A lovasturizmus kényelmesebb, bárki által elérhető formáját, a postakocsival való utazást szeretné újraindítani és népszerűsíteni az az uniós finanszírozással zajló projekt, amiben a keszthelyi szervezet, a Helikon Kastélymúzeum és a Pannon Egyetem Georgikon Kara működik együtt két szlovéniai szervezettel.
A megvalósulás stádiumában lévő programról Pálinkás Róbert, a kastélymúzeum igazgatója és dr. Bartos Ádám, a Pannon Egyetem adjunktusa adott tájékoztatást csütörtökön. Mint elmondták, a szlovéniai Zavod Nazaj na konja -“Vissza a lovakhoz” Intézet – és a RIS Dvorec Rakičan – Rakičan kastély Kutató- és Képzőközpont – partnerségével a lovas turizmusra alapuló fejlesztési stratégiát dolgoznak ki és különböző lovas turisztikai programokat valósítanak meg a térségben. A határokon átnyúló, régiókat összekötő “InterReg” projekt keretében több, lovaskocsival bejárható tematikus turisztikai útvonalat alakítanak ki Keszthely és Muraszombat szomszédságában lévő Rakičan – Battyánfalva – térségében. Sőt azt is elképzelhetőnek tartják, a közös munka mellett fizikailag, lovaskocsis túrákkal is összekapcsolják a két települést.
Magyar részről a projekt keretében megvalósuló leglátványosabb eszköz egy korhű megjelenésű, de a mai kényelmi igényeknek megfelelő utazó hintó, avagy postakocsi lesz. A két ló vontatásával közlekedő jármű 6 felnőtt és két gyerek egy idejű szállítására lesz alkalmas. Az utasterében video és audio guide szolgáltatást is biztosítanak az élmények fokozására. A kocsit a kastélymúzeum műhelye készíti, bemutatását a februári budapesti Utazás kiállításon tervezik.
A Pannon Egyetem a projekt keretében speciális tananyagokat dolgoz ki, lovas és turisztikai szakemberek képzését végzi, továbbá két olyan lovat is beszereztek amik eddig is ilyen munkát végeztek. A lovak továbbképzését és folyamatos tréningben tartását is az egyetem biztosítja.
A fentieken túl a kastélymúzeum és az egyetem is két-két lovaskocsis túraútvonalat dolgozott ki. A Helikon Kastélymúzeum “A Keszthelyi-hegység természeti értékeinek nyomában” nevű túrája a Természet Házához, a Nagymezőre és a Festetics Imre állatparkba kalauzolja el az érdeklődőket, a “Festetics-kör” elnevezésű útvonal pedig Keszthely város határain belül kínál látványos lovas kocsis túrát, a Festetics családhoz kapcsolódó látnivalók érintésével. A Pannon Egyetem túrái a Gyöngyösi csárda és a betyársírok érintésével a Béke sztúpához és Zalaszántó több érdekes látnivalójához, illetve a Fenyves allén indulva a Szendrey Júlia-emlékház, a Georgikon lovarda és Fenékpuszta meglátogatásával a Kis-Balatonhoz vezetnek.
A postakocsis túrák várhatóan már a nyár elején indulnak. A szolgáltatások ünnepélyes bemutatására egy több napos rendezvényt terveznek az augusztus 20-a előtti időszakban.
A “Lovak világa – a fenntartható fejlődés új dimenziója a természeti és kulturális gyöngyszemek határokon átívelő minőségi élményért” (Horse Based Tourism – HBT) megnevezésű projekt összköltsége 818 ezer euró – jelenlegi árfolyamon mintegy 262 millió forint -, ebből a Helikon Kastélymúzeum projektrésze 19, a Pannon Egyetemé 14 százalékot képvisel.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal, vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! (Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja)