Június 8-a piros betűs nap a balatoni természetjárás történetében, mert ekkor szabadult ki a tihanyi Őrtorony-kilátó egyes sajkodi lakosok fogságából, akik a jogra hivatkozva túszul ejtették ezt a csodát.
A kilátót építtető Bakonyerdő Zrt. honlapján 2017. június 10-én jelent meg a közlemény arról, hogy az “Apáti-hegyen található Őrtorony kilátó a mai – 2017. június 8. – naptól jogerős fennmaradási és használatbavételi engedéllyel rendelkezik. A csodás panorámát nyújtó építmény június 8. napjától, egész évben térítésmentesen látogatható!”
Korábban már többször írtam arról a háborúról, amit egyes sajkodi ingatlantulajdonosok tavaly ősz óta folytattak a kilátó lebontatásáért, és közel egy évre gyakorlatilag túszul ejtették az építményt. Most inkább nem rontanám az üggyel a hangulatot, hisz a lényeg, végre lezárult az a rendkívüli állapot, amikor csak a hivatalos tiltást megszegve juthattunk fel a Balaton egyik legszebb panorámát nyújtó messzelátó tornyába.
Június 11-én mi is újra felkerekedtünk, hogy a szikrázó napsütésben, most már a tiltás fenyegetettsége nélkül nézzünk körül az Apáti-hegy tetejéről. A három fő útvonal – Sajkod, Apáti, Belső-tó – közül az utóbbit, a leghosszabbat választottuk. A Belső-tó melletti parkolóból indultunk biciklivel, hogy útközben a félsziget belsejének szépségében közelről is gyönyörködhessünk.
A Belső-tó-Őrtorony-kilátó közötti útvonalnál is legalább két alternatíva között lehet dönteni. Az első szakasznál egyik közvetlenül a Belső-tó partján halad, a másik a tó melletti legelő külső oldalán. Az Apáti-hegy oldalában választhatunk egy gyalogosoknak kialakított, néhol sziklás felületű, egyenetlen ösvény, vagy az Őslevenduláson áthaladó lezárt kocsiút között, amit az építkezésnél is használtak. Ha valaki fel akarja tolni a biciklijét – esetleg fel akar biciklizni, – akkor az utolsó szakasznál ezt javaslom. Bár 2-300 méteres kerülőt jelent, de sokkal kényelmesebb.
Mi odafelé az út első szakaszán közvetlenül a Belső-tó partján bicikliztünk végig. Közben derült ki, hogy rendkívül szerencsés választás volt, mert a tó mellett olyan társaságunk lett, ami csak ritkán fordul elő.
A tó nyugati szélénél felállított padoknál megálltunk kicsit nézelődni. Talán innen a legszebb a tó és a vizet félig körbeölelő falu látványa.
Ahogy csendben csodáltuk a tájat, azt vettük észre, hogy társunk akadt a nézelődésben. Egy ürge ágaskodott tőlünk alig 3-4 méterre. 15-20 másodperc nézelődés után valamiért megijedhetett, mert gyorsan elhasalt a fűben, de kis idő múlva újra felállt a hátsó lábaira, hogy jobban lássa, kik járnak erre. Csak akkor bújt vissza a lyukba, amikor egy kutya közeledését meghallhatta.
A tó északnyugati sarkánál ráfordultunk a szőlők között vezető földes, köves kocsiútra, és ezen kacskaringóztunk az Apáti-hegy lábáig. Közben egy helyen rövidíthettünk volna, de a biciklivel inkább maradtunk a jobbnak látszó kocsiúton.
A hegy lábához érve egy fához lakatoltuk a bicikliket, és a gyalogos ösvényen mentünk fel a kilátóhoz. Nagyon jó lenne ide egy kamera, ami legalább egy napig tárolja a felvételeket. Nagyobb biztonságérzetet adna azoknak a bicikliseknek, akik féltik a gépeiket, azok felszerelését, alkatrészeit. Biztosan kijönne néhány tízezer forintból, és fény is van elég a napelemes tápláláshoz. Megnézni csak akkor kellene, ha valami történik. De erre talán nem is kerülne sor, mert maga a riasztás is hatásos lehet. Így a bicikliket sem rongálnánk a feltolással, meg a természetet sem.
Ahogy a bevezetőben írtam, a kilátót építtető Bakonyerdő június 10-én közzétette, hogy két nappal korábban jogerőssé vált a kilátó használatbevételi engedélye. Úgy tűnik, az illetékesek csak a számítógépig jutottak el a hírrel, mert a lépcsőt most is lánc zárta le, amin a régóta ismert tiltó tábla lógott. Persze így is mindenki felment a toronyba, de volt akinek kicsit kedvét szegte a tiltás.
A láncot rögzítő százas szegekhez kevés volt a zsebkésem, de a feliratot levágtam és a kilátó oldaláról is leszedtem, hogy ezzel is segítsem a Bakonyerdő dolgozóinak munkáját. Ha igényt tartanak a táblákra, jelezzék, egy darabig megőrzöm őket.
A kilátásról felesleges lenne mesélni. A gyönyörű időben, kiváló fényviszonyok között készített fényképek talán igazolják, nem túlzás ezt a helyet a Balaton egyik legszebb panorámájú kilátójának nevezni.
Lefelé módosított útvonalon jöttünk. Az első szakaszt a végigbiciklizőknek ajánlott Öreg(Ős)levenduláson keresztül tettük meg. A Belső-tóhoz érve pedig a tó melletti legelő külső oldalán haladó kocsiutat választottuk.
Ha valaki teljesen biztosra akar menni, akkor vásárolja meg tőlünk okostelefonjához a fenti útvonal GPS-állományát. A GPS-fájl használatához a Navigálj a mobiloddal a táblák helyett! című írásunkban kap segítséget. Az ott ajánlott térkép GPS-fájl nélkül is nagyon hasznos lehet túráink során.
A fenti kirándulás és más túrák GPS-állományának vásárlási lehetőségéről, az árakról és egyéb feltételekről a Balatoni Bringakör 24 térképes alternatív útvonal javaslattal – ahogy mi szeretjük című túrajavaslatunk végén lehet olvasni.
A vásárlással támogatja, hogy a jövőben is folytatni tudjuk ezt a munkát.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Kedves Zsolt!
Nagyon köszönöm. Jókor voltam jó helyen. 🙂
A képek egy részét korábban csináltam egy Canon PowerShot SX60-as géppel. Amikor vettem 140 ezer forint volt, most 130 körül adják. 65-szörös a zoomja, aminek a vége a telénél 135 centiméter(!). Tíz éve ilyent legfeljebb a mesében lehetett elképzelni. Nagyon gyors a képfeldolgozása, és viszonylag gyenge fényben is jó képet csinál. Borzalmasan rugalmas a mindenfelé forgatható, hajtható kijelzője miatt. Elfogadható a keresője is.
Az újabb gépem egy Canon PowerShot G3 X – a képek többségét ezzel csináltam. Ennek sokkal nagyobb a képérzékelője, így jobb a szín- és árnyalat visszaadása, még kevesebb fénynél is lehet vele fotózni. A nagyobb érzékelő miatt a zoamja csak 25-szörös (24-600 mm a 35-ös filmre vetítve), de ez is elég. Az ára 250 ezer körül van. Sajnos a kijelzője csak billenthető, nem forgatható – bár így is jó majdnem mindenre. Az igazi gond, hogy nincs keresője, ami főleg a rossz szeműeknek probléma, mert olvasószemüveg kell a fotózáshoz. (A keresőket hozzá lehet állítani a szemhez)
Mindegyik gépnek nagyon jó a videója és a hangfelvétele is. A G3 X-re külső mikrofont és kontroll fülhallgatót is lehet dugni.
Fontos, hogy mindegyik csak 60-70 dekás, és jól bírják a gyűrődést.
Jó lenne persze tüköraknás gép, de ugyanezeket a használati lehetőségeket csak jóval drágábban, több objektívvel, nagyobb súllyal lehetne elérni.
Meg ahogy az elején is utaltam rá, a kép minősége alapvetően a pillanatnyi fényviszonyokon múlik.
Üdv.
Győrffy Árpád
Remek felvételek. Milyen gépet, objektíveket használtál?
Pontosan abból az irányból sütött a nap, így arra csak nagyon halványan lehetett látni, fényképezni bármit is. Kora délelőtt jobb eredménnyel járnánk.
Győrffy Árpád
…Boglár és Fonyód felé nem lehetett képet készíteni? Vagy azt takarja valami?