A vidéki Európa legszebb színeiből kötöttek egy látványos csokrot a múlt héten Tihanyban, hogy megmutassák, a községekben is lehet jól élni, nem csak a városok jelentik Európa jövőjét, hanem a falvak is, ha korhoz, a lakosság elvárásaihoz és a környezeti adottságokhoz megfelelően alkalmazkodva fejlesztik azokat.
A tizenegy ország 24 községéből érkezett mintegy 800 ember találkozásának az Európai ARGE Vidékfejlesztés és Falumegújítás közhasznú szervezet díjátadó ünnepsége volt a közvetlen oka. A tihanyi önkormányzat jutalomból lehetett házigazdája a programnak, mivel két évvel ezelőtt hazánkból elsőként és azóta is egyetlenként a balatoni község nyerte el az ARGE által odaítélt Európai Falumegújítási díjat.
A három napon át zajló találkozó szeptember 8-án kezdődött. A Club Tihanyban elszállásolt delegációk tagjai a szombat délutáni közös búcsúztatásig a legapróbb szögletéig megismerhették Tihanyt a folyamatosan zajló kalauzolások, kulturális programok, közös fórumok és bulik segítségével. Közben maguk is bemutatkoztak a Club Tihany “Wimbledon csarnokában” kialakított standokon.
Itt került sor pénteken délután a találkozó központi eseményére, a kétévenként odaítélt díj átadására az idei győztesnek. A résztvevőket köszöntő Tósoki Imre tihanyi polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az elért eredmények bármennyire is kiválóak lehetnek, a továbblépéshez mindig valami újat kell tanulni. A jó pap is holtig tanul – idézte a magyar közmondást.
A polgármester a falumegújítási mozgalom talán legnagyobb eredményének azt tartotta, hogy új, élő és működő, valóban hasznos tudást, tapasztalatot ad át a résztvevőknek. Egy későbbi sajtótájékoztatón beszélt arról is, hogy a díj két évvel ezelőtti elnyerésének nagyon kézzelfogható marketingértéke volt, ami Tihany turizmusra építő működésében közvetlenül is jelentkezett a vendégéjszakák gyarapodásában.
Köszöntötte és támogatásáról biztosította a résztvevőket és közös munkájukat Kontrát Károly parlamenti államtitkár, a térség országgyűlési képviselője. Reményeim szerint ez a rendezvény, az itt zajló eszmecserék is hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa kistelepülései továbbfejlődjenek és szépüljenek – mondta a képviselő.
A díjátadó bevezetőjében egy nemzetközi kerekasztal beszélgetés is zajlott a falumegújítás időszerű kérdéseiről. Az ebben résztvevő Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára úgy vélte, hogy a kormány legfontosabb feladata azoknak a hatékony és eredményes eszközöknek a megtalálása, amelyek segítségével az érintett települések talpon maradhatnak. Ebben a helyi közösség összefogása, illetve a kreatív megoldások, legjobb gyakorlatok elsajátítása is elengedhetetlen.
A továbbiakban rövid filmekkel bemutatták be a benevezett településeket, majd kihirdették a verseny eredményét. Az idei bírálatnál a központi kérdés a nyitottság volt. A kiírók arra biztatták a pályázókat, hogy legyenek nyitottak, ne válasszák mindig a kitaposott ösvényeket, mert a szinte naponta változó világban ezek gyakran egyirányú utcák, sőt zsákutcák. Inkább a szemellenzőt levéve, nyílt tekintettel forduljanak az új, az ismeretlen és a szokatlan felé. Ez ugyanúgy vonatkozik az innovatív ötletek, stratégiák és perspektívák iránti nyitottságra, mint a “más” életfelfogású, vallású, nemzetiségű és társadalmi hátterű emberek felé való fordulásra is. Ez a nyitottság megvilágítja azt a felismerést is, hogy az emberi sokféleség nem fenyegető, hanem gazdagító jelenség.
A fentiekre építve a pályázó településeket a tavasszal sorra látogató zsűri az ausztriai Tirol tartományban lévő Fliess települést tartotta legérdemesebbnek a díjra. Az indoklás szerint a döntésükkel az erőforrás-takarékos települési politikát, a településmag felélesztésében a korszerű építészeti kultúra bátor alkalmazását, a minden generáció által igényelt magas színvonalú szolgáltatásokat, a gazdasági, a foglalkoztatás támogatását, a művészeti és kulturális élet felkarolását, illetve azt, hogy a fejlesztéseket a természeti és kulturális táj fenntarthatóságára figyelemmel valósították meg. A fentieken túl több más mellett elismerésre méltónak tartották a menedékkérők integrációjának elősegítése érdekében tett lépéseket is.
A zsűri a többi település esetében is rendkívül magas színvonalúnak ítélte meg a munkát, amit több fokozatban kiosztott oklevelekkel díjaztak. Hét másik résztvevőnek sikerült elérni a legmagasabb kategóriát, ahova azokat a községeket sorolják, amelyek a teljes körű, fenntartható és a mottóhoz hű falufejlesztés kiemelkedő minőségben és színvonalon történő megvalósításával tűnnek ki. Tíz résztvevő községnek nyújtanak át falumegújítási díjat “A falumegújítás több területén nyújtott különleges teljesítményért”. Hat település kapott “A falumegújítás egyes területein nyújtott különleges teljesítményért” kiosztott falumegújítási díjnak. A szlovákiai Spissky Hrhov (egykori magyar nevén: Görgő) különdíjban részesült a mottó felhívásának kiemelkedő módon történő megvalósításáért a népcsoportok értékeket megbecsülő együttélésének biztosításában.
Az ünnepséget követő sajtótájékoztatón Theres Friewald-Hofbauer, az ARGE ügyvezetője azért tartotta különösen értékesnek az átadott díjakat, mert mint mondta, a szervezetük a falufejlesztési munka teljességét díjazza, nem csak annak egy-egy szeletét.
Bock Hans-Peter, az idei nyertes település, Fliess polgármestere beszédét egy saját különdíj kiosztásával kezdete. Jelképesen a legjobb vendéglátó díját adta át Tósoki Imre tihanyi polgármesternek. A nyugat-tiroli háromezer lakosú település a téli turizmus mellett a mezőgazdaságra alapozza működését. Az évi 68 ezres vendégéjszaka szám alapján a tihanyi forgalom felénél egy kicsit többet bonyolítanak.
A polgármester a falumegújítási mozgalom jelentőségét ma főleg abban látja, hogy szolgálja és demonstrálja Európa összetartozását, amire most különösen nagy szükség van. A díj elnyerése nekik segíthet abban is, hogy a fiatalok ne vándoroljanak el a városokba, hanem otthon is megtalálják a boldogulásukat – mondta.
A hivatalos ceremónia után még egy napig tovább folytatódtak a lazább programok. De a résztvevők nem csak a szervezett műsorokkal szórakoztatták magukat és egymást, hanem spontán módon is énekeltek, táncoltak.
Néha egyszerre többfélét is, de ez sem okozott komolyabb fennakadást.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre