Érdekes találkozása zajlott a keszthelyi híreknek a hét elején. Egyszerre kaptunk információt egy szálloda hatalmas állami támogatásból tervezett megvalósulásáról és ugyanott egy régóta gazdátlannak látszó hotel kigyulladásáról.
A Katasztrófavédelem honlapján kedden számoltak be arról, hogy “kigyulladt egy használaton kívüli, többszintes hotel két helyisége kedd hajnalban Keszthelyen, a Mikus Gyula sétányon. A városi tűzoltók oltották el a lángokat, majd átszellőztették az épület. Senki nem sérült meg.”
A keszthelyi Monitormagazin.hu a hosszabb idő óta lakatlan Hotel Viát azonosította be a hírhez kapcsolt térképről. Ugyanezt a szállodát valószínűsítettük a Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Program első üteméről napokban ismertté vált nyerteslista 4. legnagyobb támogatottjaként. Az adatsor szerint a “Minerva Ingatlan esernyőalap Minerva Green Ingatlanbefektetési részalap” 1 milliárd 840 millió forintot nyert el a keszthelyi Baron Hotel megvalósítására.
Tavaly augusztusban írta a 444.hu a Reuters cikkére hivatkozva, hogy “a VIA hotelt a 2015-ös bezárás után Szíjj László és Varga Károly közös cége vette meg, de a földhivatali tulajdoni lap szerint egy 2018. augusztusi módosítással összevontak három helyrajzi számot, és már a titokzatos Minerva alapkezelő egyik ingatlanalapjáé az impozáns méretű telek.”
Az 1976-ban épült Hotel VIA jövőjéről a képviselő-testület tavaly júniusi ülésén is szó volt. Akkor Ruzsics Ferenc polgármester arról adott tájékoztatást, hogy a Via szálló tervezői ötcsillagos szálloda látványterveit mutatták be nemrégen a tervtanácsuknak.
A szállodával, illetve támogatással kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük a Minerva Zrt.-t, hogy megtudjuk a pályázati adatok között szereplő alapok a cégükhöz tartoznak-e, valóba az ő tulajdonuk-e a Hotel Via. Választ kértünk arra is, hogy a támogatást nyert Baron Hotel a Hotel Via felújításával, vagy a Hotel Via lebontása után egy teljesen új hotel felépítésével készül-e.
Kérdéseinkre Kardos Imrétől az alábbi választ kaptuk.
A MINERVA Tőkealap-kezelő Zrt. (továbbiakban Alapkezelő) által kezelt MINERVA Ingatlan esernyőalap – MINERVA Green Ingatlanbefektetési részalap tulajdonában áll a korábban VIA Hotel néven működő szállodának helyet adó keszthelyi ingatlan. Az ingatlanon az Alapkezelő szálloda beruházást tervez megvalósítani, melyhez a Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Program keretében sikeresen pályázott vissza nem térítendő támogatásra. A beruházás teljes összege eléri a 10 milliárd forintot. A Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Program keretében az Alapkezelő a legalacsonyabb 25%-os támogatási intenzitással pályázott, így a projekt megvalósításának önrésze meghaladja a 8 milliárd forintot.
Az Alapkezelőnk által tervezett és folyamatban lévő fejlesztéseink során célunk, hogy mind az érintett települések, mind az általunk kezelt alapok befektetői számára értéket teremtsünk, így reményeink szerint a keszthelyi fejlesztés hozzájárul a város megszépüléséhez és turisztikai fejlődéséhez. A keszthelyi ötcsillagos szálloda fejlesztésünkkel a Balaton parti minőségi szolgáltatások elérésének lehetőségét kívánjuk növelni.
A projekt megvalósítása során kiemelt szempont Keszthely híres nemesi családjának, a Festeticsek kulturális örökségének ápolása. Az új hotel egyes részletei a virágzó Festetics korszakot, a XVII.-XIX. századi főnemesség életének hangulatát fogják idézni – írat a cég vezérigazgató-helyettese, befektetési igazgatója.
A keddi tűzeset kapcsán persze beindultak a találgatások, ahogy a mólónál lévő Balaton Szálló 2008-as kigyulladásánál. Akkor néhány, éppen az épületben tartózkodó fiatalt ki is hallgattak, de úgy tudjuk, végül senkit sem marasztaltak el.
Most is többen gondoltak az esetlegesen az épületben rendszeresen megforduló fiatalokra, de ahogy a Balaton Szállónál, itt is előkerültek az összeesküvés elméletek: “Ez csak a bontás része. Már start vonalon az új elit…” fogalmazta meg ezt az alternatívát az egyik hozzászóló röviden a Facebookon.
Valószínűbb azonban az első variáció. A hotel sorsát jól ismerő helyi fiatalok szerint a szálloda 2015-ös leállása után egy ideig nagyon rendezett körülmények voltak az épületben. Olyan igazi kísértetkastély jelleget mutatott, ahol gyakorlatilag minden a helyén volt, csak egy teremtett lelket sem letett látni. Sokan bejártak a teljesen nyitott, őrizetlen épületbe, ahol csak egy többféleképpen is értelmezhető tiltótábla – “Figyelem! Az épület életveszélyes! Idegeneknek belépni tilos! Belépés csak saját felelősséggel!” – akarta elriasztani az “idegen” látogatókat. Azt mondják, az utóbbi egy-két évben olyan társaság vette birtokba az épületet, akik törtek, zúztak, tűzet is okoztak már korábban is. A mostani tűz hátterében is ők lehettek.
A fentiekhez kapcsolódik a 24.hu “Őrült kapkodásba kezdett Keszthely, hogy Mészáros és Tiborcz köre építkezhessen” címmel január 30-án megjelent írása. És innen érhető el a keszthelyi önkormányzat cikket kiváltó, “Keszthely, Balaton-part vízparti területeinek helyi építési szabályozása” című előterjesztése, amit a 2019. január 18-ai rendkívüli ülésen tárgyaltak.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)