Százhat hazai csapattal, 424 versenyzővel október 2-án, pénteken elkezdődött a Balaton idei legnagyobb horgász programja, a VIII. Nemzetközi Balatoni Bojlis Horgászverseny. Mondhatnánk általában is a legnagyobb programnak, hisz a 187 órás, közel nyolc napos nonstop idejével a világ leghosszabb pontyfogó versenye.
Frissítés október 9-én délben
A VIII. Nemzetközi Balatoni Bojlis Horgászverseny verseny szombati befejezése előtt 36 órás hírzárlatot rendeltek el az újabb fogásokról, hogy nagyobb legyen az izgalom. Annyi azonban biztos, hogy Szabó Pipsi István, a Balaton Baits By Pipsi csapat tagja október 5-én, hétfőn hajnalban kifogta az NBBH eddigi legnagyobb halát, egy 29 kilós (29175 gramm) pontyot a balatonmáriafürdői hajóállomási strandon.
A hírzárlat előtti eredménytábla szerint a kifogott 8 kilogramm feletti halakból
10 kg feletti 548 db
15 kg feletti 161 db
20 kg feletti 20 db
Átlag súly 12,54 kg
A legeredményesebb akkor a Fonyódon versenyző Drajko Crap Team volt 142 kilogrammos fogással. A 106 csapatból egynek nem volt mérhető hala, a többiek összesen 9,2 tonnányi pontyot fogtak ki – és engedtek vissza.
.
A korábbi tudósításunk
A péntek reggeli megnyitó helyszíne már ötödök alkalommal Révfülöp volt. A szabadtéri színpad nézőterére csak a csapatok vezetőit engedték be, hogy a szükséges biztonsági távolságot tartani tudják. Maga a verseny megrendezése is sokáig kérdéses volt a járványhelyzet miatt. A végleges döntés csak nem rég hozták meg, derült ki a főszervező, Szamosi Attila megnyitójából.
A versenyzőket köszöntötte Kondor Géza is. Révfülöp polgármestere hangsúlyozta, az idén már horgásztársként teheti meg ezt, mert ő is kiváltotta a horgászengedélyt. Már halat is fogott, de a kis méret miatt a horgásznaplóba ezek még nem kerültek be.
A bojlizásban hozzánk hasonlóan járatlanoknak annyit érdemes tudni, hogy a nagy halakra hajtó bojlisok gombóc alakú csalikat használnak, amik átmérője akár a 4 centimétert is elérheti a remélt halak méretétől függően. A horgászás fontos bevezető eleme a beetetés, amivel a kiszemelt halakat a területükre vonzzák. Ahogy a bojlikat, úgy a beetető anyagot is sokan saját recept szerint készítik. Fontos még az is, hogy a halakat mérés és fotózás után visszaengedik.
Az NBBH részletes szabálylistája többek között rögzíti, hogy a verseny csapatverseny, minden csapat négy fős, akik nevét a kezdés előtt pontosítani kell. A versenyt befejezni minimum 3 fővel lehet. Ennél kisebb létszám esetén a versenyt be kell fejezni.
A csapatok egyszerre hat meghatározott fajtájú botot használhatnak horgászásra, további kettőt pedig parittyázásra vagy rakétázásra.
A verseny eredményébe a legalább a 8 kilogrammot legalább 5 grammal meghaladó pontyok számítanak bele. A csapatokat a verseny idején kifogott, és mérlegelt 8 legnagyobb hal összsúlya alapján értékelik. Azokat a csapatokat, akik nem fogják meg a 8 db 8 kg feletti halat, az összes 8 kg feletti fogásuk alapján rangsorolják. Az eddigi versenyek rekordere egy 26,52 kilogrammos ponty volt.
A csapatok a megnyitón kisorsolt helyüket délután kettőig foglalták el, s ekkor elkezdődött a nyolc napon át tartó nonstop verseny. A verseny eseményeiről, állásáról az NBBH Facebook-oldalán lehet folyamatosan tájékozódni.
•
A Balatonban 2012-től tilos volt a bojlizás. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. akkori vezérigazgatója, Füstös Gábor a megélhetési horgászoktól próbálta ezzel óvni a nagy pontyokat és a Balatont. Miután őt leváltották, utódja, Szári Zsolt 2014-től programot épített a bojlizásra.
Az utóbbi időben egyre többen vetik fel, hogy a bojlizók által beetetésre a Balatonba hordott pontytakarmány egyik előidézője lehet a tó algásodásának. A versenyzők körében lefojtatott kicsit sem reprezentatív “felmérésünk” szerint egy-egy csapat 50-200 kilogramm közötti etető anyagot használ el. Bár többen mondták azt is, hogy hallottak már 400 kilogrammos etetésekről is. Amennyiben elfogadjuk az 50-200 kilogrammot szélsőértékeknek, akkor is több mint 13 tonna energiában gazdag szerves anyag kerül a VIII. Nemzetközi Balatoni Bojlis Horgászversenynek köszönhetően a Balatonba.
Győrffy Árpád
A balatoni bojlizás lehetséges továbbfejlesztésével kapcsolatban olvasóink figyelmébe ajánljuk egy 2019. április 1-én közreadott írásunkat:
Balatoni világszenzáció! Elsőként vezetik be az e-horgászatot a magyar tengernél
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)