Zánka – Új községháza saját erőből a térségnek is – 2015.08.19.
A zánkaiak meghatározó részben saját erőből építettek maguknak és közvetlen térségüknek új községházát. A háromszintes épület a közös önkormányzati hivatal mellett a rendőrség körzeti megbízotti csoportjának, a falugondnokság dolgozóinak, gépeinek és később a könyvtárnak is helyet ad.
Filep Miklós polgármester éppen egy évvel ezelőtt jelentette be az építkezés elkezdését a település fennállásának 850. évfordulójára emlékező ünnepségen. Az elképzelés maga jóval korábbi volt, hisz a polgármesteri hivatal nagyon mostoha körülmények között működött egy a mai faluközponttól messzebb található öreg családi házban.
Jelenleg még ebben a házban működik a közös önkormányzati hivatal
Az új épületet a község formálódó központjába tervezték, ahol az orvosi rendelő, közösségi ház, óvoda és iskola is található. A 300 négyzetméteres alapterületű épület szuterénjében alakították ki a garázst falugondnokság traktorainak, ott lesznek a fizikai dolgozók szociális helyiségei is. A földszinten az önkormányzati hivatal kapott helyet, amelyik Zánka mellett Balatonszepezd, Monoszló, Tagyon, Szentjakabfa, Szentantalfa, Balatoncsicsó és Óbudavár ügyeit is intézi. Az épület földszintjének északnyugati részén egy külön bejáratú részt kapott a rendőrség körzeti megbízotti csoportja. A tetőteret úgy alakították ki, hogy a későbbiekben ott lehessen elhelyezni a jelenleg máshol működő könyvtárat. Ehhez a megfelelő lépcsőház mellett elkészítettek egy olyan liftaknát is, ami majd egy mozgássérültek közlekedésére is alkalmas liftet be tud fogadni.
Tavaly szeptemberi kép a munka első fázisáról – Filep Miklós polgármester (jobbról) az egyik kivitelező cég vezetőjével, Gábris Józseffel egyeztet
Az épület elkészítése mintegy 120 millió forintba került, amiből húsz milliót finanszíroztak az adósság nélküli önkormányzatoknak biztosított támogatásból, a többit község saját pénzéből biztosították. A kivitelezési költségeket közel negyedével csökkentették a tárgyalásos közbeszerzési eljárás során.
A nemzeti, községi és uniós zászlókkal feldíszített épület bejáratánál a Magyar Tenger Népdalkör rövid műsora köszöntötte a község lakóit, a kistérség településeinek, intézményeinek, szervezeteinek vezetőit, képviselőit és más meghívottakat a hétfőn délután tartott avató ünnepségen. Filep Miklós külön is üdvözölte Kövér Lászlót, az országgyűlés elnökét és Kontrát Károly belügyminiszter-helyettest, belügyi parlamenti államtitkárt, a térség országgyűlési képviselőjét.
A nemzeti, községi és uniós zászlókkal fellobogózott épület az ünneplőkkel
A Magyar Tenger Népdalkör – balról a háttérben a helyi egyházak pásztorai
Filep Miklós polgármester köszöntőjében elmondta, hogy a községháza avatása egy hosszú folyamat állomása, aminek korábban része volt a többi közösségi intézmény megújítása, a falu útjainak, infrastruktúrájának fejlesztése. A fejlesztéseket úgy sikerült megvalósítaniuk, hogy közben nem adósították el az önkormányzatot, megőrizték a falu vagyonát, megmaradtak értékes vízparti ingatlanaik, beépíthető belterületeik, ingatlant csak állandó letelepedést választó polgáraiknak biztosítottak. Így növekedett a község lélekszáma 850 főről ezer fölé, így válhattak egy mikro térség oktatási, egészségügyi, turisztikai, és a községháza átadásával közigazgatási központjává is.
Filep Miklós (jobbról) Kövér Lászlót és Kontrát Károlyt köszönti
A közintézményeket megépítették, bővítették, azokat hitel nélkül, biztonságos tartalékokkal működtetik. Rövid időn belül el szeretnék végezni a főútvonalak és a községközpont teljes rendezését.
A fejlesztéseket az állandó lakosok és az üdülőtulajdonosok támogatásával tudták megvalósítani. A döntések helyességét bizonyítja, hogy az itt született fiatalok közül egyre többen döntenek úgy, hogy felnőttként is Zánkán szeretnének élni, mert a falu egy összkomfortos, nyugodt, megbízható környezetet biztosít ehhez.
Kontrát Károly és Kövér László hosszan méltatta a zánkai önkormányzat és a falu lakóinak munkáját, eredményeit. Az országgyűlés elnöke szerint egy községháza midig tükre magának a közösségnek is, tükrözi annak sorsát, jövőbeli esélyeit. Ebben a tükörben Zánka ma egy múltját megbecsülő, jelenét kitartóan építő, a jövőjét bizakodóan tervező közösségként mutatkozik meg.
A köszöntők után Németh Szabolcs evangélikus és Gondos Gábor református lelkész, Csizmazia Sándor katolikus plébános megáldotta az új épületet és építtetőit,
Csizmazia Sándor plébános áldást oszt
Az áldásosztás után a községházát egy nemzeti színű szalag átvágásával hivatalosan is megnyitották a használók előtt. Most még üresen nézhették meg az érdeklődők, hol is intézhetik majd az ügyeiket a hivatal szeptember 1-ére tervezett átköltözése után.
A szalagból az első darabot Kövér László vágta ki
Az ünnepség közös uzsonnával zárult az épület szuterénjében, a falugondnokság garázsában. Az ünnepi alkalomra a gépek helyét sörpadokkal, asztalokkal rendezték be a bográcsban készült birkapörkölt elfogyasztásához.
A beszédek után mindenki megnézhette az új épületet – itt lesznek a képviselő-testületi ülések és a házasságkötések is
Az egyik ügyintézői iroda
A polgármester (vagy a jegyző) leendő irodája
A birkapörköltre váró ünneplő közönség a falugondnokság garázsában
A birkapörkölt szállítását a polgárőrök intézték
Így néz ki az új épület főhomlokzata – középen a hivatali bejárat, jobbról a rendőrségi iroda
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről