Hosszú várakozás után minden eddiginél nagyobb balatoni világot csodálhatunk meg a most megnyílt balatonföldvári “kilátóhajó” tornyából a város nyugati részén lévő a magasparton.
Bár most már semmi akadálya nem volt, hogy körbenézzünk a hajót formázó épület harmadik szintjén lévő teraszáról, majd a stilizált árbóckosarából is, a létesítményt felavató Holovits Huba polgármester nagyon óvatosan fogalmazott. Mint, mondta, a megnyitóval egy hosszú, 2012-ben kezdődött folyamat jelentős állomásához érkeztünk. Nem a végéhez, mert egy ilyen komplexumot soha nem lehet befejezni, folyamatosan fejleszteni kell.
A képviselő-testület a beruházással többek között azt szeretné elérni, hogy a város nyugati része is be tudjon kapcsolódnia a turisztikai kínálatba. A hajózás-, vitorlázás és Balaton történeti kiállítással, illetve a különleges kilátóval egyben az egész déli partnak olyan új szolgáltatásokat akartak adni, amik mást nyújtanak, mint a megszokott vízparti turizmus – mondta Holovits Huba.
Az interaktív kiállítást az épület első és második szintjén rendezték be, amihez a harmadik szinten egy vetítőterem is kapcsolódik, ahol hagyományos és esetenként térhatású filmeket is vetítenek a Balatonról.
A kilátó terveit tavaly januárban mutattam be részletesen. Mint akkor írtam, a kiállító épületre épülő kilátótorony teljes magassága 25 méteres, így a mintegy 40 méteres magasparttal együtt közel 70 méteres magasságból lehet végignézni a Balatonon mindkét irányba, a 29 kilométerre lévő balatonakarattyai magaspartig és a 49 kilométerre lévő Keszthelyig, illetve Fenékpusztáig. Szép időben eddig is a Balaton egyik legszebb kilátó pontjának tartották a földvári magaspartot, a kilátóval kiegészülve biztosan különleges élményt nyújt majd. Ráadásul könnyen megközelíthető, hisz közvetlenül a városból kivezető főút mellett található.
Az akkori bemutatásom annyira jól sikerült, hogy szó szerint bemásolták az intézményt bemutató kiadványba és a sajtónak adott anyagba, így talán nekem sem kellene új szöveggel, mérésekkel erőlködni. Legfeljebb annyit tennék hozzá saját pontosításomként, hogy Keszthelyből még a legjobb látási viszonyok esetén is legfeljebb a legdélibb részt látnánk, mert a többit a györöki, vonyarci hegyek kitakarják.
A kilátó péntek felavatásánál szép idő volt, de a sok pára és a késő délelőtti időpont miatt messzelátásra nem igazán alkalmas. Ezért a kilátó tudásának egy részét inkább csak hozzá lehet képzelni a most látott valósághoz.
A kilátót felkeresőknek mindenképp számolni kell a napsütés irányával, szögével, ha a lehető legszebb látványt keresik. A Balaton északi, nyugati részének megcsodálására a legoptimálisabb időszak valószínűleg az a reggeli néhány óra lenne, amikor már elszállt a reggeli pára, és még nem emelkedett túlságosan magasra a nap, így az árnyékoktól plasztikus lesz a kép. Mivel a kilátó csak 10 órakor nyit, erről az időszakról jobbára lemaradunk, a legjobb, ha közvetlenül nyitás után megyünk.
A reggeli órák hiánya miatt a Balaton keleti részében elsősorban a késő délutáni órákban próbáljunk gyönyörködni. Mivel a nyáron este tízig vannak nyitva, bőben láthatunk aranyhidat is. Bár fontos cél a programhiány enyhítése, a legprogramtalanabb hétfői napon itt sem érdemes próbálkozni, mert szünnapot tartanak. A belépő 3-14 évig 500 forint, 14 év felett 1000 forint. Kedvezményt csak diákcsoportoknak ígérnek.
Zárva tartás idején érdemes a magaspart szélén, a kilátó elől induló Kelta sétányról körülnézni. Ha jók a fények, innen is csodálatos dolgokat láthatunk.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Köszöm kedves Györffy Árpád az érdekes,képekkel illusztrált beszámolót az új látványosságról.