Tájegységi szervezetekkel bővülve újulnak meg a nemzeti parkok igazgatóságai – jelentette be az agrárminiszter egy keddi budapesti sajtótájékoztatón. Mások szerint ez a megújulás inkább szétverést jelenthet.
Az MTI beszámolója szerint Nagy István közölte, hogy a 10 igazgatóságon belül a természetvédelmi feladatok ellátására 41 tájegység jön létre. Vezetésükért a tájegységvezetők felelnek, személyi állományuk pedig a vagyonkezelést, a monitorozást, a területi őrzést és a helyben jellemző tevékenységeket egyaránt ellátja. Az igazgatóságok felépítése egységesül, szervezeti egységei hasonló elnevezéssel hasonló feladatokat kapnak. A természetvédelmi őrök munkájában a hatósági jellegű szerep helyett előtérbe kerül a szolgáltatói-tanácsadói tevékenység – tette hozzá Nagy István.
Az igazgatóságok feladatkörei jelentősen kibővültek az utóbbi években, így ezt a szabályozásnak és a szervezeti felépítésnek is követnie kell – indokolta az átalakítást a tárcavezető. Kiemelte egyebek között, hogy a nemzeti parkok igazgatóságai 300 ezer hektár országos jelentőségű védett természeti terület vagyonkezelői. Ennek csaknem a felét maguk gondozzák, a többi 150 ezer hektárt csaknem 2 ezer gazdálkodóval együttműködve tartják fönn. A nemzeti parkok ökoturisztikai létesítményeinek száma 276-ról 349-re emelkedett, a területükön élő őshonos állatállomány egyedszáma pedig 2010 óta majdnem a másfélszeresére nőtt, így 2018-ban meghaladta a 14 ezret. Az igazgatóságok természetvédelmi célú vadgazdálkodást is végeznek a vadászati jogosultságuk alatt álló majdnem 200 ezer hektárnyi területen – írja az MTI.
A tudósítás befejezőrésze szerint a miniszter “várakozása szerint az átszervezés hozzájárul a hosszú távú működőképességhez és az átláthatósághoz. Az új rendszer az igazgatóságokat is támogatja abban, hogy szolgáltató, tanácsadó és támogató intézményként központi szerepet tölthessenek be egy-egy térség fejlesztésében – tette hozzá”.
–
December végén olvashattak a Balatontippen azokról az ÁSZ-vizsgálatokról, amik több más mellett a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságnál is hiányosságokat, szabálytalanságokat tártak fel, ezekre is válasz lehet a tervezett átszervezés.
A kérdésre jobban rálátó forrásaink szerint az átalakítás valójában nem a rendszer javítását, hanem a szétverését eredményezheti. Az új, önálló vezetésű egységek beépítésével továbbgyengülnek a jelenleg még valamennyi erőt képviselő igazgatóságok. A hozzájuk tartozó, de tőlük várhatóan mégis független új tájegységek könnyebb hozzáférési lehetőséget biztosítanak a nemzeti parkok által kezelt állami földekhez, és egyszerűbbé teszik az esetleges viták rendezését a természeti érdekeket sértő fejlesztéseknél.
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)