A keszthelyi Helikon Kastélymúzeum különleges módszerrel, saját készítésű, kiadású mesekönyvvel is népszerűsíti a Festetics-kastélyban látható műtárgyakat, a Festetics-család történetét, derült ki egy a múlt héten tartott könyvbemutatón.
Mint Pálinkás Róbert ügyvezető igazgató elmondta, a kastélymúzeum szakmai vezetése és múzeumi szakemberei fontosnak tartják, hogy egyre több korcsoportot megszólítva tudják bemutatni a kastély kiállításait. Ennek a koncepciónak megfelelően készült el az intézmény első saját kiadású mesekönyve, a Keszthelyi kastélymesék Daru Domonkossal és Bagoly Bonifáccal. A mesék írója, Iski Szilvia, a kastély történésze, a könyv illusztrátora Lucz Viktória pedig titkársági ügyintéző.
Pálinkás Róbert beszélt arról is, hogy a könyv kiadása szorosan kapcsolódik ahhoz a múzeumpedagógiai munkához, aminek rendszerét néhány évvel ezelőtt kezdték kialakítani uniós források segítségével. Az indulásnál középiskolásoknak, általános iskola felső tagozatosainak indítottak múzeumpedagógiai foglalkozásokat. Szakítottak a régi módszerrel, amikor a múzeumban csak nézni lehet, semmihez sem szabad hozzányúlni. Behívták a diákokat a múzeumba, valamit mindig kipróbáltattak velük, amibe beágyazták a kastély történetét, kincseit. Már az elején látszott, hogy ez jó irány.
Ugyanezen az úton indultak el a kisebbeknél, az óvodásoknál is. Ahogy legutóbb advent idején is egy mesés kalandozásra invitálták a gyermekeket a Festetics-kastély varázslatos világába. A gyerekek a kastély két lakójának, Daru Domonkosnak és Bagoly Bonifácnak a társaságában, meseszerűen, kötetlen formában ismerhették meg a kastélyt, annak műtárgyait. Úgy gondolják, hogy a kisgyermekeknek egy ilyen múzeumi élmény a továbbiakban is meghatározhatja a kiállításokhoz, kultúrához való hozzáállását. A foglalkozások megtartásával azt is el szeretnék érni, hogy a kis látogatók évek múlva felnőttként, saját családjukkal, gyermekeikkel térjenek vissza.
A gyerekek kalauzolásába bekapcsolódó két képzeletbeli “személy”, Daru Domonkos és Bagoly Bonifác a Kastélymesék főszereplője. A Festetics család egyik címerállata a daru volt, ebből született meg Daru Domonkos alakja. A kastély egyik legértékesebb része a több mint 200 éves könyvtár, így a másik főszereplő egy bagoly lett Bagoly Bonifác személyében.
A könyv nyolc meséjében a kastély történelmi emlékei és tárgyai elevenednek meg gyereknyelven az olvasók számára. A két főszereplőn kívül megismerkedhetnek az olvasók Erdmann-nal, a Festetics család kedvenc kutyájával, aki a valóságban is ebben a kastélyban élt. A mesekönyvből kiderül, hogy hogyan került két oroszlán a kastély parkjába és a miért vigyáznak a kútra, miért volt mérges a zongora a kandallóórára, ki volt a kastély legkényesebb fürdőkádja, Erdmann, a híres kutya hogyan fogadta az előkelő vendéget, miért voltak különlegesek a nyulak a vadászaton, miről álmodott a kastély lázadó szőnyege, és vajon a kastély csigalépcsője legyőzte-e a félelmét.
A mesekönyv kiadásának alkalmából 2016 decemberében Iski Szilvia mesés tárlatvezetéseket tartott a kastélyban keszthelyi és környékbeli óvodások és kisiskolások részére, ahol bemutatta a mesekönyv szereplőit és történeteiket is. A kedvező fogadtatás miatt a kastély múzeumpedagógiai kínálata újabb témával, a meseórákkal bővült.
2017-ben a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum újabb meseköny kiadását tervezi. Ez az Amazon-házban 2016 áprilisában megnyílt Főúri utazások, úti kalandok című kiállításhoz kapcsolódik majd Úti kalandok Daru Domonkossal és Bagoly Bonifáccal címmel. A meséit annak is Iski Szilvia írja és Lucz Viktória illusztrálja.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre