Kiszáradhat a Balaton – ijesztgetnek bennünket többen is hetek óta a csökkenő vízszint miatt. A kiszáradástól a következő évtizedekben nem kell tartanunk, de a jelenleg fürdésre használt parti sáv jelentős része szárazra kerülhet akár hosszabb távra is, ha a természet úgy akarja. Persze a Balaton ettől még a miénk maradhat, ha megfelelően felkészülünk a változásokra.
A mostani helyzet nem tekinthető különlegesnek. Az 1990-es évek közepe előtt a jelenlegi, 90 centiméter körüli szint volt a normálisnak tekintett. Aztán az illetékes elvtársak, urak úgy döntöttek, hogy jobb lesz a több. Hiába azonban az elhatározás és az erőlködés, a természet az évezred eleje óta kétszer is fügét mutatott a Balaton szintjét felfelé is szabályozni akaró vízügyi vezetőknek, politikusoknak.
Az igazság órája először közvetlenül az ezredfordulón érkezett el. 2000. július 16-án még a maihoz közeli 81 centiméter volt a tó névleges vízállása, de egy évvel később, 2001-ben már csak 70 centimétert mutatott a mérce ugyanezen a napon. A csökkenés ezzel nem állt meg, 2002-ben 56 centiméter, 2003-ban pedig már csak 42 centiméteres volt a Balaton vízállása július közepén.
A 2003-as főszezon végére 32 centiméterre csökkent a vízállás, majd november 4-én elérte az évezred eddigi legalacsonyabb szintjét, 23 centimétert.
Képek a 2003-as hosszú apályról
A rendkívüli helyzet miatt kutatócsoportok alakultak egy esetleges külső vízpótlás feltételeinek, hatásának vizsgálatára. Mint ezek megállapították, sem ökológiai, sem technikai akadálya nem lenne más vizek Balatonba vezetésének. Mivel közben ismét csapadékos évek jöttek, mindenki megfeledkezett a kérdésről.
Az újabb ébresztő 2011-ben jött. A 2010 tavaszán hatalomra került Orbán-kormány a Balatonnál is megakarta mutatni, hogy ki az úr a háznál. A korábban megszokott nyárkezdő 100-110 centiméteres vízállás helyett 2010-ben 120-124 centiméter között állították be a Balaton szintjét, hogy biztosan legyen tartalék a szárazabb időszakokra. Mindenki boldog volt, a nagy merülésű hajók végre nem kotorták medert, és az eliszapolódott strandokon is hamarabb el lehetett érni a mély vizet, ahol már nem kell, nem lehet letenni a lábat.
Így tervezték a következő évre is, de ahogy egy évtizeddel korábban, ismét visszanyalt a fagyi, a természet megmutatta, hogy ő írja forgatókönyvet. A 2011-es szezon elején a hivatalosan akart 120 centiméter helyett az ideihez hasonlóan alakult a Balaton vízállása. Június közepén a 100-as szint alá csökkent a szint, július közepén már csak 87 centiméter volt, majd augusztusban, szeptemberben tovább csökkent.
S ezzel nem lett vége a természet játékának, a következő évben is elmaradt a remélt nagy eső. Így 2012-ben a tavaszi 80-84 centiméter közötti ingadozás után június 20-ára 76 centiméterre, augusztus 20-ára pedig 52 centiméterre csökkent a Balaton vízállása. Ebben az évben a legalacsonyabb szintet október 15-én érte el 38 centiméterrel.
Képek 2012-ből
A balatoni vízállás csökkenését sokan valószínűleg azért is tartják ijesztőnek, mert a mérés és a közlés módja megtéveszti őket. A 80 centiméteresnek mondott szint alapján akár azt is gondolhatják, hogy derékig ér a víz, miközben ez csak egy névleges érték.
Talán messziről is jobban sejtjük mennyi víz van a Balatonban, ha a névleges vízállás mellett a tó átlagmélységét is ismerjük. A cikk írásának napján, július 18-án reggel mért 87 centiméteres vízállásnál a Balaton átlagmélysége 344 centiméter volt. Az eddigi legrosszabb időszakban, 2003. október 4-én mért 23 centiméteres mélypontnál pedig 292 centiméter. Innen nézve már nem 74%-os csökkenés – ahogy a vízállás számaiból tűnik -, hanem “csak” 15%-os.
Természetesen ez a 15%-os átlagmélység csökkenés is óriási, mert a tónak pontosan azok a részei alakulnak át radikálisan, amit mi használunk. Felszínre kerülhet a meder egyes strandokon, a tengerre méretezett merülésű hajók pedig sok helyen fennakadhatnak a fenéken, vagy már ki sem tudnak járni a kikötőkből. S akkor még nem beszéltünk az alacsonyabb vízszinttel esetleg jobban együtt járó vízminőségi problémákról, köztük az algásodásról.
Ma még közel sem tartunk ott, ahol a tíz, illetve húsz évvel korábbi aszályos időszakban. Az akkori tapasztalatok szerint egy hosszabb száraz periódus esetén is több év kell az 50 centiméter alatti szint eléréséhez, ami már jól látható változást jelent a Balaton képében. Ugyanakkor a mostani helyzet is jelzi, hogy bármennyire is erőlködünk, ki vagyunk szolgáltatva a természetnek, a víz, illetve a víztelenség az úr.
Ábrándozhatunk külső vízpótlásról, de talán célravezetőbb lenne, ha inkább megpróbálnánk alkalmazkodni a durvuló helyzethez.
Egyik oldalról a sekélyebb vizet is alkalmassá kell tenni a használatra, ehhez az eliszaposodott strandokat kotorni kellene. Nem mélyítésre gondolok – ahogy most épp a Fertő-tó osztrák oldalán teszik -, csak az iszapréteg valódi eltávolítására, hogy legalább az ne rontsa a fürdés élményét.
Az olcsó megoldásként mostanában használt “iszapkiszorításos homokozás” ebben a helyzetben inkább árt, mint használ, mert hozzájárul a közvetlenül használt meder feltöltődéséhez.
Az alacsonyabb vízállás negatív hatásai ellen azzal is védekezhetünk, ha olyan szolgáltatásokat alakítunk ki, amik egy kevésbé használható balatoni víz idején is megfelelő élményeket nyújtanak, legalább részben helyettesítik a tó közvetlen használatát. A 2000-es évek elejétől ilyenre több kísérlet is történt, részben központi finanszírozással.
De voltak olyan kisebb lépések is, mint a csúszdák átállítása szárasság tűrő üzemmódra. Például a Balatontourist a 2003-as apály után tette “kétéltűvé” a paloznaki (alsóörsi) és a füredi kemping csúszdáját azzal, hogy parti medencét is építettek hozzájuk. Így olyankor is lehetett használni ezeket, amikor a balatoni “érkezést” egy alacsonyabb vízszint már nem tette lehetővé. Az ilyen jövőbeni problémák elkerülése érdekében Balatonszárszón, Révfülöpön, Vonyarcvashegyen, Gyenesdiáson, Balatongyörökön és több más helyen már eleve parti medencével épültek a csúszdák.
Úgy tűnik, a mai központi illetékesek nem látják ezeket a problémákat. Miközben a klímaváltozás melegét egyre inkább a tarkónkon érezzük, ezen a területen szembe mennek az észszerűséggel. A strandok kotrása helyett csak másra adják a közpénzt, sőt a 2019 végén kiírt csúszdatámogatási pályázatnál pont azokat a medencés csúszdákat zárták ki a támogatási lehetőségből, amiket a vízszint csökkenése esetén is használni lehetne.
Ilyen döntéshozók idején sajnos csak abban bízhatunk, hogy a természet egy, a korábbinál is durvább figyelmeztetése majd ráébreszt mindenkit arra, mit is kellene valójában tenni. Ez persze nem lesz ingyen.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a gyorffyarpad.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Az elmúlt évben,napi szinten szembesültem az elfogyó Balatonnal,mivel 65-éve horgászom rajta!Szerintem egy-két évtized és menthetetlen lesz!a felelőtlen emberek miatt!az unokáink sem sokáig élvezhetik majd!pedig még nem régen csodálatos volt.Üdv.