Megnyugodhatnak a siófokiak, a magánszállások forgalmának összesítése alapján a város visszakerült a dobogóra, sőt azon is a második helyre a balatoni régió településeinek turisztikai versenyében. Igaz, a kereskedelmi szálláshelyek forgalmának 12 százalékos csökkenése ettől még megmaradt.
Még februárban írtuk a kereskedelmi szálláshelyek forgalmának összegzésekor, hogy Zalakaros simán lelökte Siófokot a dobogóról. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyakorlata szerint akkor még csak azok az adatok álltak rendelkezésre. A korábban magánszálláshelyként meghatározott, mostanában “üzleti célú egyéb szálláshelyként” – röviden egyéb szálláshely – szereplő vendégfogadók előző évi forgalmát a nyár közepén teszik közzé, ahogy ez az idei évben is történt. Az új adatok nyilvánosságra kerülése több ponton módosította a korábbi sorrendet.
Az alábbi táblázatban annak a 40 településnek az adatait összesítettük, amelyek a kereskedelmi szálláshelyek és az egyéb szálláshelyek vendégéjszakái alapján a legnagyobb forgalmat bonyolították 2018-ban a balatoni régióban. Kiszámoltuk azt is, egy-egy településen hogyan alakult a teljes forgalom az előző évhez képest. A táblázat utolsó oszlopában azt mutatjuk be, hogy az egyéb szálláshelyek forgalma mekkora részt képvisel az adott település teljes forgalmában.
Mint a táblázatból kitűnik, Hévíz továbbra is stabilan vezet a nem kereskedelmi szálláshelyek adatainak feldolgozása után is. Siófok hiába növelte meg a kereskedelmi szálláshelyek 660 ezer éjszakás forgalmát a magán szálláshelyeken eltöltött közel fele annyi éjszakával, Hévíznek így is 306 ezer éjszakás előnye maradt. A füredieknek azonban meg kellett válni a második helytől, mert a siófokinak alig hatodát adó magánszálláshely forgalmuk kevés volt a nyeréshez. Ugyanígy Zalakaros is búcsút mondhatott a harmadik helynek a 86 ezer éjszakás egyéb forgalom kiegészítéssel.
Siófok mellett több olyan település is javított a korábbi pozícióján, ahol a magánszállásadás meghatározó részét adja a turisztikai forgalomnak. Ilyen például Balatonboglár, Balatonlelle, Badacsonytomaj, Balatongyörök, Vonyarcvashegy, Balatonmáriafürdő, Balatonfenyves. Az egyéb szálláshelyekkel különösen jól teljesítők közé tartozik Alsóörs is. Az ebben a szektorban regisztrált 171 ezer vendégéjszaka annyira szép eredmény a község méretéhez képest, hogy a KSH véleményét kértük az adat hihetőségéről. Ott azzal támasztották alá, hogy a korábbi években is hasonló forgalmat rögzítettek.
A kereskedelmi szálláshelyek forgalmát februárban már részletesen bemutattuk a külföldi és a belföldi vendégekre is kitérve. A második táblázatunkban az egyéb szálláshelyek eredményeit a 2018-as forgalom mellett 2010-re és 2017-re visszatekintve is rögzítettük. Egyúttal kiszámoltuk azt is, hogy az érintett években egy-egy településen mekkora volt a külföldi vendégek aránya az egyéb szálláshelyek vendégéjszaka forgalmából.
Egy-egy település egyéb szálláshely forgalmában mutatkozó jelentős eltérések valószínűleg nem csak a valós forgalmi különbségekből adódnak. Talán azt is jelzik, hogy a különböző településeken az érintettek nem egyforma késztetést éreznek az adatok bevallására. Ebben szerepe lehet annak is, hogy az adott önkormányzatok mennyire tartják fontosnak ezt a területet, mennyire gondolják “kifizetődőnek” a helyi lakosok és üdülőtulajdonosok vegzálását az ügyben.
Az talán egy külön történet lehetne, hogy olyan, csúcsra járatott településnek, mint a kétszázezer fesztiválvendéget fogadó Kapolcs, még csak esélye sem volt a TOP40-be kerülésre. A nyaranta legalább két hétig sátortáborrá alakított községben tavaly egész évben 563 vendégéjszakát regisztráltak a magánszállásadók. Igaz, bizakodhatunk, mert a tavalyi forgalom pont duplája az egy évvel korábbinak a KSH adatbázisa szerint.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Az 1.táblázatban az nem a változás mértéke. Ha az lenne, mindenhol kb duplájára nőtt a forgalom. A változás mértéke az Hévíznél +0,4%, nem 100,4%.