Yvette, a szürke ciklon rendesen kitombolta magát 2014. május 15-én a Balaton déli partján. A magas vízszint (128 cm) és a nagy hullámok miatt több szakaszon is kilépett a tó a medréből.
A tűzoltók több helyen telepítettek nagy kapacitású szivattyúkat, hogy a mederbe visszajuttassák a kiömlött vizet. Persze, az újra ki akar jönni, így amíg a hullámok el nem ülnek, marad ez a helyzet. Néhol homokzsákokból nyúlgátakat építettek, hogy elzárják a víz útját a házak udvara, vagy a távolabbi utcák elől.
Az alábbiakban néhány fotón és a képekhez fűzött megjegyzésekkel mutatom be a helyzetet, a végén pedig arról is írok, miért alakulhatott ez így ki.
Siófok, Aranypart – itt hasonló kép fogadott, mint márciusban, amikor egyszer már a nagy szél kihajtotta a partra a vizet
A környéken lakók szerint ez a belügyminiszter villája. A kerítés magas lábazatának köszönhetően ismét megúszta az elöntést. A két beépítetlen szomszédos telek – szintén a helyiek szerint a két szupergazdag Sándoré. Ezeket próbálták homokzsákokból épített gátakkal elzárni, de a víz befolyt rájuk, s ami még nagyobb gond, így a következő sorban lévő házak udvarába is eljutott. Az előtérben látható két tűzoltó tömlőn azokból próbálták a Balatont vissza nyomatni a medrébe.
A belügyminiszter annyiban kapcsolódik még ide, hogy végső soron ő lehet, lehetett, akinek formailag legalábbis a kialakult helyzetben szerepe van, mivel a zsilip késői kinyitása és a magas vízszint ellenére egy időre bezárása az ő döntési körébe tartozott.
Siófok, Aranypart – a tűzoltók a két Sándor telkén át kialakult vízfolyást vizsgálják
Siófok, hajóállomás melletti park – itt nem okozott különösebb gondot a víz a kisebb szél miatt
Siófok, Ezüstpart, Tihany utca vége – a közelben lakó Drót család hölgytagjai a vízzel elöntött parton
Siófok, Ezüstpart, Gyöngyvirág utca és Bimbó utca találkozása – egy árvízi szelfi – itt még azt gondoltam, hogy ez egy komoly kiöntés. Aztán tovább mentem Fonyódliget felé (itt még a túrához vett gumicsizmám is komfortosabbnak tűnt, mint amikor később felülről belefolyt a Balaton.)
Siófok, Ezüstpart, Gyöngyvirág utca és Bimbó utca találkozása – az egyik közeli ház lakója – azt mondta, ilyen erre még nem volt
Siófok, Ezüstpart, Gyöngyvirág utca – az előző képen látható víz innen érkezett. A hullám átcsap az alacsonyabb területre, aztán háborítatlanul folyik a belső részekre.
Siófok, Ezüstpart, Calypso kikötő – itt éppen csendes volt a szél, amikor arra jártam
Zamárdi, Gáspár utca – A Suzukinak tengelyig ért az utcán hömpölygő víz
Balatonszemes, Berzsenyi utca – a szél és a magas vízszint itt is folyamatosan adta az utánpótlást a parton lévő vízhez
Balatonszemes, Berzsenyi utca – több nyaraló kertje, udvara is feltelt
Balatonszemes, Berzsenyi utca – a kicsapódó hullám és a kocsi által felvert víz. (Egy ilyen hullám még Siófokon beterített, szárítkozásra csak este volt lehetőségem. 🙂
Balatonszemes, Berzsenyi utca – egy partra vetett csónak
Balatonszemes, Hullám utcai strand – a kép is bizonyítja, hogy jogos a név
Balatonboglár, Platán strand – ilyenkor lenne igazi a Balaton-átúszásról megérkezni
Balatonboglár, Vitorláskikötő tépett tetővel – a hírek szerint a közelmúltban csinálták uniós pénzből
Balatonboglár, Kikötő utca – itt is homokzsákokkal próbálták a víz útját állni
Balatonboglár, kikötő utca – a lakók éppen torlaszolják el a kaput, hogy legalább az utánpótlást megállítsák
Fonyódliget, Árpádpart – itt csak terpeszállásban lehetett megállni, mert különben feldöntött volna a szél. A kocsi ajtaját néha alig tudtam kinyitni a beszálláshoz a szél nyomása miatt
Fonyódliget, Árpádpart – a kiránduláshoz vett csizma eddig nagyon hasznos volt. Itt azonban voltak olyan mélyebb szakaszok, ahol már az sem segített, sőt attól kezdve magammal vittem benne a Balatont
Fonyódliget, Árpádpart – így dőltek ki a fák a felázott talaj és a nagy szél miatt. Sajnos ennek még folytatása is lesz
Fonyódliget, Árpádpart – az egyik lakó terepszemlére érkezett
Fonyódliget, Árpádpart – a vizet szívató és a kidőlő fákat aprító kaposvári tűzoltók
Fonyódliget, Árpádpart – a rendszámkerete szerint Boglár környéki a Fonyódligeten pórul járt autó tulajdonosa. A jelek szerint nem gondolt arra, hogy árok is van a víz alatt
Fonyódliget, Árpádpart
Fonyódliget, Árpádpart – az egyik közeli ház gazdái
Közös fotót is csináltunk a szép csizmákról 🙂
A Fonyódot és Fonyódligetet elválasztó Pogányvölgyivíz torkolata – háttérben a Keszthelyi-hegységgel
Balatonfenyves, Csalogány strand – vízifocira kiváló lenne
Balatonfenyves, Központi strand – a polgármesteri hivatalhoz vezető utcán itt állították meg a vizet
Balatonfenyves, Központi strand – itt is csak matracon lehetne napozni a következő napokban
Balatonfenyves, Központi strand – egy haltetem a tóból
Balatonfenyves, Központi strand – a víz nem volt szelektív, mindent elöntött
Balatonfenyves, egy udvar a Központi strand mellett – ez az udvar még a nyúlgátas záráson belül volt
Balatonmáriafürdő, Dália utca – itt már ritkán találkoztam nagyobb vízzel
Megfelelő feltételek nélkül tartják magasan a Balaton vízszintjét
A Balaton vízszintje február 8-a óta van a hivatalosan rögzített 110 centiméteres felső határ felett. A zsilipet csak húsz nappal később, 127 centiméteres szintnél nyitották meg. Bő egy hónap alatt 10 centiméter folyt le, de a közben a tóba jutott csapadék miatt csak két centiméterrel csökkent a szint.
Április 4-én annak ellenére lezáratták a zsilipet, hogy a Balaton szintje 15 centiméterrel továbbra is meghaladta a megengedett maximumot. Május elején hiába nyitották ki újra, a Sió-csatorna gyenge áteresztő kapacitása miatt a fagyosszentek (Pongrác, Szervác, Bonifác) környékére várható erős viharok idejére nem lehetett megfelelően csökkenteni a szintet, sőt a közben leesett csapadék miatt inkább még nőtt is a Balaton vízszintje azóta.
A vízügyi szakemberek helyesnek tartják a magas vízszintet, de csak bizonyos feltételek megléte esetén. Egy két héttel ezelőtti tihanyi konferencián többen is megfogalmazták, hogy a jövőben sűrűbben fordulhatnak elő száraz periódusok, amikor a vízszint az optimális alá megy, ezért vízbőség idején a lehető legtöbbet tartalékolni kell.
Pomogyi Piroska, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság munkatársa a nádasok szempontjából hasznosnak tartaná a vízszintingadozást, de azt is elmondta, hogy egy több éven át tartó alacsony szint estén a déli parton a nádasok teljesen elfoglalnák a strandok területét, a parti sáv elmocsarasodna.
Abban minden megszólaló egyetértett, hogy a külső vízpótlás nem lehet megoldás. Kravinszkaja Gabriella, az igazgatóság osztályvezetője úgy vélte, hogy a 120 centiméter körüli szint tartása lenne optimális, de csak megfelelő feltételek mellett. Jelenleg egy ilyen szint különösen nagy kockázatokkal jár, mivel még azok a feltételek sem teljesültek, amiket a felső szint 110 centiméterre emelésekor 17 éve meghatároztak.
A magasabb szinthez kellene igazítani a partvédőműveket, a közműhálózatot, fel kellene újítani a Sió-zsilipet és a Sió-csatornát. Véleménye szerint kotrással, a meder mélyítésével növelni kellene a tó tározó kapacitását és szükség esetén a Kis-Balatont is vízpótló tározóként használni a partélek megemelésével. Így összesen annyival lehetne növelni a jelenlegihez képest a vízmennyiséget, hogy szükség esetén 30 centiméterrel megemelhetnénk vele a Balaton szintjét.
Pillanatnyilag mindenképpen marad a felemás helyzet, hogy a magas vízszintet a feltételek megléte nélkül tartják. Közben reménykedünk, hogy a széllel tovább emelt szint nem okoz majd még nagyobb károkat.
Fonyódliget, Árpád-part – rövidesen talán lábmosás nélkül is újra ideülhetünk
Kép és szöveg Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)