A kategóriában legolcsóbb hazai sör, a 3. helyen végző Pécsi Sör magasan jobban szerepelt az érzékszervi vizsgálaton, mint a kétszer olyan drága Paulaner a dobozos “minőségi” világos sörök között. A “sima” dobozos világos sör kategóriában pedig a vizsgált legdrágább hazai, a Soproni klasszikus világos sör került a legutolsó helyre.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Szupermenta projektjében tesztelte a nyári Balaton egyik slágertermékét, a világos dobozos söröket. A vizsgálat előtt a Nébih munkatársai 12 nagyobb üzletlánc kínálatát mérték fel, ahol több mint 120 különböző márkájú, vagy típusú sört találtak. A listát alkoholtartalom alapján szűkítették, majd két csoportban, 20-20 termék közül szavazhattak kedvenceikre a Szupermenta tesztek olvasói. Végül, több mint ezer voks alapján, 14 hazai és 6 külföldi előállítású sör jutott be a 20 tesztelendő termék közé. Közülük 10 “minőségi világos” sörből és ugyancsak tíz “sima” világos sör volt.
Az összegzés szerint a rendhagyó tesztalany kiválasztás mellett talán most először fordul elő az is, hogy minden termék maradéktalanul megfelelt az előírásoknak. A Nébih szakemberei sem a laboratóriumi, sem a hatósági ellenőrzéseken nem találtak kifogásolnivalót a 20 dobozos alkoholos italnál.
A kedveltségi vizsgálat során szakértő és laikus kóstolók szín, illat, íz, külső megjelenés, csípősség és keserűség alapján értékelték az italokat. Ennek eredményét az alábbi táblázatokban olvashatjuk. Nem tanulság nélküli, ha a pontokat, helyezéseket összevetjük az árakkal.
Minőségi világos sörök
Világos sörök
A fentiekhez talán csak annyit tehetünk hozzá: Egészségünkre!
Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)
A NÉBIH lejáratta magát, és a tesztelők is. A díjazott sörök nagy része kukoricagrízből, kukoricadarából készült pocsék italok, sőt, a Heineken termékei pasztillás úton készülnek, és nagyon messze vannak a sörnek nevezhető italoktól. Komoly a hozzá nem értés!