Az évtizedes hagyományoknak megfelelően nagyszombaton megnyitották a menetrend szerinti hajózás idei szezonját Balatonfüreden. Az árak maradtak, de a tavalyinál eggyel kevesebb kikötőben kötnek ki a Bahart hajói.
A kikötőben délelőtt tízkor térzenével fogadták a Siófokról érkező vendégeket. A Balatonfüredi Ifjúsági Fúvószenekar, a Sellő Tánccsoport, a Siófoki Férfi Dalkör, a Balatonfüred Néptánc Együttes műsora, illetve a szónoklatok után ingyenes sétahajózásra vitték az érdeklődőket. Bár az ég felhős volt, az időjárásra nem lehetett igazán panasz, mert az eső csak a visszaérkezéskor kezdett esni.
Képek a sétahajózásról
A hajózási szezonról
Az idei menetrend szerint a korábbi 22 helyett már csak 21 települést kötnek össze az önkormányzatok tulajdonában lévő Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) járatai. A balatonaligai kikötő kimaradt az úticélok közül.
Az árak nem változnak, a tavalyi kategóriák szerint kell fizetni. A legolcsóbb I. díjzónába tartozó Alsóörs-Csopak, Alsóörs-Balatonalmádi, vagy Balatonboglár-Révfülöp közötti utazás 1400 forintba kerül. A legdrágább IV. díjzónába sorolt viszonylatok, mint például a Boglár-Révfülöp, vagy Boglár Keszthely közötti 30-35 kilométeres utazásért 2100 forintot kérnek.
A menetrend szerint közlekedő hajókkal egy nap alatt megtehető legnagyobb távolság mintegy hatvan kilométer. Ilyen utazásra a főszezonban van lehetőség Balatonkenese és Révfülöp között tihanyi és balatonboglári átszállással. Ezért 2 db 4. díjzónás jegyet, tehát 4200 forintot kell egy személynek fizetni. Az indulás 10:15-kor, az érkezés 19:15-kor van, Tihanyban több órás pihenővel.
Április 1-én indul a viharjelzés
A jogszabályi előírások szerint az idén is április 1-től október 31-ig aktív a balatoni viharjelző rendszer. A tavalyi adatok szerint a tó körül 31 fixen telepített és 15 “mobil” viharjelző állomás működik. A Tihanytól keletre eső területen a múltévi szezon előtt 14 állomást átalakítottak LED-es világításúra. Mint tíz napja írtuk, valamikor a jövőben 411 millió forint brüsszeli támogatásból 5 új viharjelző állomást telepítenek a Balaton partjára, hármat a tó egyes medencéinek a közepébe, további 14 állomást pedig felújítanak.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) siófoki obszervatóriumának szakmai munkájára építő viharjelző rendszer működéséről, szabályairól a Viharjelzés, mentés, elsősegély című írásunkban olvashatnak.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről!