Kevesebbet loptak a Balaton déli partján – 2011.09.08.
A nyáron a Balaton déli partján 7 százalékkal csökkent a vagyon elleni bűncselekmények száma, amely eredményben a rendőrség segítségére volt az ország legnagyobb bűnmegelőzési programjaként működő Dél-balatoni Szezonális Bűnmegelőzési Központ is – hangzott el a bűnmegelőzési centrum záró rendezvényén szerdán Siófokokon.
Mergancz Sándor a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője elmondta, hogy a siófoki, fonyódi és marcali térségben átlagosan 5,5 százalékkal csökkent a lopások, és 11 százalékkal a betöréses lopások száma, de ezen belül a marcali kapitányság terültén romlottak a mutatók, így jövőre oda nagyobb erőket összpontosítanak.
A megyei rendőrkapitány szólt arról is, hogy idén az ORFK a korábbi éveknél nagyobb segítséget nyújtva három bevetési alegységet, két lovas járőrt és 25 millió forintot biztosított a balatoni idegenforgalmi szezonra. A kapitány elismerően beszélt arról, hogy a 11. éve működő Dél-balatoni Szezonális Bűnmegelőzési Központ sok terhet vett le a rendőrség válláról, egyebek közt információ nyújtással, 18 elveszett gyermek megtalálásával és 18 olyan esetben, amikor nyitva, vagy lehúzott ablakkal otthagyott autókat őriztek a tulajdonosaik visszatértéig.
Molnár Zsolt a bűnmegelőzési centrum vezetője arról számolt be, hogy idén negyedik éve nem sikerült pályázati forrást szerezni a bűnmegelőzési centrum kiadásainak fedezetére, így fennmaradását és továbbműködését a Siófok, Balatonlelle, Balatonföldvár és Zamárdi, valamint a Somogy Megyei Bűnmegelőzési Alapítvány által összeadott 4,2 millió frontból biztosították. A támogatást adó településeken, három irodával működő centrum munkájában idén összesen 140 diák és felnőtt vett részt. A kaposvári Eötvös Lóránd szakközépiskola rendőri fakultációra járó tanulói végezték a bűnmegelőzést szakemberek irányításával és felügyeletével, “Bűnmegelőzés” feliratú pólókban, egyebek közt strandi magasfigyelőkön, gyalogos és kerékpáros járőrözésekkel és értékmegőrző széfeket működtetve. Az ország legnagyobb bűnmegelőzés programjába idén először vontak be közhasznú munka keretében pedagógusokat.
A rendezvényen Fügedi László a Balatonnál 10 éve szolgálatot teljesítő Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület elnöke arról számolt be, hogy a szervezet siófoki irodájától augusztus végéig 247 ember kért segítséget, akik közül 134-nek anyagi támogatást is kellet nyújtani. Az áldozatok között idén megduplázódott a külföldiek száma, ami egyebek közt annak köszönhető, hogy két nagyobb csoport kárára is elkövettek lopásokat. Az egyik esetben egy 15 fős, fogyatékos gyerekekből álló csoportnak lopták el az összes felszerelését, a buszuk kulcsával együtt.
Fügedi László elmondta, a Biztonságos Magyarországért Közalapítvány megszűnése óta nincs elegendő forrás a civil áldozatvédelemre. Ez ügyben hiába fordult a közelmúltban a Belügyminisztériumhoz, a jövő évi költségvetési tervekben sem szerepel több forrás, mint az ideiben, amikor 5,5 millió forint, a feladatellátáshoz minimálisan szükséges összeg harmada-negyede jutott a célra. Hangsúlyozta, Magyarországon az áldozatvédelemi törvény kapcsán például az 5 napon túl panaszt tevők nem kaphatnak anyagi segítséget állami intézményektől, így a civil áldozatvédőkre szorulnak. Reményét fejezte ki, hogy a közelmúltban létrehozott Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács – amelynek munkájában a Fehér Gyűrű is részt vesz – érdemi munkát tud folytatni a jövőben, és újra megnyílnak pályázati források a civil áldozatvédelem számára.
Forrás: MTI
|