Hévíz egregyi városrészében kellemes hangulatú családi hétvégével köszöntik a tavaszt, és egyben tisztelegnek a gyógyvizük monda szerinti első meggyógyult betege, Flavius Theodosius, a későbbi Nagy Theodosius római császár emléke előtt.
A legenda szerint a gyermekbénulásban szenvedő, gyerekként kisit csenevész Flavius Theodosiust a dajkája megmártott a Hévízi-tó vizében, amitől annyira visszanyerte egészségét, hogy később az egységes Római Birodalom utolsó egyedüli császára lehetett belőle. Hogy a történet igaz volt-e, már nincs az a fürdőorvos, aki kideríthetné, de talán nem is igazán kérdés.
A programok többségében is a régmúltat idéző rendezvényt a római kori romkert körül tavaly elkészült parkban tartották. A templom melletti dísztéren környékbeli kézművesek kínálták portékáikat. Különböző anyagú, illatú szappanok, gyümölcssajtok, szárított gyümölcsök, sajtok, mézeskalácsok, ruhából, fából, üvegből, szalmából készített dísztárgyak, ékszerek és más kézműves termékek közül válogathatnak a vevők. A dísztéren tartotta meg nyitó koncertjét a keszthelyiek ütős szambazenekara, a Boomba Tucada is.
A park különböző részein tucatnyi érdekes elfoglaltság közül válogathattak a gyerekek, de az idősebbek is. A vezető képen látható íjászok fegyveréről az egyesület vezetője, Vass Viktor elmondta, az általában tiszafából faragott, embernagyságú íjakkal mintegy 250 méterre lehet ellőni. Egy jó íjász 40 méteres távolságból minden lövéssel beletalálhat a céltábla közepébe.
A pesti Karikatura.hu társaság három tagja is gyakorolta az ókor óta népszerű művészetét.
A rendezvény külön attrakciója volt a gasztronómiai bemutató, amire Miklós Beatrix, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség alelnöke készített fel a közreműködőket. Plinius, Seneca, Tacitus művei alapján próbálták kideríteni, hogy mit és hogyan ettek a rómaiak. Mint az érdeklődőknek ki is osztott ismertetőben az egykor Egregy területén is élőket idézték:
“Nem ismertük a burgonyát, a paprikát, de isteni ételeket készítettünk, nem nagyon finnyáskodtunk a húsfélék kiválogatásánál: az édes vagy pikáns mártások legtöbbször úgyis eltorzították a hús igazi ízét. Sültek alapja a marha, a borjú, a disznó, a vaddisznó, a szamár, a juh, a szarvas, a pele, a nyúl, a meztelen csiga, a tyúk, a kacsa, a liba, a páva, a gólya, a papagáj és mindenféle elejtett vad húsa volt. Igen népszerű étel volt a hal, a tavi és a tengeri egyaránt. Több száz elkészítési módját ismerték. Nagyra becsülték a keszeget, a triglát, azorádát, a makárt, az umbrahalat, a tengeri fogast, a murénát, a tonhalat, a lepényhalat és az angolnát. A lencse, bab, zöldborsó, sárgaborsó, saláta, káposzta, articsóka, sárgarépa, fehérrépa, hagyma, tök, spárga, uborka, gomba, illatos füvek – mályva, menta – és cékla is termett ebben az időben. A legkedveltebb gyümölcsök az alma, a körte, a cseresznye, a szilva, a dió, a mandula, a gesztenye, a szőlő és az őszibarack volt.”
A fentiekre alapozva állították össze a tavaszköszöntő menüjét. Volt Vörösboros ragu kézműves cipóban, Roston sült jércecomb párolt zöldségekkel és lepénnyel. A fentieken túl tavi és tengeri halakat lehetett enni és termelői mézzel, gyümölccsel készített édes süteményeket.
A programhoz illeszkedve csak olyan fűszereket használt ő is, amit már a rómaiak is használhattak. Azt mondja, hogy a csont kivételével minden porcikáját el szokták fogyasztani.
A fentieken túl több más mellett volt még kézműves műhely, legionárius ruha és tógapróba fotózással, kincskeresés a homokozóban, “római kori rajzfilmek” vetítése a romkertnél, egész nap tárlatvezetés a múzeumban, gladiátor bemutató. A szombati napot St. Martin koncertje zárta. Vasárnap hasonló állandó programok után az Új Színpad Társulat Flavius cím előadása és egy tűzszínházi produkció zárja, illetve zárta a hévízi művelődési központ tavaszköszöntő hétvégét.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre