségrepülőtér irányítótornya legyen. Mások szerint az ideiglenesen hazánkban állomásozó szovjet katonák építették gyakorlótéri (lőtéri?) “szemletoronynak”. Lőtér itt nem nagyon működhetett, azt inkább a hajmáskériek, várpalotaiak élvezhették.
Az 1990-es években – vázsonyiként – úgy láttam, hogy helikopterek, harci járművek, eszközök mozgását gyakorolhatták a 77-es főúttól északra húzódó nagy füves területen. A végén már csak a magyar katonák. A 90-es évek elején még egy ideiglenes táborhely is működött a torony közelében.
Közben két olvasónk kiegészítette illetve korrigálta az általam írtakat. Iván Imre hozzászólásban írta meg, hogy a terület az egykori MH 8. számú gyakorlótér volt, ahol a magyar és a kivonulásig az orosz vegyivédelmi alegységek nyári és téli élestáborban készültek fel szakfeladatok ellátására. A közelben lévő tábort csak a MH használta. Azt azért jó tudni, hogy a toronytól északra eső terület komoly kémiai és radiológiai terhelést kapott anno.
Egy másik olvasónk üzenetben pontosította a tévedésemet. Mint írta 1971-73 között a Pápán felszálló harci repülőgépek földi célok leküzdésére szolgáló gyakorlatuk alatt (nappali és éjjeli) géppuskával és rakétával lőttek földi célpontokat ezen a területen. (Én akkor éppen nem Nagyvázsonyban, hanem Pápán illetve Pápa mellett éltem, így nem tudtam, hová járnak a repülők lőni. 🙂 )
Ahogy a katonák elmentek, az enyészet vette át a helyüket. A már feljáró nélküli tornyot talán egyedül a környékbeli tolvajok használták, akik a hírek szerint az egyik emeleten tárolták a füstölőkből ellopott kolbászokat, sonkákat. (A kéményszerűen működő torony valószínűleg optimális lehetett a füstölt húsok kiszárításához.)
A toronyról 2014-ben lehetett új híreket hallani, amikor az elhagyott helyeket járó Hajner Gyula társával egy tolólétrát használva, emeletről emeletre haladva felmászott a felső szintre, és március 15-e alkalmából “kitűzte” az erkélyre a nemzeti zászlót. Az akciót videón is megörökítették.
A tornyot egy 2019 elején indított országos projekt keretében újították fel. Az erdőgazdaságok több mint 200 helyszínen, összesen mintegy 3,5 milliárd forintos uniós támogatásból a természetjárás feltételeinek javítását célozták meg. Az akkori hírek szerint a Nagyvázsony határában lévő egykori katonai torony felújítására a Verga Zrt. vállalkozott.
A torony rendbehozása 2020 nyarán kezdődött. Felújították a tetőszerkezetet, kívül, belül a falakat, lépcsőt építettek, megcsinálták az ablakokat, a legfelül lévő erkélyt dróthálóval tették biztonságossá. A torony alatt pihenőhelyeket és parkolót alakítottak ki. Információim szerint a teljes munka 72 millió forintba került, amiből a torony felújítása 57 millió forint volt.
Úgy tudom, a tornyot július közepén nyitják meg a látogatók előtt. Folyamatosan nyitva lesz, és ingyenesen lehet majd látogatni. Arra persze számíthatunk, hogy a néha ideiglenesen hazánkban állomásozó NATO-egységek esetlegesen itt tartott gyakorlatai idején le fogják zárni, nehogy túl jó rálátásunk legyen a katonák mozgására.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
1960-66 körül az udvarunkból(Kinizsi Pál u.)néztük a MIG-eket,ahogy rárepültek a célra,láttuk a gépágyúk torkolattüzét,néhány másodperc múlva a hangját is hallottuk.
A terület az egykori MH 8. számú gyakorlótér volt, ahol a magyar és a kivonulásig az orosz vegyivédelmi alegységek nyári és téli élestáborban készültek fel szakfeladatok ellátására. A közelben lévő tábort csak a MH használta. Azt azért jó tudni, hogy a toronytól északra eső terület komoly kémiai és radiológiai terhelést kapott anno.