A hazai szabadvízi fürdőhelyek zöme kiváló minősítést kapott, de kismértékben nőtt a kifogásolt természetes fürdővizek száma. Hasonló a helyzet a Balatonnál is, ahol a strandok túlnyomó többsége kiváló lett, de itt találtak problémákat, derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ összesítéséből.
A lista az idén is az Európai Unió értékelési rendszere szerint, négy év mikrobiológiai vizsgálati eredményei alapján készült el. A kockázatalapú statisztikai értékelés során nemcsak egy-egy minta megfelelőségét vizsgálják, hanem a vízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követik. Az összesített eredmény alapján kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.
A szakértők szerint a balatoni fürdőhelyek zöme továbbra is kiváló besorolású, de az adatokból az is látszik, hogy egy-egy helyen komolyabb odafigyelésre van szükség a kedvező állapot fenntarthatóságának biztosításához. Különösen esősebb időszakokban, illetve hirtelen érkező, nagy mennyiségű csapadék esetén előfordulhat, hogy átmenetileg valamilyen szennyeződés kerül a tóba. Az ilyen jellegű problémák valószínűsége kisebb a négy éves összesítés alapján kiváló vagy jó minősítésű fürdővizek esetében. A legutóbbi idényben viszont több északi parti fürdőhelyen is problémát okozott a vízvirágzás – írják a közleményben.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint a Balatonnál 123 strand kapott kiváló minősítést, köztük mintegy 30 különböző szállodák, kempingek strandjaként működik. Nem kiváló, csak jó a minősítése Balatonmáriafürdőn a Őrház utcai, az Őz utcai, a Hullám utcai, a Polgár utcai és a Szabadság utcai szabadstrandnak.
Hiányos adatok miatt nem kapott besorolást Badacsonylábdihegyen az Eldorádó kemping strandja, Badacsonytomajon (Badacsonyban) a Badacsony kemping strandja, a balatonalmádi Yacht kemping strandja, a balatonfüredi Hotel Füred strandja és a balatonőszödi Községi strand.
A balatoni és más hazai strandok mellett az Európai Unióban hivatalosan működő szabadvízi fürdőhely helyét, elmúlt négy évben regisztrált állapotát megnézhetjük az Európai Környezetvédelmi Ügynökség interaktív térképén, ha belenagyítunk, vagy a jobb felső sarokban lévő kereső ikonra kattintva beírjuk a keresett település nevét.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Ezt bizony megerősíthetem!!
A gyerekpancsolót rendre a szülőknek, az unokáim és a szomszédok unokái szüleinek kell kitakarítani a rengeteg szeméttől. Az úgynevezett homokozó a parton beton kemény és csupa mocsok. Soha egy gereblevonás nem történik. Örülünk a tavaji fejlesztésnek, talán gondozni és odafigyeléssel ápolni is kellene!!
Azért meg lehetne nézni BalatonszárszóMóricz Zs strandot.A télen letöredezett száraz nád a gyermek plas homokját tölti föl nem viszik el.Ugyan így az strand végében az új stégnel is csak töltődik a meder,mely a hét végére teli volt döglött halakkal.Ez majd egész nyáron ott fog dűzölögni.A Móricz strand büféjében borzasztó retrós évek óta ugyan az a viaszosvászonnal bevont asztalok lócák törött faborítással.Nem nagy ez a strand de a vízibicikli kölcsönzők a stégjét beteszi a strand közepére ,nem a nádhoz szorítva felfújható ugrálóvárral csökkenti a gyerekek fűrdőhelyét.