Többszöri határidő változás után az év végére befejeződhet a Balaton levezető rendszerének korszerűsítésére négy évvel ezelőtt indított projekt. A siófoki zsilipek teljes átépítését is magába foglaló fejlesztés a tó vízszintjének biztonságosabb kezelése mellett új látványossága is lesz a legnagyobb turistaforgalmat bonyolító balatoni városnak.
Az elmúlt évtizedben többször okozott gondot, hogy a szándékosan is magasra engedett vízszint kezelhetetlenné vált egy-egy tartós csapadékot hozó időszakban. Hogy a parti elöntések és más károkozások veszélyét csökkentsék, javítani kellett a felesleges víz levezését szolgáló Sió zsiliprendszerén és medrén. A szándék mellett erről konkrét elképzeléseket is megfogalmaztak.
A valós munkát végül 2019-ben indították el. Az összesen 19.000 millió forintos fejlesztést háromnegyed részben “brüsszeli pénzből” finanszírozták. Ahogy az akkor tartott sajtótájékoztatón ismertették, teljesen átépítik a siófoki hajókikötő mellett található vízleeresztő zsilipet és hajózsilipet, valamint a város határában lévő balatonkiliti mederduzzasztót. Ahogy a tájékoztatón elmondták, a hajózsilip a jelenlegi helyén marad, a vízleeresztő zsilipet néhány méterrel délebbre teszik, és a jelenleg másodpercenként 60 köbméteres áteresztő kapacitását a duplájára emelik.
A tájékoztatón elhangzottak szerint a siófoki zsilipek területe az alapfunkció mellett sétáló, nézelődő, pihenőhelyként fog működni, gyalogosan és kerékpárral is átjárható lesz – a korábbi elzártsággal szemben.
Mint Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója 2019-ben elmondta, az összes munkát egyben veszik át. Az ütemezést alapvetően a kivitelezőre bízzák, de a munkát a hajózsilip rekonstrukciójával kell kezdeniük, hogy a leeresztő zsilip ezt követő rekonstrukciója idején is legyen lehetőség a Balaton vízszintjének szabályozására az erre alkalmassá tett hajózsilippel. A befejezési határidőt Láng István akkor 2022. december 31-ében határozta meg.
Később a projekt honlapján a befejezési határidőt 2023. március 31-ére módosították. A Balaton Fejlesztési Tanács 2021 februári ülésén elhangzottak alapján pedig arról tudósítottam, hogy a munka várhatóan csak az eredeti tervnél egy évvel később, 2023 decemberére fejeződik be.
Ezt a hírt akkor a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság cáfolta. Mint a siofok.hu oldalnak adott válaszukban írták “a kivitelező teljesítési határideje a szerződés hatályba lépésétől 2019. szeptember 19-től számított 38 hónap, vagyis 2022. november 18.“
Jelenleg már nagyon úgy néz ki, mégis az egy év csúszással kell számolnunk. A napokban levélben arról kérdeztem a munkáért felelős Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóságot, hogy teljesült-e a honlapjuk szerint “a projekt fizikai befejezésének tervezett napja 2023. augusztus 31.” határidő. Amennyiben nem, írják meg a fizikai befejezés következő tervezett napját. Tájékoztassanak arról is, hogyan változik a teljes projektre vonatkozó befejezési határidő, amit 2019 októberében 2022. december 31-ére ígértek. Választ kértem arra is, hogy a siófoki vízeresztő zsilip, illetve annak kijelölt része mikor nyílik meg a sétálók előtt.
Az igazgatóság pr referensétől kapott válasz szerint “a projekt fizikai befejezésének napja (így a projektre vonatkozó befejezési határidő): 2023. november 15., ami egyben a kivitelezés teljesítési határideje is. Siófok belterületén a vízleeresztő zsilip és környezete a sikeres műszaki átadás-átvételi eljárás lezárását követően válik látogathatóvá a társadalom számára, melyről a későbbiekben a nagyközönség is tájékoztatást kap” – írta Németh Tímea.
A fentiek szerint akár már az idei év végén megnézhetjük a Balatont és a Siót a zsilip melletti kilátóterasztól. Pezsgő durrantást persze ne tervezzünk, mert a város közterületeiről néhány éve kitiltották az alkohol fogyasztást.
Győrffy Árpád
Ráadás 2023. november 13.
“Befejeződött a Balaton vízlevezető rendszerének korszerűsítése; a 15,5 milliárd forintos uniós támogatással, 19 milliárd forintból megvalósult projektben átépült a Sió-zsilip, sor került a Sió-csatorna rekonstrukciójára és vizes élőhely kialakítására – hangzott el hétfőn Siófokon, a projektzáró rendezvényen…
Az MTI kérdéseire válaszolva az igazgató (Csonki István) elmondta, a lakosságnak a füvesítés, parkosítás után, tavasztól lesz szabad bejárása a területre, amely a város új látványossága lesz. A projektben átépült Kiliti-duzzasztó lehetővé teszi, hogy tavasztól őszig vízzel telített legyen a Sió-csatorna kétkilométeres belterületi szakasza… (MTI)
x
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Szívből gratulálok a tervezőknek és a kivitelezőknek ! Ezek után jöhetne néhány vízlépcső a Sióra is, hogy a vízgazdálkodás ne csak a felesleges víz pánikszerű leeresztéséről szóljon, hanem minél többet el tudjunk tárolni belőle a lassan kiszáradó Sió-völgyében !