Az országban dolgozó mintegy 350 önkormányzati és állami főépítész közül közel kétszázötven vett részt a 24. alkalommal megrendezett Országos Főépítészi Konferencián, amit az idén Tihany, a tihanyi önkormányzat és más helyi szervezetek láttak vendégül.
A szeptember 4-6. között zajlott háromnapos tanácskozáson a helyhez igazodva elsősorban arra keresték a választ, arról hallhattak, láthattak jó példákat, hogyan biztosítható a helyi és a nemzeti érdekek összhangja a különleges, ikonikus – ma már – kifejezetten turisztikából élő üdülő településen, hogyan kell az értékeket felelősséggel megőrizni úgy, hogy közben a település is élhető legyen és kiszolgálja az itt lakók kornak megfelelő igényeit. A konferencia szervezői szerint a főépítész egyik legfontosabb feladata ebben, hogy mindkét oldal érdekeit tisztán átlássa, és megteremtse az érzékeny egyensúlyt a helyi és a szakmai érdekek között, miközben hidat képez a nemzeti szintű értékek megőrzése felé is.
Az előadók között több helyi is térségbeli szakember is szerepelt, köztük Tósoki Imre polgármester, Bujdosó Judit, Tihany főépítésze, Korzenszky Richárd nyugalmazott perjel, Vers József, a nemzeti park tájegység-vezetője, Pécseli Péter a Balatoni Vízügyi Kirendeltség szakaszmérnöke. Persze voltak “országos” előadók is, köztük Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti és építésügyi államtitkárság helyettes államtitkára és Salamin Ferenc, az Országos Főépítészi Kollégium elnöke.
Az előadások közötti időszakokban a résztvevők csoportosan ismerkedtek meg a községben és a félszigeten a legutóbb években lezajlott fejlesztésekkel és a további célokkal. A konferencia helyszínként most debütáló sportcsarnokban pedig építőipari cégek és más kapcsolódó vállalkozások kiállításait is megnézhették, és konzultálhattak a cégek képviselőivel.
Mint Tósoki Imre záró hozzászólásában elmondta, azért tartották fontosnak a konferencia tihanyi rendezését, mert hálásak az épíétsz társadalomnak. Az elmúlt 13 évben sok építész csapattal dolgozhattak együtt, akiktől sok inspirációt kaptak, és velük együttműködve sok fejlesztést valósíthattak meg. A programok egy része még pályázati elbírálás vagy koncepció szintjén van. Sok elképzelésnél még nagyon sok munka kell a kidolgozáshoz, de ez szerinte nem fog elveszni, az ötlet megfelelően kikristályosodva egy-egy új projektben meg fog valósulni. Ezért is gondolja azt, hogy az építészeknek köszönhetően Tihany nem csak épületekkel és közterekkel gazdagodott, hanem a jövőbe vezető utakkal is – fogalmazott a polgármester, és köszönetet mondott az építészeknek a segítségért.
A konferencia zárásaként Tósoki Imre és Bujdosó Judit, Tihany főépítésze szalagot kötöttek a konferencia vándorzászlójára. Majd azt át is adták a jövő évi konferencia helyszín, Budapest képviselőinek.
Osskó Judit Prima Primissima-díjas építész, médiaszakember a konferencia záró részében jelentette be, hogy a közelmúltban elhunyt férjével, Tokár György építésszel létrehozták az építészeti Osskár-díjat.
Az építészeti Osskár-díjjal olyan épületeket, épületegyütteseket szeretnének díjazni, amelyek valóban illeszkednek abba a környezetbe, ahová megépítik azokat, amelyek gyógyítják a környezetüket, és nem zavarosabbá teszik. A konferencia résztvevőit arra kérte, hogy küldjék el javaslataikat, amiket komoly szakmai zsűri bírálna el, a legjobbakat a helyszínen is megnézve.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)