Viharjelzés – Nemcsak fénnyel, okostelefonos alkalmazásokkal is villognak – 2015.04.03.
Április 1-én ismét villogni kezdtek a balatoni viharjelző rendszer lámpái egyes magas épületek tetején és különböző tornyokon, hogy a Országos Meteorológiai Intézet prognózisa szerint jelezzék, várható-e vihar.
Az MTI tudósítása szerint az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF), az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) és más érintett szervezetek képviselői az idén a Fertő-tó melletti Fertőrákoson tartották meg a jelzés indulásáról szóló tájékoztatójukat. Mint ezen elhangzott, az idén is a Balatonon, a Velencei-tavon, a Tisza-tavon és a Fertő tavon működik viharjelzés mostantól október 31-éig. Elmondták azt is, hogy a Balaton keleti medencéjében négy viharjelző oszlopon messzebbről látható LED-fényszórókat szereltek fel. Az idén szeretnék folytatni a fényszórók LED-es cseréjét a Balaton körül, ehhez reményeik szerint már európai uniós forrást is fel tudnak használni. A tó körül egyébként összesen 46 fényjelző berendezés működik, ezek kétharmada fix telepítésű.
Viharjelző fény a füredi Hotel Marina tetején
Az idei szezonban már több okostelefonos alkalmazás is segíti a tájékozódást. A “TAVIHAR” elnevezésű, mobil eszközökön használható Widget alkalmazást a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE) fejlesztői készítették el androidos telefonokra. A program a négy tó viharhelyzetéről ad folyamatosan frissülő információt. Külön beállíthatjuk, hogy melyik tóról, illetve a Balatonnál a három medence melyikéről milyen viharjelzési fokozat elindításakor kapjunk jelzést.
Az alkalmazás térképen is megmutatja az érintett helyeken a viharjelző lámpák helyzetét, naplózza a lezajlott riasztásokat és szükség estén felkínálja az érintett terület vízirendőrségének telefonszámát. (Fizetni persze nekünk kell a hívást.)
A program folyamatos működéséhez – az adatok rendszeres frissítéséhez – állandó internetkapcsolat kell. GPS nélküli is működik, de a telepítésnél azt is engedélyezni kell, hogy a helyadatainkhoz hozzáférjen. Ha valaki nem szeret ilyen engedélyeket adni, akkor az aktuális vihar információkat megtalálja az RSOE internet oldalán is, a http://www.rsoe.hu/tevekenysegek/viharjelzo címen.
Ha valaki mégis a widget mellett döntene, akkor az alábbi címen találja https://play.google.com/store/apps/details?id=org.rsoe.android.swsWidget
Az OMSZ siófoki obszervatóriumában gyűjtik, összegzik a viharjelzés kiadásához szükséges adatokat
Ugyancsak bemutatták az OMSZ okostelefonos alkalmazását, a Meteorát, ami szintén személyre szabottan küld információkat a felhasználóknak az aktuális időjárási adatokról. A rétegenként kapcsolható adatok között megtalálható a szél erőssége, a csapadék várható mennyisége, az UV sugárzás mértéke, a felhőzet, a riasztási szint és persze a hőmérséklet is. Még a bőrünk érzékenységét is beállíthatjuk, hogy pontosabb riasztást kapjunk. Persze ez az alkalmazás is kíváncsi arra, hogy éppen hol vagyunk, mert így tudja igazán személyre szabni az információkat.
Ezt itt lehet megtalálni https://play.google.com/store/apps/details?id=hu.met.meteora
(Az alkalmazást egy éjszakára én is feltöltöttem. A háttérben futva, internet kapcsolat nélkül, a telefon nyugalmi állapotában is leszívta az akkumulátor energiatartalmának közel 20 százalékát. Töröltem. Maradok az internetes oldalaknál – a szerk.)
Itt olvasható egy korábbi bővebb leírás a viharjelzés különböző fokozatairól.
Kép és szöveg Győrffy Árpád