Nem tudni, hogy a kormány emberei direkt vezették-e meg a balatoni önkormányzatokat a tóparti szabályozás egyeztetési folyamatánál, vagy közben leállították őket, esetleg egyszerűen arra jutottak, nem kell annyira komolyan venni a harmónia kialakítását, ahogy azt korábban gondolták.
A Balaton létezését, használatát, így az egyes emberek tóval való találkozásának lehetőségét is hosszabb távra meghatározhatja a Balaton vízparti területeinek közcélú területfelhasználási terve néven készülő központi szabályozás, ami egy korábbi szabályozás helyébe lép. Egyik olvasónk jelzése alapján a Balatontippen elsőként hívtuk fel a figyelmet október 25-én a tervről szóló nyilvános társadalmi vita elindulására “A Balaton jövője szempontjából fontos elképzelésekről lehet véleményt mondani – Ha sietünk!” című írásunkban. A rövidnek tűnő kéthetes határidő ellenére is úgy tűnt, korrekten zajlik a folyamat, hisz az önkormányzatoknak biztosan jutott megfelelő idő, lehetőség a véleménymondásra, ahogy az egyik illetékes korábban ígérte.
Kolossa József DLA, a Miniszterelnökség településtervezési, településrendezési főosztályának vezetője egy júniusi csopaki fórumon beszélt arról hogy nagyjából június végére készülnek el a terv teljes átdolgozásával. “Szeptember hónapban kezdjük meg az egyeztetéseket. Az egyeztetéseknek két fő vonulata lesz. Az egyik, amikor a tervezetet szigorúan csak az önkormányzatoknak, egyenként leülünk, elmeséljük, mire jutottunk, hogy, mint. Ez még nem lesz publikus. Kifejezetten az önkormányzat és a Miniszterelnökség saját belső egyeztetése lesz. S amikor az önkormányzattal kialakul a harmónia, és mindenki úgy gondolja, hogy ez így már jó lesz, akkor viszont ezt egy széles körű társadalmasítás követi.”
Mint az elmúlt hetekben kiderült, az egyeztetési folyamat önkormányzatokkal kapcsolatos része nem a júniusi ígéret szerint zajlott. A Balatoni Szövetség elnöke október 29-én arról nyilatkozott az MTI-nek, hogy az új terveket a napokban kapta meg, és november 8-ig véleményezheti a 44 Balaton-parti település, valamint a Balatoni Szövetség. Mint Balassa Balázs megjegyezte, kissé rövidnek tartják a hátralévő hét munkanapot egy ilyen kérdés egyeztetésére, attól tart, így nem lehet teljes körű az önkormányzatok észrevételeinek begyűjtése.
Az MTI november 7-én kiadott újabb hírében a BSZ elnöke már markánsabb álláspontot fogalmazott meg. A szabályozási tervvel kapcsolatos több konkrét probléma említése mellett emlékeztetett rá, hogy a Balaton partvonalát az elmúlt több mint másfél évtizedben meghatározó, 2003-as jogszabály megalkotását többfordulós egyeztetés előzte meg, amely most elmaradt. “A balatoni önkormányzatok ragaszkodnak ahhoz, hogy az új jogszabály megalkotásakor is személyesen és a helyszíneken is egyeztethessék szándékaikat a terv készítőivel” – hangsúlyozta Balassa Balázs az MTI írása szerint.
Kérdésünkre több polgármester is megerősítette, hogy a nyilvános társadalmi vita megnyitása előtt nem került sor az ígért közvetlen egyeztetésre. Októberben egy e-mailben megkapták a letölthető anyagok linkjét, majd CD-n postán is kiküldték mindenhová a tervet, de szó nem volt közvetlen párbeszédről, harmónia keresésről. Gyakorlatilag csak arra kaptak lehetőséget, amire bárki más, hogy e-mailben jelezzék az esetleges kifogásaikat, javaslataikat.
A fentiek alapján e-mailben fordultunk Kolossa József főosztályvezetőhöz, és a csopaki kijelentéseire emlékeztetve azt kérdeztük tőle, miért maradt el a közvetlen egyeztetés az önkormányzatokkal, illetve az eddigi negatív visszhangok, egyénileg és csoportosan megfogalmazok kérések alapján tervezik-e az ígért közvetlen egyeztetések lefolytatását. S ha igen, mikor várható ez.
Ha választ kapunk, frissítjük vele írásunkat.
Győrffy Árpád
Kapcsolódó későbbi írásunk
Nem mi kaptunk választ, de egy jó hír ráadásnak: Balaton-parti szabályozás – Újraindítják az egyeztetést az önkormányzatokkal
Ha érdekesnek találtad az írásomat, segíts azzal, hogy megosztod, ajánlod ismerőseidnek is!
Iratkozz fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradj le semmiről! A feliratkozással hozzájárulsz adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatomat és tájékoztatómat itt olvashatod)