Az MTI híre szerint a jövőben hivatalos utasítás alapján lehet az eddiginél 10 centiméterrel magasabban tartani a Balaton vízét, ami egyaránt káros a tó körüli épített környezetnek és a természetnek is.
“Megkapta a hatósági engedélyt a Balaton nyári szabályozási vízszint-maximumának 110 centiméterről 120 centiméterre emelésének projektje a Veszprém Megyei Kormányhivataltól, a határozat még nem jogerős – értesült az MTI kedden.
A Balaton nyári üzemi vízszintjének megemelése 10 centiméterrel már 2016-ban a megkezdődött kísérleti jelleggel, és tart azóta is. A Balaton vízszintszabályozásának módosítására megszületett hatósági engedély megfogalmazza, hogy a tó vízgazdálkodási gondjainak enyhítésére “gyakorlatilag egyetlen és jelenleg megvalósítható hatékony műszaki megoldás a tómederben történő tározás. Az utóbbi évtizedekben tapasztalható szélsőséges időjárás szükségessé teszi a változó éghajlati körülményekhez jobban igazodó vízszintszabályozás kialakítását, melynek érdekében a jelenlegi nyári időszakra vonatkozó szabályozott vízszintet 120 centiméterben maximálják.”
A 10 centiméteres vízszintemelés eredményeként a tóban lévő víz mennyisége körülbelül 60 millió köbméterrel nő, ami az eddigieknél tágabb lehetőséget jelent a vízkészlet-gazdálkodásban – magyarázzák a határozatban.
A 69 oldalas dokumentum értelmében ütemtervet kell készíteni a hatáscsökkentő intézkedésekről, ami főként a partvédőműveket, a parti területek csapadékvíz-elvezető rendszereit, valamint a Sió-zsilip és a Sió-csatorna vízszállító képességét érinti. A szakhatóságok és önkormányzatok álláspontját is összegző határozatból kiderül az is, hogy a vízszintemelés ugyanakkor nehezíti majd a nádas megújulását, és megoldandó problémákat okoz a Kis-Balaton vízvédelmi rendszer működtetésében.” (MTI)
x
A fentiek értékeléséhez érdemes végiggondolni, hogy mekkora valós nyereséget jelent a “tómederben történő tárolás” a vízszint 10 centiméteres emelésénél. Ehhez szerencsésebb, ha nem a névleges vízszintet, hanem a Balaton átlagmélységének változását vesszük figyelembe. A Balaton átlagmélysége 110 centiméteres vízszintnél 358 centiméter, 120 centiméternél 368 centiméter. A fentiek szerint a névleges vízszint 10 centis emelésével az átlagmélység mindössze 2,8 százalékkal lesz nagyobb, ami nagyon kevés ahhoz a kárhoz képest, amit a magasan tartott vízszint okozhat az épített környezetben és a természetben.
Korábban többek között itt írtunk a vízszint magasan tartásáról:
Cseppet sem vidám balatoni képeslap a víz világnapján (2018.03.22.)
A nádasok pusztulásáról itt olvashatnak: Gondok vannak a Balatonnal – infostart – 2018.07.09.
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Ez a döntés döbbenet, a ló másik oldala vízszint ügyben…de sűrűn a Balaton körül bringázóként ez ugrott be: Ó, bárcsak az északi bringautat végig elöntené a belvíz, hogy csak a főúton lehessen tekerni! Aki ismeri a kerékpárutat, tudja, miért írom, és garantáltan nem vagyok egyedül e kissé “off” véleménnyel. (Most, 2018. szept. 15-én is tekertem arrafelé is, és igen, már megint állt ott a tócsa. Igaz, én simán beletekertem, de ez nem normális.)