Egymásután harmadik alkalommal is a veszprémi Lovassy gimnázium diákjai nyerték el keszthelyi Helikoni Ünnepségek fődíját és vándorserlegét, a kategória fődíjak több mint harmada pedig Pécsre került.
A dunántúli középiskolások kulturális találkozója, versenye csütörtökön hagyományosan a Festetics-kastély előkertjében kezdődött a rendezvénysorozat elődjét 1817-ben elindító gróf Festetics György szobrának megkoszorúzásával.

A megnyitóra gyülekezők a Festetics-kastély előkertjében
A diákokat, tanárokat, közreműködőket és más érdeklődőket köszöntő Pálinkás Róbert, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója arra kérte a diákokat, felnőtteket, hogy legyen példa előttük az oktatásért, kultúráért oly sokat áldozó Festetics György és utódai példája. Éltessék tovább a mai korban is ezt a hagyományt.
Regényiné Király Éva, az Újkori Középiskolás Helikoni Ünnepségek Alapítvány elnöke köszönetét fejezte ki a diákoknak, felkészítő tanáraiknak, a szülőknek, iskoláknak, Keszthely városának és a sok segítőnek, hogy közel kétszáz év után az idén is meg tudják rendezni a fesztivált.

Dr. Festetics György, a Helikon alapítójának leszármazottja és Pálinkás Róbert koszorút helyezett el gróf Festetics György szobránál
Az ünneplők a kastélyból a korzón, főtéren át a Helikon-parkba vonultak, ahol a Helikoni-emlékműnél Ruzsics Ferenc polgármester köszöntője után a Bécsben élő dr. Festetics György a megnyitotta a fesztivált és meggyújtotta a helikoni lángot.

A diákok fesztiválnyitó felvonulását a Vonyarcvashegy Mazsorettcsoport és a Zalai Balaton-part Ifjúsági Fúvószenekar vezette a kastélytól a Helikon-parkba
Csengei Ágota, a művelődési központ vezetője és Regényiné Király Éva a főtéri Festetics-szobor előtt is koszorút helyezett el

A Helikoni-emlékmű előtt Ruzsics Ferenc polgármester köszöntötte a résztvevőket város nevében

A fesztivált dr. Festetics György nyitotta meg a helikoni láng meggyújtásával

A Nők A Balatonért Egyesület Keszthely és Környéke szervezetének tagjai megkoszorúzták az egyik első helikonos, Dukai Takács Judit emlékkövét is

A diákok mellett sok régi helikonozó is részt vett a megnyitón. A 78 éves Markos Lászlóné pedagógusként és szülőként is évtizedek óta kötődik a rendezvényhez. De nem csak nézőként követte a programokat, ajándékot is készített a legjobbaknak
A fesztivál
A több mint 3 ezer diák részvételével tartott kulturális fesztivál valójában már a megnyitó előtt, a kora délelőtti órákban elkezdődött. A meghirdetett 18 kategóriában folyamatosan zajlottak a bemutatók a Helikon Kastélymúzeumban, az Amazon Házban, a Balaton Színházban, a Festetics György Zeneiskolában, a Balatoni Múzeumban, a Sportcsarnokban, a Fejér György Városi Könyvtárban és a Muskátli Kávézóban.
A hivatalos bemutatók mellett a Fő téren, a Várkertben, a Balaton Színházban tervezett és alkalmi fellépők mutatkoztak be. Sokan meg-megálltak egy-egy produkcióra, vagy csak élvezték a nyüzsgést.

Márkus Míra és Máté Tamás páros másokkal együtt a Fő téren is bemutatkozott

A lelkes rajongók…

Mások csak kiültek beszélgetni a Szentháromság-oszlop kerítésére

Sokan fényképezkedtek a Fő téren felállított hatalmas felirat előtt is

Nagyon kedvelt hely volt Festetics György szobrának talapzata is – itt éppen Palócz Márton és társai a pécsi Apáczaiból

Csillag Brigitta a herendi Fischer Mór szakképzőiskola 2. éves tanulója a művelődési központban tartott bemutatót. Egy másik asztalnál Horváth Alexandra festeni való tárgyakat, rózsákat, kis állatokat formázott

A Helikon Kastélymúzeum a fesztivál alatt ingyenesen fogadta helikonos diákokat. Sokan megcsodálták a kastélyparkot is – a képen budakeszi lányok egy óriási fa ágán

Mások a tó partján ültek le egy beszélgetésre a gyönyörű napsütésben

A zalaegerszegi zrínyisek színjátszócsoportja a parkban tartotta a próbáját is
Kiállítás a múltról
A fesztiválhoz kapcsolódva Pelcz István fotókiállítást rendezett a legújabbkori Helikonokról a városi könyvtárban.
Mint a megnyitón elmondta, közel ötven éve dombóvári énekkarosként volt először helikonos diák, később keszthelyi pedagógusként sok keszthelyi diák felkészítője, illetve a fesztiválok egyik szervezőjeként dolgozott a Helikoni Ünnepségeken.

Pelcz István és Regényiné Király Éva a kiállítás megnyitóján

A Helikoni Ünnepségeket a mai formában Sági Károly, Szabolcs Ottó és Merényi Elemér indította újra 1958-ban. Az 1980 a 80-as évekig kisebb-nagyobb átalakulásokkal, néha hullámvölgyekkel, de minden második évben megrendezték a programot
A fotókon és Pelcz István köszöntőjében a diákok mellett sok neves zsűri taggal és más segítővel találkozhattunk. Köztük olyanokkal, mint Kodály Zoltán és felesége, Bánffy György, Balázs Árpád, Szörényi Levente, Szokolai Sándor, Nagy Gáspár, Benkő László, Mihály András.

Helikoni emlékérmek a korábbi évtizedekből
A fesztivál történetébe 1990-ben kezdődött egy újabb korszak a művelődési központra építve és az 1958-as elvekre építve. Ekkortól Cséby Géza fesztiváligazgató, Kálmánné Bodó Edit titkár voltak a program motorjai – mesélte alkalmi tárlatvezetőként a kiállításon a harmadik főszervező, az akkori rendezőbizottság elnöke és önkormányzat művelődési bizottságának vezetője, Tar Ferenc tanár.
A fesztivál főszervezője ma is a művelődési központ, de a munkába a város minden kulturális és oktatási intézménye bekapcsolódik. Mintegy ötszáz felnőtt és diák dolgozik egy-egy rendezvény előkészítésén, lebonyolításán kisebb-nagyobb csapatokba szerveződve a különböző kategóriák és feladatok szerint – mesélte az egyik főszervező, Osvald Bálint, a művelődési központ igazgatóhelyettese. A működésükhöz az anyagi alapot elsősorban az önkormányzat által biztosított húszmillió forintos támogatás biztosítja, de nagyon sokat jelentenek az ingyen kapott helyszínek, a rendezéshez és a diákoknak biztosított különböző kedvezmények és más támogatások is. Ezek együtt a költségek mintegy felére elegendőek, a többit a diákok nevezési díjaiból fedezik. Így a szervezési költségeken kívül a diákok keszthelyi tartózkodásának költségeit is részben a rendezők, illetve a város önkormányzata biztosítja.
A fődíjasok
A Helikon fesztivál fődíjait a szombat délutáni gálán oszották ki. Pécsre 7, Veszprémbe 2 került közülök és egyet-egyet vihettek belőle a diákok Pápára, Dunaújvárosba, Bonyhádra, Siófokra, Észak-Komáromba, Tatabányára, Mohácsra és Fonyódra. A vizuális művészeti kategóriában az idén sem osztottak ki fődíjat.

A gála közönségének egy része
A gálaműsorban néhány fődíjas is bemutatta produkcióját, de mások is lehetőséget kaptak a szereplésre.

A programot a Marcali Berzsenyi Dániel gimnázium és szakképző iskola Marcato Ütőegyüttese nyitotta, akik a komolyzene- kamarazene kategóriában szereztek arany minősítést
Film és videó kategória
Elekes Márton, a Pápai Petőfi Sándor gimnázium tanulója nyerte.
Az ő versenyművét nem sikerült megtaláltunk, de a Facebookon összefutottunk egy az idei fesztiválon bronzra értékelt mozival, Bánkuti Csenge és Budavári Sebestyén “True” story című filmjével. Érdemes megnézni.
Irodalmi alkotások kategória
Körösztös Gergő, a Dunaújvárosi Széchenyi I. gimnázium tanulója

Körösztös Gergő saját versét mondta a gálán
Vers- és prózamondás kategória
Újvári Bors Benedek, a Bonyhádi Petőfi Sándor gimnázium tanulója
Színjátszás kategória
A veszprémi Lovassy László gimnázium Lovassy színpada
Női kar kategória
A pécsi Szent Mór Katolikus gimnázium kórusa – karnagy: Stauróczky Balázs
Kamarakórus kategória
A Pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos gimnáziumának kórusa – karnagy: Havasi Gábor
Vegyeskar kategória
A Pécsi Református Kollégium Vegyeskara
Néptánc szóló és kamara kategória
Csuti Péter, a siófoki Perczel Mór gimnázium tanulója

Csuti Péter gálán bemutatott táncának egyik pillanata
Népzene kategória
Nagy Csomor András és zenekar, az észak-komáromi Selye János gimnázium tanulói

A szlovákiai Nagy Csomor András és zenekara a gálán
Népdal kategória
Schermann Tilla, a tatabányai Bárdos Lajos gimnázium tanulója
Néptánc együttes kategória
A Mohácsi Kisfaludy Néptáncegyüttes

Keszthelyi Vajda János Gimnázium néptánccsoportja. A gálán fellépő együttes ezüst minősítést kapott az idei Helikonon
Komolyzene kamarazene kategória
A veszprémi Lovassy László gimnázium Kamarazenekara

A gálán a pécsi Szent Mór Katolikus iskola Ritmusvarázs Ütőegyüttese lépett fel, akik komolyzene- kamarazene arany minősítést kaptak
Komolyzene szólóének kategória
Ijjas Noémi, Pécsi Művészeti gimnázium és SZKI tanulója
Komolyzene hangszerszóló kategória
Tóth Kristóf, a Pécsi Művészeti gimnázium és SZKI tanulója
Egyéb kategória
Sándor Luca, a pécsi Szent Mór Katolikus gimnázium tanulója
A gálán ezt a kategóriát Bánki Benjámin jelenítette meg. A PTE Gyakorló iskola Babits intézményének diákja két slam poetryt adott elő. A Heló Balaton című produkcióját a Szárszó Tévé korábbi felvételével mutatjuk be.
Könnyűzene és ének kategória
Császár-Bíró Lenke Karola, a fonyódi Mátyás Király gimnázium tanulója

Vincze Aliz, a pécsi Megyervárosi Általános Iskola és Gimnázium Árpád Fejedelem Gimnáziumának tanulója, a könnyűzene-ének kategória arany minősítést kapott

Szekszárdi Tücsök Énekegyüttes a Szekszárdi Kolping Katolikus iskola tanulói.a könnyűzene-ének kategória aranyminősítésű fellépője volt.
veszprémi Lovassy László Gimnázium tanulóiból álló Kardos-Trió könnyűzene-ének kategória arany minősítését kapta. A felvételünk minőség nem az igazi, de a hangulatot talán visszaadja.
Mozgásművészet – moderntánc kategória
Nier Janka – Zsoldos Flóra, a pécsi Művészeti Gimnázium és SZKI tanulói

A No Control Dance Group dunaújvárosi Rudas Szakközépiskolából érkezett
Hévíz város különdíj
Elizek Dalma, hévízi Bibó István Gimnázium tanulója (kamarazene kategóriában versenyzett)
Keszthely Város Polgármesterének különdíja
Kondorosi Blanka, Kalmár Barbara, Szelestei Hanna
Helikon legsikeresebb iskolája
A veszprémi Lovassy László Gimnázium diákjai immár sorozatban egymásután harmadik alkalommal nyerték meg az iskolák közötti pontversenyt. A korábbi győzelmeket igazán nem is számolják.

A vándorserleget Ruzsics Ferenc polgármester adta át Schultz Zoltánnak, a Lovassy igazgatójának
Ruzsics Ferenc polgármester záróbeszédében arról szólt, hogy az elmúlt három napban különösen jó volt keszthelyinek lenni, mert a Helikoni Ünnepségek megerősítették, amit az egyik diák versébe is belefoglalt, hogy Keszthely egy jó hely.
– Örülök, hogy eljöttek közénk, és olyan színt vittek a városba, amire minden évben nagyon vágyunk, de csak minden második évben adódik. Az elmúlt három napban szinte nem találkoztam a városban olyan keszthelyivel, akinek ne ért volna fülig a szája, mert élet telepedett a városba – mondta, és köszönetet mondott a résztvevőknek, szervezőknek, támogatóknak.
Jöjjenek újra, jöjjenek máskor is, biztassanak másokat is arra, hogy látogassanak el Keszthelyre! – zárta a Helikoni Ünnepeket a polgármester.

A tudósítás korábbi részében megörökített Markos Lászlóné ilyen saját készítésű kagylóképpel kedveskedett több jól szereplő diáknak
A szervezőktől ígéretet kaptunk arra, hogy a napokban a teljes eredménylistát megkapjuk. Ha megérkezett, közzétesszük, érdemes visszanézni ide.
A következő Helikoni Ünnepségeket 2018-ban rendezik
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Kapcsolódó írásunk
IV. Festetics György diákként nyitott világra készülne
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre