Túlzás lenne azt állítani, hogy az illetékesek jó gazdái voltak Fonyód egyik kedves építményének, az északi tanúhegyekre gyönyörű kilátást nyújtó Walkó-kilátónak.
A kilátó valójában egy kőoszlopokkal határolt rondella két kőpaddal, amit Valkó(vagy Walkó)-emléknek is hívnak. A Varga István szerkesztésében 2004-ben kiadott Fonyód-fürdőtelep múltja képes levelező-lapokon című album szerint a padot a Horthy-korszak későbbi neves politikusa, pénzügyi szakembere, Walko Lajos állíttatta 1916-ban, tehát éppen száz évvel ezelőtt. A két pad közötti falon Benedek György szobrászművész által márványba vésett fonyódi címerrel díszített dombormű látható.
A sonline.hu oldalon Fónai Imrének a helyi tévé hírére építő cikke szerint megmozdult a kilátó alatti magaspart, “a járdán több mély repedés fedezhető fel, és a korlátot alkotó műkő elemek megdőltek a szakadék felé.” Az írásból kiderül, hogy már két éve figyelik a kilátó alatti talaj mozgását. Mostanra vészhelyzet alakult ki, ezért el akarják bontani a kilátót, és “a következő szezonra visszaépítenék”. Persze, ha lesz rá pénz, meg minden feltétel összejön. Ennek esélyét csökkenti, hogy a terület állami tulajdonban van, a kezelője a somogyi erdőgazdaság, ami állítólag a füle botját sem mozgatta eddig az önkormányzati sikítozásra.
Két évvel ezelőtt készítettem néhány fotót a Walkó-kilátóból, illetve a Walkó-kilátóról. Talán ezekből is látható, hogy milyen értéket hagytak pusztulni.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre