A szigligeti strandon zajló felújításokkal legalább annyira készülnek a téli szezonra, mint a nyári fürdőzésre, hisz a most megújuló szolgáltatások minden évszakban hasznosak lesznek. Ráadásul a vár is hamarosan megnyílik, derül ki a község polgármesterének tájékoztatójából.
Mint Balassa Balázs elmondta, szigligeti önkormányzata évről-évre tudatosan dolgozik azért, hogy strandja egész évben vonzó legyen.
– Ezért építettük a szauna házat, működtetjük télen a műjégpályát, rendezzük az Újévi Csobbanást és a Szigligeti Turisztikai Egyesülettel közösen a Süllőfesztivált. Ezért fogjuk a jelenlegi fejlesztési csomagban a strand középső részén található két vizesblokk épületet megújítani, korszerűbb szolgáltatásokkal ellátni. Eddig a téli rendezvények alkalmával gázsziesztával, villanyradiátorral biztosítottuk az alaphőmérsékletet azért, hogy nyitva tudjuk tartani a mosdóhelyiséget a vendégek számára. Ez komoly gondot jelentett számunkra, mely megoldása érdekében valósul meg ez a fejlesztés. Az épületeket nem bővítjük, a nyílászárók méretei változatlanok maradnak. A jelenleg is rendelkezésre álló WC-k, mosdók száma nem csökken. A jelenlegi épületeket kívül és belül szigeteljük, illetve a nyílászárókat kicseréljük. A fejlesztés során, a strand területén kiépített gázhálózatra rácsatlakozva biztosítani tudjuk a fűtést és a meleg vizes zuhanyzót. A meleg vizes zuhanyzó működtetésének szabályozását a nyitásig kidolgozzuk – mondta a polgármester, aki úgy véli, hogy bizonyos kontrollt fenn kell tartani a zuhanyzó használatával kapcsolatban.
A Kisfaludy 2030 program keretében illetve támogatásával megvalósuló beruházás magába foglalja az elhasználódott mosdók, vécék, kiegészítők cseréjét, az épületek festését, tető javítását. Kialakításra kerül egy külön bejáratú két személyes gyermek WC, melybe akár az apuka is elviheti gyermekét, mivel a gyermekmosdó, az eddigi gyakorlattól eltérően nem a női vizesblokkban lett kiépítve.
A strandfejlesztési program keretében 5 új, csúszásgátló felülettel kialakított bejáró lépcsőt is telepítenek a partra. Kettőnek 1 méteres lesz a szabad járófelület szélessége, három darab pedig dupla ilyen szélességű lesz. A kapaszkodók magassága úgy lett kialakítva, hogy a kis gyerekek is biztonságos támaszt kaphassanak az alsó szál megfogásával.
Pályázati forrásból ezer négyzetméterrel bővítik a strandon a pázsitot. Ezzel a strand zöldfelületének már 80%-át borítja gyepszőnyeg. Ezzel párhuzamosan 3 ezer négyzetméteren öntözőberendezést építenek ki. Ezzel a teljes zöldfelületet lefedi az öntözőrendszer.
A zöld fejlesztéshez hasonlóan pályázati forrásból valósul meg a mozgáskorlátozottak számára egy vízbe beemelő berendezés. Megújulnak a kültéri öltözőkabinok és az információs táblák is. Saját beruház eredményeképpen az egész strandon kiépítenek egy új hangosbemondó rendszert, 8 hangszóróval. Ezzel párhuzamosan az éjszakai világítás is megújul. A fejlesztés 8 lámpatestet érint. A beruházás során az egész strandon föld alá helyezték a hangosítás és a világítás kábeleit, valamint új villanyvételi lehetőséget alakítottak ki. És hogy a picik itt se maradjanak ki, saját erőből vásároltak 2 hintát a játszótérre.
Nem csak a strand lesz komfortosabb, odajutni is biztonságosabban lehet. Az önkormányzat ötödik éve újítja fel lépésről-lépésre a falu déli végétől az Csonka-toronyig vezető “félkörutat”. Bár az útszakasz állami tulajdonban van, úgy gondolták, nem várhatnak a gazdára, saját forrásból elkezdték a munkát. Volt, hogy a közútkezelő aszfalttal segítette a munkát, de a tehet többségét nekik kellett viselni. Néhány hete a végeztek a járda illetve a gyalogosközlekedést biztosító kiemelt padka teljes kiépítésével, és az útszélesítéssel.
A Csonka-torony előtti utolsó szakasz aszfaltozása azonban csak 2021-ben valósulhat meg, mivel az úttest alatt húzódó vízvezeték nagyon rossz állapotú, és a szükséges cserét a DRV csak a jövő évben tudja megvalósítani.
Végül ne feledkezzünk meg a falu felett zajló hatalmas munkáról, a folyamatosan zajló várrekonstrukcióról sem. Balassa Balázs polgármester szerint a „Balaton-felvidéki kultúrtáj világörökség várományosi helyszín turisztikai célú fejlesztése” című projekt keretében zajló munka legfontosabb célja, hogy a vár részleges rekonstrukciójával és új fedett terek kialakításával megteremtődjenek a feltételek a kulturált vendégfogadásra. A fejlesztéshez a 470 millió forintos uniós forrás mellé az önkormányzat 60 millió forintot biztosít.
Fejlesztés keretében megvalósuló elemek
- Oltóvíz hálózat kiépítése áramforrással, nyomásfokozóval együtt
- Tóti-Lengyel kapu: címerrel, működő ejtőrácsos kapuszerkezettel, a működését bemutató kialakítással
- Török Bálint kaputorony: az emeleti járószint részleges falmagasítással, csatlakozással a kortinafalhoz gyilokjáróval
- Alsóvár, bejárat melletti térszín alatti beépítés: a Török Bálint torony és a kortinafal melletti területen térszín alatti szociális helyiségcsoport (vizesblokk) létrehozása
- Felsővár, Újlaki kapu tovább építése: a 2013. évi fejlesztésből elmaradt részleges rekonstrukció befejezése, a kapu és a toronyépítmény bemutatása
- Felsővár, nyugati, háromosztatú helyiségsor és őrség szobája: a részleges felfalazással a helyiségek térfalainak jelölése, tetőlefedése
- Felsővár, keleti háromosztatú helyiségsor: a részleges felfalazással a helyiségek térfalainak jelölése, tetőlefedése, vakolt belső falfelületekkel
- Felsővár, Bencéstorony (lőportorony): a torony visszaépítése egy szint felfalazással, közbenső- és zárófödémmel, helyiségek fafödémes kialakításával, és mint „torony” bemutatása
- Felsővár, a Palotaszárny és a Bencéstorony közötti közlekedő tér: a két épületrész közötti közlekedési kapcsolat megteremtése faszerkezetű összekötő födémmel és lépcsővel
- Felsővár, Palotaszárny: a meglévő boltozatcsonk felújítása a boltozat kiegészítésével, a teljes helyiség befedése, a vízszigetelés és vízelvezetés megoldása, a helyiségben vakolt falfelületekkel, a palota felső járószintjének kialakítása, a mellvédfalak magasságainak felülvizsgálata, közlekedési biztonság növelése.
Mint Balassa Balázs elmondta, a várfejlesztéssel párhuzamosan az önkormányzat dolgozói is elkezdték a vár karbantartási munkálatait.
– A vár azon részein, melyet nem érint a beruházás, folyamatosan végezzük a faelemek felületkezelését. A megrongálódott korlátok, lépcsőelemek cseréjét ugyancsak elvégezzük a következő időszakban. A legjelentősebb karbantartási munka a rondella javítása. A gyilokjáró felújítását, már korábban elvégeztük. Az alsó fapadozat sajnos veszélyessé vált, ezért a teljes járófelületet cserélni kellett. A legnehezebb része ennek a munkafolyamatnak a tartógerendák felvitele és beépítése. Ez ugyanúgy zajlott, mind több száz évvel ezelőtt, az önkormányzati dolgozók kézben vitték fel a Martonfalvay rondellához gerendákat. Miután elkészül a járófelület, visszahelyezésre kerül az ugyancsak felújított, lefestett három ágyú is – mondta polgármester.
Balassa Balázstól azt is megtudtuk, amennyiben a koronavírus-helyzet lehetővé teszi, június 19-én megnyitják a vár kapuit a nagyközönség előtt.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)