Az első világháború előtti “boldog békeidők” világát idéző kosztümös felvonulással szombaton megnyitották a hévíziek hagyományos április végi fesztiválját. A következő hétbe átnyúló hosszú hétvégének köszönhetően az idén négy napon át zajlanak a az egyetlen kivételt leszámítva ingyenes programok.
A Boldog Békeidők Hévíze című programmal az idén már 8. alkalommal csábítják a vendégeket a városba, hogy megmutassák, a gyógyfürdő és a wellness-szolgáltatások mellett sok más érdekeset is kínálnak a vendégeknek. A rendezvény valójában már szombaton délelőtt elkezdődött az Édes Ízek – pikáns legendák – Süteménykóstolóval egybekötött történelmi séta című rendezvénnyel a Tourinform Iroda előtt. Az első világháború előtti időszak egyik kedvelt édességére, a mignonra – vagy minyonra – épített bemutatót Miklós Beatrix, a hévízi Hungaricun Programiroda vezetője szervezte meg a TDM egyesület felkérésére. A boldog békeidők osztrák-magyar cukrászatának jellemzőiről, a máig fennmaradt édességekről Mészáros Gábor szombathelyi mestercukrász beszélt. Közben Csuta Zoltán háromszoros Magyarország fagyija verseny nyertes csákvári mestercukrász tanítványaival ott az utcán belefogott egy mandulás grillázzsal és meggyel töltött, sós pisztáciás minyon készítésébe.

Mészáros Gábor (jobbról) a népes hallgatósággal, akik közül sokan a bemutatót követő történelmi sétán is részt vettek
A hallgatóság közben sok érdekeset megtudhatott a két mestercukrásztól. Így például azt, hogy az igazi minyon 3 dekás, a ma ilyen néven forgalmazott süteményeknek csak fele. Ez a méret optimális arra, hogy ezt a rendkívül édes süteményt egyszerre jóízűen meg tudjuk enni. Persze fontos az is, hogy az eredeti alapanyagokból, és ne különböző adalékanyagokból, ízfokozókból készüljön. Igaz, az eredeti recept, illetve technológia szerint csak nagyon magas költséggel lehet elkészíteni a “kis aranyosokat”.

Csuta Zsolt tanítványaival egy korabeli préssel mutatta be a mandulás grillázs tömörítését

A mandulás grillázzsal töltött, meggyel bolondított sós pisztáciás minyon belseje az első harapás után – a cukrászmesterek szerint figyelni kell arra, hogy a különböző összetevők benne legyenek minden falatban, mert így adják meg azt a harmonikus ízt, amit készítőjük kidolgozott
A fesztivál fő látványossága, a város lakóinak első világháború előtti polgári viseletes felvonulása szombaton délután négy órakor indult a sétálóutca északi végéről. A nézők sorfala között haladó menetet az idén is a Happy Jazz Dance táncosai vezeték, őket Happy Dixieland Band, majd a “Polgármester úr és becses családja” követte. A sétálóutca déli végén rövid időre megálltak, hogy minden felvonuló csapat bemutatkozhasson egy kis színpadon. Innen a Deák téren át tófürdő főbejáratáig mentek, majd a gyönyörű virágos park másik sétaútján visszatértek a Deák térre.

A felvonulás résztvevői az idén is a Tourinform Iroda előtt gyülekeztek

A sétálóutcán a nézők sorfala között vonult végig a menet

A sétálóutca déli végén felállított színpadon minden csoport röviden megmutatta magát

A tó előtti virágos park sétányát is végigtáncolták a Happy Jazz Dance táncosai

A “Polgármester úr és becses családja” – Papp Gábor lányaival és egy udvarlóval, illetve annak húgával kiegészített csapata – a bemutatás szerint

A Boldogasszony Rend csoportja állandó szereplője a sétának

Két eladósorban lévő ifjú hölgy egy bizalmatlan tekintetű anyukával

Az általános iskola tanulói is minden évben nagy számban vesznek részt a menetben

Az Új Színpad Egyesület felvonulói most is több korosztályból verbuválódtak

A helyi turisztikai szervezet, a Hévízi TDM tagjai az idén személyesen javították az egészségügyi szolgáltatást

A menetet most is a kanizsai veterán biciklisek zárták. Az egyik idei újdonságuk egy 201 éves fabicikli másolata volt. A fabringa valójában egy kétkerekű futógép, amit roller szerűen a lábakkal kellett folyamatosan lökni – megfelelő csatos cipő és kürtőkalap is kell hozzá

Ugyancsak új volt itt Hévízen a középen látható velocipéd, aminek elől van a kisebbik kereke. Mivel így nem lehetett hová fellépőt szerelni, a biciklis közvetlenül a pedálra ugorva, majd azon liftezve tud felszállni a nagy kerék fölötti nyeregbe. Persze, ha sikerül neki.

A hátsó sorban balról egy szovjet bicikli, középen egy 1942-es német katonai bringa – szériafelszerelésként a pumpa helyén kézigránáttal, hátul gyalogsági ásóval -, jobbról egy háború utáni német NSU női bicikli
A Deák téren kora délután megnyílt a vásár több tucatnyi kézműves sátrával. Kinyitottak a lacikonyhák, borházak, és természetesen a kürtőskalács készítők is friss parazsat tettek a tésztaforgató alá. A galéria oszlopcsarnokában pedig a Fanyüvő Játékpark települt ki érdekes eszközeivel a gyerekek és felnőttek örömére. Az első este a Deák téri színpadon a Happy Dixieland Band és Malek Andrea lépett fel.

A felvonulók is szétnéztek az új, egységes standokkal kialakított vásárban

A vásárban akár élőben is megnézhetjük, hogyan dolgoznak a kézművesek – Itt éppen egy lánc egyik apró eleme készül rézlemezből

Hatalmas választék van fazekas termékekből is – használatra, dísztárgynak, térfás ajándéknak egyaránt találunk valamit

Természetesen Hévízen sincs vásár levendulás termékek nélkül

A nyakéket, karkötőt akár elemenként is megvehetjük

Együtt talán könnyebb

Csónakból is lehet pecázni a Fanyűvő Játékparban

Magyarország puzzle az egész családnak

Az íj most is az egyik kedvenc volt
A vásár, a játékpark és más állandó programok az ünnep további napjain is zajlanak. A nagyszínpadon vasárnap este Budapest-Párizs-New York címmel zajlott zenés, táncos show műsor Farkas Gábor Gábriel és Fehér Adrien közreműködésével. Hétfőn este 19:30-kor kezdődik Charlie és az Abrakazabra zenekar ingyenes koncertje.
Május elsején, kedden 11 kor tartják a Városnapi ünnepséget a Városháza téren. Este a Budapest Ragtime Band koncertje zárja a fesztivált a Deák téri nagyszínpadon. A Boldog Békeidők Hévíze részletes programja idekattintva olvasható.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu heti hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről!