A tavaly decemberben elrendelt balatoni halászati tilalom és a látott halak idő előtti elvonulása sem tudta meggátolni, hogy a 13. Tihanyi Gardafesztivál résztvevői gardákhoz és a más finom halakhoz jussanak. Igaz, az valószínűleg mindörökre titok marad, hogy honnan is jutott ilyen sok garda a halsütő tepsikbe.
Az érdeklődés az idén is hatalmas volt, a szombati napon szinte egymásba értek az autók a félsziget központjába vezető úton. Igaz a tömeg mellett ebbe besegítettek a Magyar Közút dolgozói, akik az év egyik legforgalmasabb napjára időzítették a felezővonal újrafestését. Talán ők sem akartak kimaradni a jó buliból.
A Gardália programja hagyományosan már pénteken délután elkezdődött, amikor megkoszorúzták a révnél felállított Garda-szobrot, Dienes Attila Munkácsy-díjas szobrászművész tavaly nyáron felállított alkotását. Utána a művelődési házban átadták a Pro Tihany díjat Pálfi Lajosnénak, az iskolai konyha vezetőjének és dr. Héjjas Pál helytörténésznek, aki Punk Ferenc társaságában megírta a tihanyi halászat történetét. A nulladik nap zárásaként Tósoki Imre polgármester megnyitotta a 10 éves Tihanyi Hímző és Csipkeműhely kiállítását.
A Garda-szobor a révnél
A szombati program is hagyományosan indult az “Öreg kikötőben”, ahonnan a borrendi tagok és meghívott vendégek a Szigliget és a Szent Miklós motorossal, más érdeklődők a Badacsony katamaránnak indultak el a Rév felé, hogy az ünnepléshez alapot adó gardahalászatot megnézzék.
Gondot csak az okozott, hogy a kisszerszámos halászat évtizedekkel ezelőtti betiltása után a múlt évben a “nagyszerszámos” halászatot is betiltották a magyar tengeren. Hogy mégse maradjanak csúfságban a tihanyi halászok ünnepén, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. meghirdette az első Balatoni Páros Gardafogó Bajnokságot.
A három hajóval a horgászok csónakjait jártuk körbe. A mutogatásuk nem sok jóval biztatta a sültgardára vágyó utasokat.
A horgász kivételesen nem a hal méretét mutatja, inkább az eredménytelenséget
Ha gardát nem is láthattunk, a homlokzati felújítás alatt lévő apátsági templomot megnézhettük
Vitorlásokat is láthattunk a szépen csillogó vízen
Közben a Szent Miklós fedélzetén Rózsa Éva, a művelődési ház vezetője és Tósoki Imre hivatalosan is megnyitotta a rendezvényt. A polgármester elmondta, hogy a 13. alkalommal megrendezett fesztivállal a település egykori halászainak, halászati múltjának és persze a gardahalászatnak szeretnének emléket állítani. A garda azért kötődik ennyire a tihanyi halászokhoz, mert itt van a Balaton legmélyebb része, ahol novemberben gyülekezni szoktak a gardák és itt vannak a part mellett olyan magaslatok, ahonnan követni lehet a rajok mozgását. Céljuk az is, hogy ősszel is vendéget vonzzanak a tóhoz.
Köszöntötte az együtthajózókat és a rendezvényt a díszvendég Balatonalmádi város polgármestere, Keszey János, Kontrát Károly országgyűlési képviselő és a szervezésben segítő Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezetője, Szári Zsolt is.
A vezérigazgatótól megtudhattuk, hogy a gardák a Balaton legtitokzatosabb halai, igazán nem sokat tudunk az életmódjukról. Ami biztos, hogy valójában tengeri halról van szó. Korábban ingáztak a tenger és a Balaton között, de a 19. század utolsó harmadában, a Sió-zsilip elkészülte után itt ragadtak a Balatonban. Korábban nagyon sok volt belőle, de aztán a vendégmunkára érkező ügyes tiszai halászok két évtized alatt gyakorlatilag lerabolták az állományt. Ennek már több mint száz éve. Hogy mégis vannak ma is gardák, az annak köszönhető, hogy a Balatonban is képesek a szaporodásra.
Herman Ottó korabeli írása szerint a hegyenjárók a tihanyi magaslatok tetejéről lesték a gardarajok megjelenését, mozgását és adták a hírt a csónakokban várakozó halászoknak – innen mondják látott halnak is a balatoni heringet.
A módszert Hermann Ottó is csak a helyiek elbeszéléséből ismerhette meg. Ma meg már különösen nehéz lenne a befásult, beépült “hegyek” tetejéről gardát látni. Valahogy azért mégis került garda a gyékénnyel bélelt melencébe, amit a templomi áldáshoz készítettek elő.
A gardákat Tósoki Imre és Varró János alpolgármester vitte kikötő központi terére – mögöttük Porga Gyula veszprémi és Keszey János balatonalmádi polgármester, valamint Kontrát Károly országgyűlési képviselő
Tósoki Imre szerint ez a hal volt a gardaraj vezére
Flottafelvonulás a tihanyi kikötőben
Közben a művelődési háznál megkezdődött a borrendek beöltözése is
az ország minden részéről és a határon túli magyar területekről közel harminc borrend mintegy 170 tagja jött el a fesztiválra
A borospohár mellett már a drónirányító földi egység is szériafelszerelés lett a Gardálián
A művelődési háztól a Tihanyi Bencés Apátság templomába vonuló menetet a Balatonfüred Városi Koncert Fúvószenekar vezette. A zenekart az új karnagy Hégely Ákos dirigálta, aki a közelmúltban elhunyt Csincsi Ferenctől vette át a tamburbotot
A zenekar után a tihanyi borrend tagjai vonultak
majd a fürediek következtek
Keszthely és környéke az idén is két borrenddel is képviseltette magát
Szekszárdiak, badacsonyiak, adonyiak, székesfehérváriak, dunaföldváriak, budapestiek, kiskőrösiek, budafokiak jöttek többek között…
keceliek, siklósiak…
keneseiek, pannonhalmiak, velenceiek…
ceglédiek, balatonbogláriak követték őket mások mellett.
A templomban közben már előkészítették a borokat az áldáshoz
A gardákat ide már két öreg halász, Végh László (balról) és Varró János hozta be
Az áldást az idén is Korzenszky Richárd perjel adta
Mire az ünnepi menet a templomból a Visszhang-dombra ért, ott már előkészítették a halakat a sütéshez
Akinek az ingyenes kóstolóból nem jutott, az vehetett a parkolóban felállított halsütőknél
Persze borban sem volt hiány
Közben a nagysátorban felállított színpadon megkezdődött a kulturális program. Megtartották az ilyenkor elmaradhatatlan borrendi avatást is, amin Kántás Józsefet, az apátság főszakácsát, Szabó Viktort, a Ferenc Pince séfjét, Putcz István koronglövő EB ezüstérmest és Kiss Miklós Zsolt vidékfejlesztési államtitkárt fogadták a tihanyi Vinitores Tyhonienses Borlovagrend tagjává.
A szombati program további műsorokkal és diszkóval zárult. Vasárnap halászlé- és halételfőző versenyt tartottak a Visszhang-dombon.
A versenyen 28 csapat 36 féle ételt készített. Az első helyet a bajai Göldner Tibor és csapata nyerte harcsapaprikással.
A 2. helyen a “Siófoki Palacsintázó” csapata végzett, ők harcsafilével töltött lángost készítettek.
A 3. a szintén bajai Ádám Péter csapata lett a náluk kedvelt tésztás halászlével.
Ez a kép csak illusztráció egy korábbi versenyről, mert a programnak ez a része nekünk sajnos kimaradt
Vasárnap mutatkozott be kulturális csoportjaival a díszvendég Balatonalmádi, fellépett a helyi Echo Citerabanda, a Balaton-felvidéki Borvirág Kamara Táncegyüttes, Sihell Ferry és Henna, az esti bálhoz pedig a Búgócsiga zenekart pörgették.
Mindkét nap vásár, kézművesfoglalkozás, kovácsbemutató és több más érdekes lehetőség színesítette a programot.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)