A Balatoni Borrégió Borbíráló Bizottság (BBBB) 12.285 bortételről, a vizsgált mintákon keresztül összesen 656 ezer hektoliter bor sorsáról döntött a működésének eddigi 8 éve alatt, tudtuk meg Kulka Gábortól. A BBBB titkára annak kapcsán osztott meg érdekes adatokat velünk, hogy január elején megtartották a 200. borbírálatot.
A borrégió termelői 8 évvel ezelőtt azért hozták létre a szervezetet, hogy a közfogyasztásra szánt boraik jogszabályban előírt érzékszervi vizsgálatát a lehető legegyszerűbben meg tudják oldani. Az országban 9 ilyen “helyi” bíráló bizottság működik, közülük nyolc illetékessége egy-egy borvidékre terjed ki, amíg az ittenié a hat borvidéket magába foglaló Balatoni Borrégióra.
A bíráló bizottságba borvidéki hegyközségi tanácsok delegálnak megfelelő végzettséggel és a Magyar Borakadémia által kiadott borbírálói oklevéllel rendelkező tagokat. A jelenleg 124 fős keretből a bizottság titkára állítja össze egy-egy bírálatra az öt fős szakértői csoportot. A bírálók munkáját a működéshez helyet adó Badacsonyi Borászati Kutatóintézet segíti a szükséges feltételek biztosításával.
A 2012. december 6-a óta tartott 200 bírálaton 12.285 bortételt vizsgáltak meg 553 termelőtől. Egy-egy alkalommal átlagban 62 minta került a szakértők elé. Az egy alkalommal bírált minták mögött átlagosan 3.297 hl bormennyiség volt. A nyolc év alatt vizsgált mintákon keresztül összesen 656 ezer hektoliter bor sorsáról döntöttek.
A 12.285 tételből 12.019 volt hagyományos bor, 66 pezsgő, 200 pedig gyöngyözőbor. A tételek 10 százaléka volt édes vagy félédes, a többi száraz.
Az összes bírált bor 68 szőlőfajtából került ki. A borok 75 százaléka volt fehér, 12% rozé és 13% vörös fajta.
A fehér bortételek 46 százalékát három fajta adta. Az összesből az Olaszrizling 30, a Szürkebarát 11, a Chardonnay 5 százalékot képviselt. A házasított, cuvée borok aránya 12% volt.
A rozé bortételek közül 54 százalékot három fajta alkotott. A Kékfrankos fajta 26, a Cabernet Sauvignon 15, a Pinot Noir 13%-al részesedett az összesből. A házasított, cuvée borok aránya itt 30 százalékos volt.
A vörösborok között a három legnépszerűbb fajta 46 százalékkal részesedett az összesből. Közülük a Cabernet Sauvignon 20, a Kékfrankos 15, a Merlot pedig 11 százalékkal volt jelen. A házasított, cuvée borok aránya itt 22 százalékos volt.
A bortételeket beküldő pincészetek közül 162 a Balatonfüred-Csopaki, 145 a Badacsonyi, 94 a Balaton-felvidéki, 85 a Nagy-Somlói, 36 a Zalai, 19 a Balatonboglári Borvidéken, 12 pedig Balatoni Borrégión kívüli borvidéken termelte meg a beküldött borát.
A bírálók nyolc év alatt összesen 1125 beadott bortételt utasítottak el, ami az összes minta 9 százalékát teszi ki. Az érintett termékleírás szerint vizsgált borok számához viszonyítva az elutasítás aránya Balaton-felvidéknél 14%, a Nagy-Somlónál 12 %, a Kálinál 10 %, a Zalánál 9 %, a Balatonfüred-Csopaknál 9 %, a Badacsonynál 9 %, a Balaton OFJ boroknál 7 % volt.
Kulka Gábor szerint az eddigi eredmények is bizonyítják, hogy jó döntés volt a bizottság felállítása nyolc évvel ezelőtt. Az összefogásnak köszönhetően nagy terhet vettek le mindenkiről azzal, hogy nem kell Pestre vinni a bormintákat, mert a bizottság az érzékszervi vizsgálat elvégzése mellett a további vizsgálatokhoz a NÉBIH laboratóriumába szállítja azokat. Ugyancsak a termelőknek tett segítség az is, hogy egy esetleges negatív minősítés után egy alkalommal újra ingyenesen leadhatják vizsgálatra a mintát a bizottságnál.
A bizottság titkára szerint a hegyközségi tanácsok által delegált szakértők óriási munkát végeztek, és folyamatosan lehetett számítani rájuk. Ezt jelzi, hogy az indulástól napjainkig minden évben a delegáltak 70-80 százaléka bekapcsolódott a bírálatokba.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)