A napokban hivatalosan is befejezettnek nyilvánították azt a kerékpárút építő projektet, amivel összekötötték a már meglévő Hévíz és Keszthely közötti kerékpárutat a Balatoni bringakörúttal, egyben javították a városon belüli kerékpározási lehetőségeket a turisztikailag frekventált pontok között.
Mint Molnár Mihálytól, az önkormányzati tulajdonú Város Üzemeltetési Nonprofit Kft. városfejlesztési csoportvezetőjétől megtudtuk, a cég 2012 októberében nyújtotta be pályázatát a projekt megvalósítására. Az elnyert 280 millió forint európai uniós támogatás a beruházás összes költségét fedezte, saját forrást nem igényelt a pályázó részéről.
A 2.751 méter újonnan épült és 983 méter kijelölt kerékpárút érinti Keszthely számos kiemelt turisztikai jelentőségű nevezetességét, látnivalóját. A Helikon Kastélymúzeumot, a sétálóutcát, a Fő teret és a Balaton-partot egy útvonalra fűzve mutatja be a Keszthelyre érkező és Keszthelyen közlekedő kerékpárosoknak a város legjelentősebb látnivalóit.
A projekt eredményeként Keszthely kerékpárral a Georgikon utca nyugati végénél lévő Pipacs utcától egészen a Balaton-partig megfelelően átjárhatóvá vált. A kerékpárút mentén több helyen is pihenőpontok létesültek, ahol turisztikai táblák szolgáltatnak hasznos információkat a kerékpározók számára.
Az út és kerékpárút burkolásával együtt elvégezték a közműveket érintő feladatokat, az utak menti kertészeti munkákat, és elhelyezték a szükséges forgalomtechnikai táblákat.
Az Erzsébet királyné út és a Petőfi utca kereszteződése nagy figyelmet igényel a közlekedőktől
Különösen a Fő tér felől érkező kerékpárosoknak kell nagyon ügyelni a táblákra, mert könnyen baleset lehet, ha nem állnak meg a jobbra kanyarodó autók előtt
Az Erzsébet királyné út felső szakaszán az első időkben az utánfutóval közlekedő bicikliseknek kellett nagyon körültekintően vezetni, mert a pótkocsijuk könnyen fennakadhatott a biciklis sávot az autókétól elválasztó sziget szegélyén
A Fő tér és a korzó díszburkolatába ilyen kerékpáros jelzéseket martak. Ha szembe süt a nap, nagyon figyelni kell rájuk
Az igazán nagy kaland a gyalogosok által használt Kossuth utcán való biciklizés
Ilyen és ennél nehezebb helyzetek is adódhatnak
A Kastély utcában még tanulni kell mindenkinek, melyik a biciklisek sávja. Most még van, aki ezen hirdeti üzletét, vagy éppen készíti az utánpótlást az árukészletéhez
Nem egyszerűbb a helyzet a kastélyt megkerülő szakaszon sem, ahol a gyalogosok előszeretettel használják a biciklisek sávját is.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre
Keszthely már gyerekkorom óta az “én városom” is.. Akkoriban nehéz volt biciklivel közlekedni, hiszen még a Fő tér is körforgalmú áteresztő csomópont volt. Óriási változások történtek azóta, sokkal élhetőbb és szerethetőbb lett a város! Mivel már 50 éve állandóan kerékpárral közlekedek, dupla öröm látni ezt az apró csodát. Megőrizték a város arculatát és ehhez igazították a kerékpár utat is.. Szerintem jól sikerült. Vigyázni kell, de Keszthely a mi történelmi városunk – nem száguldani kell, hanem körülnézni! Szeretem ezt a csodaszép, hangulatos, hívogató “Castrum városa”-t! Ide mindig vissza kell térni és végül itt kell maradni!! :o) Köszönöm a Szerkesztőnek a beszámolót. Élmény volt.. Sándor