Csopak a Balaton északi partján Balatonfüred és Paloznak között a Balaton Kapuján a Nosztori völgyön át a 73-as úton valamint Budapest és Keszthely felől a 71-es főúton érhető el. Vasút – Hajó állomásaira és autóbusz megállóiba minden irányból várja az idelátogatókat.
A községben feltárt régészeti leletek tanúsága szerint az őskőkortól kezdve minden kor népcsoportja megtelepedett a mai Csopak területén. A rómaiaknak is kedvelt lakóhelye lehetett , sok-sok lelet és földrajzi helynév bizonyítja ezt. A Honfoglalás utáni évtizedekben a Balaton körüli települések is kialakulnak és a rómaiaktól itt maradt elárvult szőlő ültetvényeket művelni kezdték a korabeli bajor Bencés térítő szerzetesek tudósítása szerint. A török hódoltság idejét leszámítva, lakott volt a mai falu területén egykor volt három falu: Nosztre Kövesd és Csopak.
A lakosság megélhetését főleg a szőlő és a bor valamint az állattenyésztés, kevés szántóföld a balatoni halászat adta. Az idegenforgalom és a fürdőélet a XX. század elején kezdődött. Ekkor kezdték az itt élők kiadni a „tiszta szobát „ a városiaknak. Az 1920-as években megalakult Balatonkövesd-Csopak Fürdőegyesület , Tímár József főjegyző – Dr. Ferenczy Sándor orvos és Pamotyai Lajos igazgató kántortanító kezdeményezésére. Ebben az időben kezd kiépülni a Fürdőtelep nyaraló-villákkal és Panziókkal, vendéglátó helyekkel.
A kezdeti nád majd deszka fürdőházat az 1940-es évekre igényes kabinok-öltőzők váltották fel. A II. Világháború óta a község kezelésében van az egyre szépülő strand. A régi épületek formáit figyelembe véve 1996 és 2001 között újjá épült a strand főbejárata, öltözői, vizesblokjai és az üzlet sor. 2005-óta nagy horgászstég várja a horgászokat és a napozó stég alkalmanként „víziszínpandként”műsoroknak ad helyet. . A strand előtti ,a 71-es főútra nyíló Fürdő utcai parkolóban és az ott lévő szabadtéri színpadon júliustól – szeptemberig hétvégi programok szórakoztatják a nyaralókat.
Műemlékek és látnivalók:
István és Gizella Díszkút a strand főbejárata előtti savanyúvizes kút,melyet Szt István király és Boldog Gizella házasságkötésének milléniumán 1996-ban állított a Község.
Szent Donát szobor A Kossuth L.utca és a Patakvölgyi utca kereszteződésénél áll a szőlőhegyek védőszentjének szobra 1998-óta.(Nagy András fafaragó népiiparművész alkotása)
Angolkisasszonyok nyaralója a Kossuth L. u.16.az alatt lévő XIX.sz.épület ma a Balaton- felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának székháza.
Kövesdi Szent Miklós templomrom a XIII. századi épület maradvány a Kossuth L.u.41.
Kultúrház 1932-ben épült Népház ad helyet a Csopak Galériának ahol június és szeptember között ,kéthetente új képzőművészeti kiállítások vannak. Hétfő kivételével naponta 10-13 és 17-20 óráig látogatható.
Kövesdi Református templom. Az 1800-ben épült későbarokk templom a Paloznaki u.2.sz.Istentisztelet: vasárnap 11-órakor
Szt.István király Római Katolikus Templom Kossuth L. u.103. 1948-85 között épült. 2000-ben
a milléniumkor készült Nagy András fafaragó népiiparművész Szt.István király szobra
Szent mise : vasárnap 8,30-kor nyáron szombaton 19-órakor is.
Hősi Emlékmű A Kossuth L. utcáról a sportpályához vezető parkban áll. A Szabadságharcok-
ban és a világháborúkban elesettekért állította a község 1990-ben.(Berhidi Mária alkotása a mitoló – giai”Niké”-t ábrázolja.)
Csonkatorony A Kossuth L. és a Veszprémi u. kereszteződésénél a középkori Szt.István király templom megmaradt tornya. A Csonkatorony a község jelképévé vált.
Ranolder kastély A Kishegyi út 15.sz. Növényvédelmi és Agrokémiai Állomás .Ranolder János (1806-1875) veszprémi püspök építette 1861-ben. Kertje arborétum és növényvédelmi szabadtéri múzeum.Csak előre bejelentett csoportok látogathatják.
Plul Vízimalom Kisfaludy u.16. A középkori malom helyére 1910-ben épült. Berendezésében épp ipari műemlék május 1-től szeptember 30.ig látogatható hétfő kivételével 17-20 óráig.
Csopakon még számos XIX. századi,nádfedeles parasztház,pince-présház és klasszicista kúria van.
A Csonkatorony melletti Kishegyi útról nyíló Csákányhegyi úton érhető el a kék turista jelzés mely az Endrődi Sándor kilátóhoz vezet.
* Steinhausz György segítségével