A szállodák, panziók soha ennyi támogatást nem kaptak még fejlesztésére a közös pénzünkből, mint amennyit tavaly ősszel a Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Program első ütemében. Különösen a Balaton környékére jutott sok sok a pénzből. Hogy mennyire örülhetünk ennek a bőségnek, döntse el mindenki maga az adatok ismeretében.
Tavaly szeptemberben részletes adatokat kértünk a Magyar Turisztikai Ügynökségtől (MTÜ) az akkor bejelentett pályázati döntések eredményéről, de máig nem jutottunk hozzá az információkhoz, pedig még az Információs Hatóság közbenjárását is kezdeményeztük. A napi.hu fedezte fel a napokban, hogy pályázatról feltettek egy több mint hatszáz nyertest tartalamzó adatsort az MTÜ internetes oldalára.
A január 10-én rögzített pdf állományt rendkívül rossz minőségben adták közre. Valószínűleg a ma már megszokott technikával, egy gyenge minőségű nyomtatott anyag visszaszkennelésével készítették, hogy nehezen lehessen olvasni, ne lehessen keresni benne. Még nagyobb baj, hogy az adatsorból csak akkor derül ki egy-egy projekt tervezett helyszíne, ha az érintett település nevét eleve tartalmazza a projekt elnevezése.
Miután sikerült kezelhető Excel formába visszaalakítani az anyagot, az adatok feldolgozása után kiderült, hogy az egyes projektek között és területileg is rendkívül egyenetlenül osztották el a pénzt. A legnagyobb támogatáshoz jutó szálláshelyek közül egy-egy egyedül annyit, sőt némelyik közel kétszer annyit kapott, mint az összes balatoni strand együtt a tavaly lezárult “gigafejlesztés” keretében. A Balatonnál kimondható, hogy az osztás eredményeként tovább romlik a régió terhelésének eloszlása, most is oda adtak többet, ahol már eddig is több volt.
A táblázatban szereplő 625 projektnek 43 milliárd forint támogatást ítéltek meg. Egymilliárd forintnál nagyobb összeget 7 pályázó kapott. Ez, a pályázók 1,1 százalékát kitevő csoport 15,9 milliárd forinthoz jutott a közös kasszából, így megkapták az összes pénz 37 százalékát.
A fentieket is beleértve huszonkilenc olyan pályázó volt, akinek 100 millió forintnál nagyobb összeget ítéltek meg. Ezzel ez, a pályázók 4,6 százalékát kitevő csoport elnyerte a teljes keret 52 százalékát, 22,5 milliárd forintot.
A lista másik végéről nézve a számokat, azt látjuk, hogy az összes pályázó 76 százaléka (475 projekt) kapott 50 millió forint alatti támogatást. Összesen 13,8 milliárd jutott nekik, az összes pénz 32 százaléka. A 475 pályázó még annyit sem kapott együtt, mint a 7 legtöbbet kaszáló.
Még ennél is durvább, ha a 30 millió forintnál kisebb összeget nyerő 254 pályázót nézzük – az összes 41 százaléka. Ők együtt 5,3 milliárd forintot kaptak, a teljes keret 12 százalékát. Az 5,3 milliárdos közös összeg 700 millióval kevesebb a TCSV Kft é az SZB Family által elnyert 6 milliárdos összegnél.
A fentiek megítélésénél érdemes tekintettel lenni arra is, hogy az 50 millió alatt nyerő 475 pályázó a panzióknál kikötött minimum és maximum szobaszám középértékével, 15 szobával számolva együttesen legalább hétezer szobát működtet, sokszorosát annak, mint a legtöbbet nyerők. Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a 625 nyertes mellett közel 900 vesztese is lehet a pályázatnak, hisz a korábbi híradások szerint több mint 1500 volt a pályázók száma. Amennyiben ezek többségében a kisebb igényűek közé tartoztak, a nagyot nyerők támogatásának visszafogásával bőven lehetett volna erre is forrást találni. Amíg nincs megfelelő információ a döntésekről, nyugodtan gondolhatjuk, hogy a döntést hozóknak fontosabb volt a néhány nagy kielégítése, mint a megfelelő minőségű és széles körű szálláshelyfejlesztés.
Sok jutott a Balatonhoz
Ahogy korábban írtam, az adatsor nem tartalmazza külön az érintett települések nevét, így a projektek és a pályázók nevéből nem mindig derül ki a helyszín. Amit biztosan balatoniként tudtunk valószínűsíteni, az 82 projekt volt. Ez az összes nyertes 13,1 százaléka, a nekik jutó 16,7 milliárd forint pedig a teljes keret 39 százaléka. A magas balatoni arány nem a kisebb projekteknek köszönhető, hanem annak, hogy néhány balatoni projekt jelentős arányban szerepelt a százmilliós támogatást nyerő projektek körében.
Az egymilliárd forint felett nyerő hét projektből öt balatoni volt. Ez az öt pályázat, az összes 0,8 százaléka – 11,2 milliárd forinthoz jutott, ami a teljes keret 26 százaléka.
A százmillió forint feletti összeget nyerő 29 projektből 17 volt balatoni. Az összes pályázó 2,7 százalékát kitevő csoport a teljes keret 33 százalékát, 14,4 milliárd forintot szerzett meg.
Az alábbiakban olvashatják a százezer fölötti támogatást nyert 17 balatoni projekt adatsorát. Egyes nyertesekről a napi.hu említett cikke politikailag pikáns információkat is tartalmaz.
BalaLand Hotel****’ – családi szálloda a Balaton közepén
SZBFamily Ingatlanfejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság – 2.999.760.724 Ft
Szálláshelyek létesítése keretében a Tihanyi Kastélyszálló és Tréning Központ Hotel megvalósítása a Balaton kiemelt turisztikai fejlesztési térséghez tartozó Tihanyban
CDHT Hotel Projekt Korlátolt Felelősségű Társaság – 2.915.393.700 Ft
Baron Hotel – Keszthely Minerva Ingatlan esernyőalap
Minerva Green Ingatlanbefektetési részalap – 1.840.488.750 Ft
Egyedi adottságú, vízparti 66 szobás 4 csillag superior besorolású új szálloda létesítése Balatonfüreden
SZ.Z SZÁLLODAFEJLESZTŐ Korlátolt Felelősségű Társaság – 1.747.833.675 Ft
“** Superior Hotel kialakítása Gyenesdiáson
Pleasure 77 Korlátolt FeleSösségű Társaság – 1.733.511.311 Ft
A balatonszemesi Hotel OTP átalakítása és felújítása
OTP BankNyrt. – 536.595.000 Ft
Hotel Azúr Prémium 5* Szálloda fejlesztése
Hotel Azúr Szállodaipari Zárkörűen Működő Részvénytársaság – 470.022.665 Ft
A hévízi Aquamarin szálloda felújítása
AQUAMARIN Szállodaipari Korlátolt Felelősségű Társaság – 381.839.360 Ft
Kistücsök Panzió kialakítása
GASTROGOLD Vendéglátó Korlátolt felelősségű Társaság – 315.000.000 Ft
Szálláshelyfejlesztés a Kolping Hotel**** Spa & Family tesortban
KOLPING Családi Hotel Vagyonkezelő Korlátolt Felelősségű Társaság – 304.174.996 Ft
A Két Korona Konferencia és Wellness Hotel színvonalának fejlesztése Balatonszárszón
SZÁRSZÓ Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság – 223.589.113 Ft
Beach Hotel felújítása Siófokon
Beachhotel Korlátolt Felelősségű Társaság – 214.420.710 Ft
A modern stílusú badacsonyi Kishableány Panzió létrehozása minőségi kiegészítő szolgáltatásokkal
Laposa Birtok Termelési és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság – 173.250.000 Ft
Villa Annié panzió létesítése Siófokon
SYMBISTER Tervező és Szolgáltató Betéti Társaság – 155.154.512 Ft
A Hotel Silverine ****superior fejlesztése Balatonfüreden
Silver Invest Ingatlanberuházó Korlátolt Felelősségű Társaság – 137.456.107 Ft
FÜRDŐ HOTEL fejlesztése Zalakaros és a Balaton régió fejlődésének szolgálatában. ZALAKAROS VÁROS ÖNKORMÁNYZATA – 103.334.259
A zalacsányi Batthyány Kúria és Kastélyszálló**** fejlesztése
SGHTHERMÁL Ingatlan Üzemeltető és Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság – 101.363.738 Ft
Ha valaki a többi pályázatra is kíváncsi, ide kattintva letöltheti a grafikus anyagból általam készített Excel állományt. Az MTÜ által nagyon lerontott minőségű eredeti állomány miatt a konvertáló program sok hibát csinált. Az összegeknél igyekeztem korrigálni ezeket, de a szöveges részekben sok megmaradhatott.
A táblázat első 82 adatsorában kék cellaszínnel kiemeltem a nagy valószínűséggel balatoni helyszínnel tervezett projekteket. Ezeknél sokkal több is lehet, de a megadott adatokban nem találtam elég információt a biztos beazonosításhoz.
Győrffy Árpád
Ezt se hagyja ki: Az önkéntes visszaállamosítással új vizekre kormányozták a balatoni hajózást
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a gyorffyarpad.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)