Az idén is sok érdeklődőt vonzott és nagyon jó hangulatban zajlott a Tihanyi Gardafesztivál annak ellenére is, hogy garda már csak mutatóban volt a rendezvényen.
Volt olyan halsütő, aki már most is Garda Emlékfesztiválként népszerűsítette a tapolcai haltelepről hozott pisztrángjait, mert sem neki, sem másnak nem jutott abból a mintegy 40 gardából, amit a szervezők a látványsütéshez, haláldáshoz nagy nehezen beszereztek.
De mint a bevezetőben írtam, ettől még nagyon jól ment minden, hisz lehetett bőven süllőt, keszeget, kárászt, pisztrángot és hekket is kapni. (Persze egyiket sem a Balatonból.) Látványos programok voltak, sőt aki időben ébredt, az még az utolsó pillanatban engedélyezett látványhalászatra is elmehetett szombaton délelőtt.
A nézőket szállító hajók 10 órakor indultak a vitorlázók által csak Öreg-kikötőként emlegetett hajóállomástól. A Szent Miklós és Szigliget motoros mellett a Füred katamaránnal is sokan utaztak. A móló előtt téren Vesztergám Miklós tárogatójátékkal fogadta a hajózásra indulókat és az arra sétálókat. (A filmre kattintva meg is lehet hallgatni egy rövid dalt.)
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. halászai a helyi történetekben jó gardafogó helyként számontartott, a rév közelében található Tihanyi-kút helyett a móló és a rév között félúton, a Somosi szabadstrand előtt próbálkoztak a látványhalászattal.
Előbb egy halászladikból leengedték a vízbe a 250-280 méter hosszúságú hálót, majd a “hálós bárkában” álló halászok kézi erővel elkezdték behúzni.
Mintegy egy órán keresztül dolgoztak a háló leengedésének megkezdésétől a teljes behúzásáig.
Közben a Szent Miklós hajón Tósoki Imre polgármester hivatalosan is megnyitotta a fesztivált. Szomorúan megemlékezett arról, hogy a legutóbbi fesztivál óta az utolsó két öreg halász is elhunyt azok közül, akik egykor még valóban a hagyományos eszközökkel végezték a munkájukat. A hajón lévőket köszöntötte Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár és Talabér Márta, a díszvendég Várpalota polgármestere.
A látványhalászat és egy kis sétahajózás után a hajók visszatértek a kikötőbe, ahol a Várpalotai Bányász Fúvószenekar fogadta az utasokat rövid térzenével. Tósoki Imre polgármester és Varró János alpolgármester a vitorlások mólójánál vette át a templomi szertartásra előkészített gardákat a halászoktól. A faluba indulás előtt a halakat rövid időre közszemlére is tették, sőt, aki akart, szelfit is készíthetett magáról a gardákkal. (A zene indításához a képre kell kattintani.)
A program ebéd után a falu főterén folytatódott. Itt gyülekeztek annak a 37 borrendnek a képviselői, akik a Kárpát-medence magyarok lakta területeiről érkeztek Tihanyba, a harmincnyolcadik pedig Bajorországból érkezett.
A borrendek a fúvószenekar vezetésével felvonultak az apátsági templom előtti térre, ahol az egy nappal korábban ProTihany díjjal kitüntetett 15 éves Tihanyi Asszonykórus tagjai balatoni népdalokkal fogadták őket. Pénteken az énekkarral együtt ugyanezt a kitüntetést kapta Szabó Kálmán is, aki 15 éven át vezette a helyi polgárőrséget.
Az ünnepi szertartást az idén is Korzenszky Richárd perjel tartotta, aki a templomot zsúfolásig töltő hallgatóságot Assisi Szent Ferenc Naphimnuszának idézésével emlékeztette arra, hogy felelősek vagyunk a ránk bízott világért, a természetért, a másik emberért.
– Mi csak a pillanatot akarjuk élvezni, de nem merjük vállalni a jelenben azokat a kihívásokat, amelyek a jövőt garantálják számunkra… Pedig ahogy a szőlőnek, úgy mindannyiunknak törődésre, egymásra való odafigyelésre van szüksége itt, most, azért, hogy legyen az utánunk következők számára is élhető Föld, élhető Világ. Az élet a kezünkre biztatott” – hangsúlyozta a bencés apátság vezetője.
Itt látható egy rövid videó is a halak és borok megáldásáról
A halak és borok megáldása után az ünnepi menet a Pisky sétányon át a Visszhang dombra vonult, ahol a falugondnokság dolgozói kellő mennyiségű szőlővenyige felhalmozásával és a már náluk lévő többi garda besózásával, paprikázásával már előkészültek a hagyományos gardasütésre.
A borrendi tagok az idén is közös kiáltással próbálták ki, hogy működik-e még a visszhang. A második kísérletnél már egész tisztán hallatszott a válasz, amit talán a templom fala, vagy néhány jó humorú kiránduló küldött vissza.
Vesztergám Miklós majdnem megríkatta a hallgatóságot a “Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország” című operettslágerrel
Ettől kezdve több részre váltak a fesztivál résztvevői. Voltak akik ott maradtak a gardasütésnél, mások beültek a Visszhang-dombi parkolóban felállított sátorba, hogy a helyi és várpalotai művészeti csoportok műsorát lássák, hallgassák. Sokan elindultak vásározni a Pisky sétány mellett sorakozó árusokhoz, vagy beálltak valamelyik sorba, hogy halat, kolbászt, sört, bort, pálinkát, sült gesztenyét, vagy más finomságot vegyenek. Ha valaki a sorban állás előtt körül nézett, még azt is eldönthette, hogy a 10 dkg keszeget és kárászt 390 vagy 490 forintért, a 10 dkg süllőt pedig 800 vagy 980 forintért tartaná finomabbnak. Egy komplett pisztráng-menü hallal, kenyérrel és savanyúval 1500 forintba került.
A Tihanyi Asszonykórus is fellépett a sátorban
A sátorban a művészeti csoportok fellépésén kívül az idén is új tagokat vizsgáztatott a Vinitores Tychonienses Borrend. A sikeres próbák után borrendi taggá fogadták Varga Lászlót, az Apáti-kilátót építtető Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatóját, valamint a karcagi Nyíri Lászlót, aki ezen a környéken is ismert kiváló birkapörköltjeiről.
A program vasárnap a halászléfőző versennyel és több helyszínen is újabb programokkal folytatódott.
Kép, videó és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre