Esélyegyenlőséget sértő és észszerűtlen lépés a magánszállásadók napi jelentésre kötelezése, ami sok tisztességes szobakiadó kedvét, vele megélhetését veszi el – állította többek között balatonakali polgármestere a Balatoni Szövetség múlt heti közgyűlésen.
Koncz Imre azt a január 1-étől induló kötelezettséget bírálta, ami alapján a magánszállásadóknak is napi információval kell ellátniuk a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központot (NTAK). Az akali polgármester szerint a szállásadást főként jövedelmük kiegészítéseként végző személyek tömegesen jelzik aggodalmukat, határozott ellenvéleményüket az intézkedéssel szemben. Egy részük idős kora miatt eleve nem is rendelkezik a jelentés leadásához szükséges eszközökkel, illetve nem is ért azok használatához. Szerint határozottan esélyegyenlőtlenségi aggályokat vet fel az, hogy ilyen embereket is erre az adminisztrációra köteleznek. A többiek esetében is gondot jelent, hogy a főállásuk mellett végzett tevékenységnél nem is jut idejük, erejük erre a feladatra a szálláshely megfelelő rendbetartása mellett. A polgármester úgy látja, hogy bőven elég lenne a havi információadás, ahogy azt a NAV felé jelenleg is teljesíteniük kell.
A magánszállásadók szállodákkal, panziókkal azonos szinten kezelt adminisztrációs kötelezettsége Koncz Imre szerint azért is érthetetlen és indokolatlan, mert a szállásfejlesztési pályázatokon a magánszálláshelyek részt sem vehettek, azokat legalsó szinten csak a panziók vehették igénybe.
Papp Gábor hévízi polgármester vitatta Koncz Imre álláspontját. Mint elmondta, ő teljes mértékben támogatja ezt a rendszert. Hévízen az utóbbi években jelentősen emelkedett a magánszálláshelyek részesedése a város vendégforgalmában. Ugyanakkor szerinte még mindig legalább 100-150 ezer vendégéjszaka van “elsumákolva”, “ellopva”, meg nem jelenítve. Pedig a szállásadóknak tudni kell, hogy a be nem fizetett, vagy a vendégtől akár el sem kért idegenforgalmi adót a város zsebéből veszik ki. Az adó be nem fizetésével egyben kiveszik a város kasszájából azt a támogatást is, ami a központi költségvetésből az adó mellé jár. Mindezt úgy, hogy közben a szállásadók elvárják, az önkormányzat megfelelő infrastruktúrát építsen ki a turizmushoz.
Papp Gábor nem vitatta, hogy nehézséget okozhat a napi adatszolgáltatás, hogy eszköz is kell hozzá, de az internet elérés, egy asztali gép, vagy telefon biztosítása, és a napi jelentés leadásához szerinte szükséges napi 10 perces munka nem lehet akadály, mondta. Ezért mindenképpen hasznosnak tartja az intézkedést, csak meg kell szokni. Szerinte ha valaki nem csinálja, az azzal a többséggel szemben sem korrekt, amelyik tisztességgel teljesíti az adatszolgáltatást. Mellette szól az is, hogy erre építve lehet majd eldönteni, hogyan végezzék, finanszírozzák a marketingmunkát.
Koncz Imre is úgy látja, fel kell lépni a feketén dolgozók, a “sumákolók” ellen. Szerint is szükség lenne olyan észszerű lépésekre, amik segítik az önkormányzatokat, hogy minél nagyobb körtől be tudják szedni az idegenforgalmi adót. Ezt a fajta adminisztrációra kötelezést azonban nem tartja ilyen észszerű lépésnek. Szerinte ennek az intézkedésnek az az egyértelmű üzenete, hogy a kormányzat csak a nagyokat támogatja. Aki nem bírja elvégezni az előírt kötelezettséget, az ne foglalkozzon szállásadással.
Szerinte az ügynek nagyon sok vesztese lesz. Egyrészt sokan abbahagyják ezt a munkát, s ezzel elveszítik azt a bevételüket, amihez eddig a szállásadásból jutottak. Komoly vesztesei lesznek az intézkedésnek azok a települések, amelyeken az ilyen magánszálláshelyek teszik ki a turisztikai szálláshelykínálat nagy részét, mert elesnek a szálláshelyek leállása miatt kieső idegenforgalmi adótól, támogatástól.
Várhatóan egyes szálláshelyek a jövőben teljesen feketén működnek tovább, nem kérnek engedélyt, nem fizetnek adót. Ennek megint az önkormányzat és a központi költségvetés is vesztese lesz.
Ugyanakkor vesztes lesz a mai vendégkörnek az a része is, amelyik csak az olcsóbb szálláshelyek használatát engedheti meg magának. Ez, a főként hazaiakból, családosokból álló vendégkör a kieső magánszálláshelyek helyett nem tudja majd a panziók, szállodák forgalmát emelni, mert nem lesz hozzá elég pénze.
A Balatoni Szövetség közgyűlése nem foglalt állást az ügyben. Lombár Gábor, a szövetség frissen megválasztott elnöke, arra kérte Koncz Imrét, majd tájékoztassa őket is, milyen válasz kap térségének országgyűlési képviselőjétől, akinek a polgármester szintén megküldte véleményét.
Győrffy Árpád
A témával kapcsolatos korábbi írásaink
Nem figyeli meg az állam a turistákat – Becsapósan cáfolják cikkünk állításait az illetékesek
Szeptembertől a Nagytestvér is beköltözik a szálláshelyek recepciójára
Turisztikai adatok a felhőben – Attól félnek, a kecskékre bíznák a káposztát
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Magán szállásadó vagyok nagyon rég óta! Nem értek egyet a napi adatszolgáltatással! Nem 10-percet vesz igénybe,aki becsületesen csinálja az tudja!Nehézséget okoz akkor ,amikor napi váltások vannak,mosás,vasalás, takarítás,ágyhúzás,vendégfogadás közben.Meg kell csinálni az udvar takarítását,fűnyírását.Ép elég a vendégkönyv kitöltése,és a havonkénti adatszolgáltatás!Aki nem tudja a gépi bevallást naponta elkészíteni,az abba fogja hagyni a nyaraltatást, vagy feketén nyaraltat,és ekkor is elesik a polgár mesteri hivatal az IFA beszedésétől! Nem kapunk semmi hozzájárulást a fejlesztésekhez,pedig minden évben szükséges! A nagy üdülők ezeknek a feladatok elvégzésére külön személyzetet foglalkoztat,tehát ők ezt meg tudják csinálni!A magán szállásadókat csak szorongatják,de nem kapunk semmi segítséget!Akik meg hozzák ezeket a rendelkezéseket ,azok biztosan nem foglalkoztak magán szállásadással!