A keszthelyi városvédők elhibázottnak, a városban élők érdekeivel ellentétesnek tartják a település Balaton-parti sávjában a közelmúltban lezajlott és a jövőben tervezett lakóingatlan-építéseket, adták közre nyilatkozatukban.
Másfél hete írtunk arról, hogy a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Építőművészeti Tagozatának a keszthelyi Balaton-partra kiírt ötletpályázatáról. Most a Keszthelyi Városvédő Egyesület adott ki egy szakmai állásfoglalást a keszthelyi Balaton-parti területsáv lakóingatlanokkal történő beépítéséről. Tehát figyelem, az alábbi állásfoglalás nem ugyanarról a területről szól!
A közelmúltban lezajlott és a jövőben tervezett Balaton-parti lakóingatlan-építések a városfejlesztési, környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi szempontokat egyöntetűen figyelmen kívül hagyják, ezért véleményünk szerint ellentétesek Keszthely városának és lakóközösségének elemi érdekeivel. A parti sáv lakóépületekkel történő beépítése megbontja az épített és természeti környezet közötti évszázados egyensúlyt, rombolja a város tájképi örökségét, súlyosan terheli településünk természeti környezetét, egyben ellehetetleníti a város stratégiai céljainak megvalósítását. Mindezt valós értékteremtés nélkül – írják a állásfoglalásuk bevezetőjében.
A keszthelyi Balaton-part egyediségét a páratlan természeti környezet, és a túlnépesedő világban ma már ritka, ezért is különösen értékes alacsony beépítettség adja. Ez adja azt a vonzerőt, ami miatt hazai és külföldi vendégek városunkat érdekes és értékes desztinációként tartják számon. Ezt az értéket rombolják a Balaton-partra indokolatlanul épített házak.
A vasútvonal és a Balaton közötti területsáv részleges, szigetszerű beépítését legfeljebb a közösség igényei (szolgáltató létesítmények, szállodák és vendéglátóhelyek) indokolhatják, ezek is kizárólag alapos megfontolás alapján, környezethez igazodó módon. A vízparti lakóparkok, lakótelepek, apartmanházak kialakítása pozitív hatást nem gyakorol a településre. A város költségvetési helyzetét a Balaton-parti lakások tulajdonosaitól befolyó különböző adók és illetékek lényegesen nem javítják.
A túlzott és funkcionálisan idegen beépítés miatt számos negatív következménnyel is számolhatunk. A tájromboláson túl, ami önmagában is hitelteleníti az ilyen beépítéseket, egy sor egyéb negatív környezeti és társadalmi hatást vált ki. a hőszigethatástól a forgalom-növekedésig, az újabb kerítés-erdőig, amik felszabdalják a közterületet, elzárják a partot. Több száz lakás, háztartás megjelenése a parti sávban komoly parkolási, hulladékkezelési problémát is okoz, egyben megteremti az igényt a kiszolgáló kereskedelmi és szolgáltató, illetve oktatási intézmények telepítésére – így további beépítést indukál. Ezzel az elsősorban lakóit szolgáló, másodsorban az idelátogatóknak örömet adó kisvárosi Keszthely helyett egy középváros képe jelenik meg a tó nyugati partján, rombolva környezetét, elvesztve vonzerejét.
A helyi építési szabályzat (HÉSZ) és a szabályozási terv egyes övezetekben egyértelműen tiltja a lakásépítést. Hogy megfeleljenek a szabályozásnak, a beruházók az egyértelműen lakásszerü épületeket üdülőnek, szálláshely-szolgáltató épületeknek tüntetik fel, aztán ezeket esetleg később lakássá minősíteni igyekeznek az épületek karakterének, és talán az eredeti céloknak is megfelelően. Bizonyos parti övezetekben a lakhatás, mint másodlagos funkció a HÉSZ szerint megjelenhet, de a szabályozás a parti sávban sehol sem engedélyez olyan beépítést, ami elsősorban lakóövezeti volna. Tisztán látható a jogalkotói szándék, ami egyben a közösségünk érdeke is.
Véleményünk szerint a fent leírt szempontok érvényre juttatása és az ezzel ellentétes folyamatok megakadályozása a városvezetés és a városlakók közös feladata. Kiemelt szerepe van benne a mindenkori polgármesternek és képviselő-testületnek, a főépítésznek valamint a helyi civil szervezeteknek. A tiszta jövőkép, a gyors és tudatos cselekvés a Balaton-parti beépítések megállítására elengedhetetlen ahhoz, hogy városunk a jövőben is élhető, vonzó hely maradhasson és ne induljon el egy vitatható minőségű, visszafordíthatatlan “vízparti városiasodás” és az ezzel járó, világszerte megfigyelt, környezeti és társadalmi hanyatlás útján.
Felhívjuk ezért városunk vezetőit, tisztségviselőit és minden jóérzésű keszthelyi és környékbeli polgárt, kövessen el mindent a Balaton-part további beépítésének megakadályozására. A jövő azoké, akik felkészülnek rá a jelenben – szögezik le az állásfoglalás zárásaként.
Az egyesület vezetői egyúttal azt is bejelentették, hogy mostani jelentkezésük csak a kezdet. A jövőben egy cikksorozatot kívánnak elindítani Keszthely területeinek, környezet-, és műemlékvédelmi kérdéseiről, lehetséges fejlesztési irányairól.
Forrás: Keszthelyi Városvédő Egyesület (a képes illusztrációink összeállításához nincs köze az egyesületnek – gyá.)
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Budapesti lakosként nemsokára Keszthelyre költözöm. Budapestiként (kis túlzással) azt sem tudtam, hogy van nyugat Balaton is. Itt nyugaton, a fővárosból tekintve idilli állapottal szembesültünk a déli és az északi parttal összehasonlítva. Míg az építkezés folyik, addig is ismerkedünk a várossal és lakóival. Rövid konklúziónk: Alvó város, nagyon kedves emberekkel. A kedvesség viszont erőteljes visszahúzódást mutat egy- egy kommunikáció során, mihelyt kiderül, hogy “partfoglaló” lakos leszek. Kedves Keszthelyiek! Nem én vettem el a partjukat! Én csak éltem egy lehetőséggel, a lehetőséget pedig a vállalkozók és a politikusok teremtették meg! Én mindentől függetlenül, igyekszem majd beilleszkedni! 🙂
Dancs Zoltán A cikkedben szereplő hotel Via már rég lebontásra került.Nem kell csodálkozni a kétkedők hozzáállásán. Az elmúlt években annyiszor átverték a helyieket minden jogkövetkezmény nélkül a pénzeket ellopták ,a bizalom odalett.Amit írtál arra valóban nagy szükség lenne és még termelő üzemekre is. A rendszerváltás ota az összes politikai erő felelős hogy Keszthely legnagyobb munkáltatói megszüntek.Nem csak a vendéglátást hagyták elsorvadni. Mitől lenne bizalom?30 év volt rá.A fiatalok elmentek a város elöregedett a lakosság száma jelentősen csökkent.Olyan beruházás kell ami egész évben garantáltan hozza a bevételt a városnak.Sport és szabadidős létesítmények nagyon jól hangzik.de mind ráfizetéses.Pl. uszoda focipálya sportcsarnok. nem ezekkel kell kezdeni mert ezeket valamiből fenn kell tartani.Ezekre is szükség lenne nyilván de mindig kiderül hogy ide a helyiek nem nagyon tudnak bejutni esetleg irreális áron a fenntartás persze költségvetési pénzekből a lakosság dolga.Konkrétumok kellenek.Mennyi hasznot hoz és kinek és mennyi idő alatt?A mesékben már senki sem hisz.
KESZTHELY JELENLEG SZÁLLODA NÉLKÜL VAN, EZ A BALATON FŐVÁROSA. A KÉPZETT SZAKEMBEREK 90 %-KA AZ OSZTRÁK SÓGOROK SÍTEREPEIN ÉS VÁROSAIBAN GAZDAGÍTJA A KAPITALIZMUST. Végre, úgy tűnik, megjöttek a befektetők, Hullám, Balaton szálló, Hotel Via, Hotel Helikon, és Apartmanházak! Mégis, most túlcsordul az irigység az egész ellenzői kezdeményezésből. Keszthelyen, a Balaton parton, a sétány-sáv meghagyása mellett, már 50 éve szálloda-sornak kéne lennie, élményfürdővel a középpontjában. Mindig akadtak, akik a változás ellen voltak. Milyen ma a keszthelyi Balaton-part? sivár, romos, átgondolatlan, olyan, mint maga a bazársor, mely még a Balkánra sem hasonlítható (mert ott legalább korszerű WC-vizesblokk van…) Milyennek kéne lennie? – nem állok neki ragozni, aki kiváncsi, 1 óra alatt Füredre ér, és láthatja. 50 év alatt, 50 évvel maradt el Keszthely Balatonfüredtől… Most, hogy valami történik, előálltak a pfújolók, az irigyek, a “várost védők”. EDDIG MIÉRT NEM SZÓLTATOK, HOGY A BÜDÖS-ÁROK OLYAN, MINT EGY SZENNYCSATORNA? A HELIKON HOTELT ELFOGLALTÁK AZ INDÁS NÖVÉNYEK? LASSAN LE IS BONTJÁK? (Az öbölben, és a strandokon is, csak 1 évi munkával eltávolítható iszapmennyiség van, a kezelőt miért nem kötelezik a munkára?) A városnak az a dolga, hogy segítse a munkahelyeket teremtő szállodás vállalkozásokat, és, helyes koncepciót adjon. Például, élményfürdő, teniszcsarnok! Ezekkel foglalkozzon a város, és segítsen saját magán.
Össze kell fogni a közérdeket durván megsértő, csak alantas egyéni érdeket érvényesítő harácsolókkal szemben!