Az idén is sok érdeklődőt vonzott és nagyon jó hangulatban zajlott a Tihanyi Gardafesztivál annak ellenére is, hogy garda már csak mutatóban volt a rendezvényen.
Volt olyan halsütő, aki már most is Garda Emlékfesztiválként népszerűsítette a tapolcai haltelepről hozott pisztrángjait, mert sem neki, sem másnak nem jutott abból a mintegy 40 gardából, amit a szervezők a látványsütéshez, haláldáshoz nagy nehezen beszereztek.
De mint a bevezetőben írtam, ettől még nagyon jól ment minden, hisz lehetett bőven süllőt, keszeget, kárászt, pisztrángot és hekket is kapni. (Persze egyiket sem a Balatonból.) Látványos programok voltak, sőt aki időben ébredt, az még az utolsó pillanatban engedélyezett látványhalászatra is elmehetett szombaton délelőtt.
A nézőket szállító hajók 10 órakor indultak a vitorlázók által csak Öreg-kikötőként emlegetett hajóállomástól. A Szent Miklós és Szigliget motoros mellett a Füred katamaránnal is sokan utaztak. A móló előtt téren Vesztergám Miklós tárogatójátékkal fogadta a hajózásra indulókat és az arra sétálókat. (A filmre kattintva meg is lehet hallgatni egy rövid dalt.)

Az Öreg-kikötő az indulni készülő Füred katamaránnal a vízről

A Tihanyi Bencés Apátság a vízről – jobbról lent a Balatoni Limnológiai Intézet
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. halászai a helyi történetekben jó gardafogó helyként számontartott, a rév közelében található Tihanyi-kút helyett a móló és a rév között félúton, a Somosi szabadstrand előtt próbálkoztak a látványhalászattal.
Előbb egy halászladikból leengedték a vízbe a 250-280 méter hosszúságú hálót, majd a “hálós bárkában” álló halászok kézi erővel elkezdték behúzni.

A ladikból fokozatosan a vízbe engedték a hálót, aminek a másik végét a bárkában fogták

Itt már javában zajlik a háló behúzása, miközben egy halász az evezőjével a csónak oldalát verve zavarja vissza a halakat a hálóba
Mintegy egy órán keresztül dolgoztak a háló leengedésének megkezdésétől a teljes behúzásáig.

Ezek már az utolsó pillanatok. Mindjárt teljesen kiemelik a hálót és meglátjuk, mennyi halat fogtak

Illetve nem látjuk meg, mert a kritikus pillanatban egy halőr motorcsónakkal odaállt a bárka elé, így teljesen kitakarta a hálót, illetve tartalmát. Ennyit a látványhalászatról
Közben a Szent Miklós hajón Tósoki Imre polgármester hivatalosan is megnyitotta a fesztivált. Szomorúan megemlékezett arról, hogy a legutóbbi fesztivál óta az utolsó két öreg halász is elhunyt azok közül, akik egykor még valóban a hagyományos eszközökkel végezték a munkájukat. A hajón lévőket köszöntötte Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár és Talabér Márta, a díszvendég Várpalota polgármestere.

Talabér Márta, mögötte a fesztivál főszervezője, Rózsa Éva, Kis Miklós Zsolt és Tósoki Imre a hajón tartott köszöntőn
A látványhalászat és egy kis sétahajózás után a hajók visszatértek a kikötőbe, ahol a Várpalotai Bányász Fúvószenekar fogadta az utasokat rövid térzenével. Tósoki Imre polgármester és Varró János alpolgármester a vitorlások mólójánál vette át a templomi szertartásra előkészített gardákat a halászoktól. A faluba indulás előtt a halakat rövid időre közszemlére is tették, sőt, aki akart, szelfit is készíthetett magáról a gardákkal. (A zene indításához a képre kell kattintani.)

A gardák bemutatása a mólón
A program ebéd után a falu főterén folytatódott. Itt gyülekeztek annak a 37 borrendnek a képviselői, akik a Kárpát-medence magyarok lakta területeiről érkeztek Tihanyba, a harmincnyolcadik pedig Bajorországból érkezett.
A borrendek a fúvószenekar vezetésével felvonultak az apátsági templom előtti térre, ahol az egy nappal korábban ProTihany díjjal kitüntetett 15 éves Tihanyi Asszonykórus tagjai balatoni népdalokkal fogadták őket. Pénteken az énekkarral együtt ugyanezt a kitüntetést kapta Szabó Kálmán is, aki 15 éven át vezette a helyi polgárőrséget.

Érkeznek a fúvósok a menettel a templomhoz – az élen Szellinger Tamás karnaggyal

A Tihanyi Asszonykórus a templom előtt a gardákkal
Az ünnepi szertartást az idén is Korzenszky Richárd perjel tartotta, aki a templomot zsúfolásig töltő hallgatóságot Assisi Szent Ferenc Naphimnuszának idézésével emlékeztette arra, hogy felelősek vagyunk a ránk bízott világért, a természetért, a másik emberért.
– Mi csak a pillanatot akarjuk élvezni, de nem merjük vállalni a jelenben azokat a kihívásokat, amelyek a jövőt garantálják számunkra… Pedig ahogy a szőlőnek, úgy mindannyiunknak törődésre, egymásra való odafigyelésre van szüksége itt, most, azért, hogy legyen az utánunk következők számára is élhető Föld, élhető Világ. Az élet a kezünkre biztatott” – hangsúlyozta a bencés apátság vezetője.

Korzenszky Richárd több törődést kért mindenkitől
Itt látható egy rövid videó is a halak és borok megáldásáról
A halak és borok megáldása után az ünnepi menet a Pisky sétányon át a Visszhang dombra vonult, ahol a falugondnokság dolgozói kellő mennyiségű szőlővenyige felhalmozásával és a már náluk lévő többi garda besózásával, paprikázásával már előkészültek a hagyományos gardasütésre.
A borrendi tagok az idén is közös kiáltással próbálták ki, hogy működik-e még a visszhang. A második kísérletnél már egész tisztán hallatszott a válasz, amit talán a templom fala, vagy néhány jó humorú kiránduló küldött vissza.

A borrendek Borsos Miklós Echo szobra körül gyűltek össze a visszhangpróbához
Vesztergám Miklós majdnem megríkatta a hallgatóságot a “Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország” című operettslágerrel

Meggyújtják a szőlővenyigét a gardasütéshez
Ettől kezdve több részre váltak a fesztivál résztvevői. Voltak akik ott maradtak a gardasütésnél, mások beültek a Visszhang-dombi parkolóban felállított sátorba, hogy a helyi és várpalotai művészeti csoportok műsorát lássák, hallgassák. Sokan elindultak vásározni a Pisky sétány mellett sorakozó árusokhoz, vagy beálltak valamelyik sorba, hogy halat, kolbászt, sört, bort, pálinkát, sült gesztenyét, vagy más finomságot vegyenek. Ha valaki a sorban állás előtt körül nézett, még azt is eldönthette, hogy a 10 dkg keszeget és kárászt 390 vagy 490 forintért, a 10 dkg süllőt pedig 800 vagy 980 forintért tartaná finomabbnak. Egy komplett pisztráng-menü hallal, kenyérrel és savanyúval 1500 forintba került.

Közben leégett a venyige és a parázs köré leszúrták a gardákat a nyársakon

A szerencsések ilyen finomra sült állapotban kóstolhatták meg a gardákat

A parkolóban felállított halsütők egyikében pisztrángokat sütöttek

Süllők és keszegek már evésre kész állapotban

Egy méretes süllő egy másik sátornál

Garda előtt, után, de hideg ellen is tenyeret melegítő sült gesztenye

Az Aradi Pincészet 2015-ös olaszrizlingje most is nagy sikert aratott
A Tihanyi Asszonykórus is fellépett a sátorban
A sátorban a művészeti csoportok fellépésén kívül az idén is új tagokat vizsgáztatott a Vinitores Tychonienses Borrend. A sikeres próbák után borrendi taggá fogadták Varga Lászlót, az Apáti-kilátót építtető Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatóját, valamint a karcagi Nyíri Lászlót, aki ezen a környéken is ismert kiváló birkapörköltjeiről.

A borrendi tagok az avatószertartáson – jobbról a két jelölt még “civilben”
A program vasárnap a halászléfőző versennyel és több helyszínen is újabb programokkal folytatódott.
Kép, videó és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre