A hétvégén megkezdődött a szüret a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó tihanyi levendulásában. Ahogy korábban írtuk, az idén kicsit megkésett a fejlődés a várt tempóhoz képest, így a levendulavirág még kevés volt az aratás pénteki indulásakor. Igaz, a levendulást “színesítő” gyomnövényben nem volt hiány.
Szombaton (június 15-én) a délutáni ott jártunkkor alig harminc-negyven szüretelő kutatta az ültetvényt, hogy virágzó bokrokat találjon. A visszafogott virágzás miatt a nemzeti park dolgozói is lazábbra eresztették a szabályokat. Amíg a korábbi években csak egy-egy sávban lehetett virágot gyűjteni, most az egész területre ráengedték a szüretelőket.
A kései virágzás előnyös lehet azoknak, akik nem csak a levenduláért, hanem a programokért is jönnének Tihanyba, mert így várhatóan összecsúszik majd a szüret jobb időszaka a hétvégére tervezett Tihanyi Levendula Fesztivállal. Persze szüretelni addig is lehet.
A levendulamező állapotáért persze nem csak a természet a felelős. Valószínűleg a gondozás, illetve nem gondozás módja, minősége is szerepet játszik abban, hogy a nemzeti park által megörökölt ültetvény ilyen illúzióromboló képet mutatott a napokban. Erre utal az is, hogy ugyanakkor a félsziget északi bejáratánál lévő magán művelésű levendulás már napokkal korábban is nagyon szép volt. Pedig ott talán még a klimatikus viszonyok sem kedveznek annyira a növénynek, mint a félsziget védett völgyében lévő nagy-levendulásnál.
Az utóbbi években hatalmas kultusza alakult ki a tihanyi levendulásnak. Az ország minden részéből, de a határon túlról is sokan elzarándokolnak minden évben, hogy egy-egy zacskót teleszedjenek, vagy csak néhány jó fotót készítsenek magukról a virágmező közepén.
A szerelem azonban úgy elmúlhat, ahogy jött, ha a levendulatenger színét, képét egyre több oda nem illő növény zavarja. A tihanyi levendulás népszerűségének visszaesését erősítheti az is, hogy közben több településen igazán látványos ültetvényeket hoztak létre. Ezek azonban méretük, környezetük, félre eső helyük miatt nem igazán léphetnek a tihanyi nagy-levendulás helyébe. Így könnyen elveszthetünk egy fontos turisztikai lehetőséget.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)