Teljesen a partra építettek vitorláskikötőt Vonyarcvashegyen egy évtizedekkel ezelőtt iszappal feltöltött területen. A 2,8 hektáros részen közel két hektárt foglal el a mólókkal behálózott medence, amit egy átjáró köt össze a Balatonnal.
A 97 hajót befogadó Vonyarc Marinát szombaton adták át hivatalosan, persze a beköltözőkre a tavaszig várni kell. A kikötőt a Leventura Kft. építette mintegy 460 millió forintos költséggel, aminek a felét uniós támogatásból finanszírozták. Az eredeti tervek szerint a szomszédos balatongyöröki partszakaszon akarták megvalósítani már a múlt évben, de lakossági ellenállás miatt ott végül elálltak a tervtől. Vonyarcvashegy a község délnyugati részén ajánlott fel területet egy évtizedekkel ezelőtt kialakított zagytéren, ahol a község további saját fejlesztéseket is tervez.
A kikötő medencéjét a kék alakzattal jelöltük, a kék vitorlás a klubház helyét mutatja – a sárga vonal egy ugyancsak most átadott bicikliút szakaszt jelöl, amiről itt írtunk bővebben
A területrendezés után több mint százezer köbméter földet termeltek ki a kéthektáros kikötőmedence kialakításához. A medence északi oldalán lévő nyitott területen építették fel a klubházat egy a vízre néző nagy terasszal, kávézóval, büfével.
A megnyitóra összegyült vendégsereg a klubház teraszán
Pál Levente (balról) Manninger Jenő Zala megyei fejlesztési biztos és Péter Károly vonyarcvashegyi polgármester társaságában avatta fel a kikötőt
Természetesen a megszentelés sem maradhatott el, amit Csány Péter atya celebrált, miközben éppen befutott a Nyunyi névre hallgató elektromos hajó
A medence északi része a klubházzal és az avatás alkalmából felállított sátorral
A medence Balaton felöli része a kijárattal
Kikötő bakok és csatlakozók, amikről elektromos motorral hajott hajókat is lehet tölteni
Az avatáskor csak ez a két hajó árválkodott a vízen
A mólók és háttérben a napelemekkel borított klubház
A kikötő kijárata a Balatonra
Mint a Leventura Kft., illetve a kikötő tulajdonosa, Pál Levente kérdésünkre elmondta, azért nem építettek kerítést erre a részre, mert teljesen nyitottan szeretnék működtetni a szolgáltatásaikat. Számítanak a kikötő mellett elhaladó kerékpárosok látogatására is. A kávézó szolgáltatásai mellett sétahajójáratok indítását is tervezik, segítenek a biciklik javításában és a medence nyugati oldalán épített vécé, mosdó-zuhanyzó blokkot is ingyenesen használhatják majd a kerékpárosok.
A vécé, mosdó-zuhanyzó épülete a medence nyugati szélén
Megtudtuk azt is, hogy jelenleg már a kikötői helyek 30-40 százalékára gazdát találtak. A bérlők között sok német és osztrák is van. A többség persze a hazai vitorlázó, akik közül többen a tó más kikötőiből költöztetik át hajóikat a nekik kedvezőbb feltételek miatt. A hajók vízberakását, kiemelését mobil daruval oldják majd meg.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre