Két hónap után újabb kemény takarékossági intézkedéseket hozott a város képviselő-testülete. Elbocsátásokkal, állások megszüntetésével és más intézkedésekkel próbálják elérni, hogy a romló anyagi helyzetben is megfelelően tudják működtetni a várost – derül ki az önkormányzat alábbiakban olvasható közleményéből.
Hévíz város önkormányzatának képviselő-testülete augusztus 14-én rendkívüli ülést tartott, melynek egyik fontos napirendje a város 2020. évi költségvetésének felülvizsgálata a koronavírus járvány gazdasági és államháztartási hatásai miatt, illetve az önkormányzat 2020. évi költségvetéséről szóló rendeletének módosítása volt.
A járvány okozta komoly városi bevétel kiesések ellensúlyozására reagálva az önkormányzat már június elején komoly takarékossági intézkedéseket hozott meg minden intézményére vonatkozóan. Az idei évi jelentős, mintegy 940 millió forintos bevétel elmaradást a tartalékaiból fedezni tudta a város. A világjárvány további negatív gazdasági hatásai következtében jelentős mértékű, és az elkövetkezendő években is várható bevételcsökkenés jelentkezik, ezért a képviselő-testület döntött az önkormányzati feladatok átrendezéséről, a hatékonyság növeléséről is.
A képviselők elfogadták az intézményi átszervezéseket, döntöttek 11,5 üres álláshely megszüntetéséről és 30 főt érintő létszámleépítésről is. Az idei évhez hasonlóan 2021-ben sem biztosítanak fedezetet teljesítmény értékelésen alapuló jutalmazásra, és csak a törvényileg kötelező béremelést és juttatást biztosítják. A racionalizálási folyamat itt nem áll meg, ezért a képviselő-testület határozatban utasította az intézményvezetőket, hogy mérjék fel az önként vállalt önkormányzati feladatok átszervezésének további lehetőségeit, és szeptember elejéig dolgozzák ki az őket érintő további lépéseket. Az ülésen jelen lévő képviselők egyhangúan hozták meg a város minden intézményét érintő döntéseket.
Papp Gábor polgármester ezek kapcsán hangsúlyozta: Hévíz most abban a helyzetben van, hogy megszorító intézkedéseket kell hozni és felvállalni.
– Feltehetnénk a kezünket, hogy mi ezt nem tesszük meg, hanem külső állami szakértőre bízzuk, hogy tételesen vizsgálja át a város működését, és határozza meg azokat a kereteket, melyekben mozoghatunk. Számunkra ez egyszerűbb és kényelmesebb feladat lenne, de a szakértők pusztán a számok és a település lélekszáma alapján hoznának döntéseket, intézményeket zárnának be, feladat ellátásokat szüntetnének meg, minden, nem kötelező feladatellátáson kívüli önkormányzati feladatot egész egyszerűen megvonnának Hévíztől. Hetek óta, napi szinten egyeztettünk és dolgozunk a kollégákkal, hogy ezt elkerülhessük. Igyekeztünk olyan döntéseket hozni, melyekből, amikor helyreáll újra a város gazdasági, turisztikai, vállalkozói élete, újból tudunk építkezni és a jelenlegi szintet képesek vagyunk és leszünk tartani – hangsúlyozta a polgármester.
Az ülés keretében egyéb napirendek is szerepeltek. Támogatta a testület a Magyar Kormány döntését, amiben a város 100%-os tulajdonában lévő Hévíz-Balaton Airport Kft-ben 90%-os üzletrészt vásárol az állam. A testület felhatalmazta a polgármestert az értékesítés előkészítésére. Döntött a testület két folyamatban lévő és egy új pályázat tovább-lépésében, valamint tulajdonosi hozzájárulást adott a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. részére a Tourinform-irodák és információs pontok felújítására vonatkozó pályázaton történő részvételhez. (Forrás: Hévíz Város Önkormányzata)
–
A sármelléki repülőtér működtetését végző Hévíz-Balaton Airport Kft. 90%-os üzletrészének állami megvásárlásáról szóló múlt szerdai kormányhatározat szerint a döntés célja “az állami támogatások felhasználása hatékonyságának növelése, ellenőrizhetősége, valamint a stratégiai fontosságú turisztikai ágazat fejlesztésének elősegítése”.
A határozat szerint a részesedés felett tulajdonosi jogkör gyakorlója a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. lesz. Rögzítették azt is, hogy a cég 51,5 millió forintos jegyzett tőkéjének 90%-os részesedésére a vételár a független vagyonértékelő által meghatározott 114 149 000 forint figyelembevételével határozható meg.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Tisztelt Piszker Éva!
Hévíznek nincs repülőtere. Az Sármelléknek és Zalavárnak van – a földterület szerint -, valamint Széles Gábornak, akié a felépítmény (ha jól tudom). Hévíznek van egy működtető cége. Mint a cikkben olvashatja, 51,5 millió forintos tőkével. Ennek a 90%-át veszi meg az állam 114 millió forintért. Ha jól tudom, Hévíz a működtetéshez körülbelül annyit tett hozzá minden évben, amennyi a cég tőkéje. Ehhez még kellett évente egy 200 millió körüli állami hozzájárulás. (Korábban ekkora összeget hallottam.)
Ez a helyzet így biztosan nem volt tartható. Hogy az állam beszállása mit hoz, talán utólag derül ki.
Győrffy Árpád
talán a repülőteret nem egy családi ház áráért kellene átengedni az államnak, ill. saját lábnak.
Sajnos ez már várható volt – február vége óta.