A hét étele – Számadó Juhászné leves staubolással – Tósoki Imre – 2015.05.07.
Ezzel a levessel is a tihanyi Kecskeköröm ünnepen ismerkedtünk össze. A készítő nem más volt, mint a község polgármestere, Tósoki Imre, aki a staubolás alkalmazásával egyedivé teszi az egyébként közismert ételt.
Mint elmondta, ez egy különleges, úgynevezett sűrű leves. A neve alapján birkából csináljuk, de ha nincs bárány, vagy birka, vagy valaki esetleg nem szeretné, akkor ugyanúgy marhahúsból is nagyon finoman el lehet készíteni.
Hozzávalók 20 személy részére
2 kg birkahús
1 kg hagyma
1 kg burgonya
1 liter tejföl
1 csomag kapor
zsír
kevés liszt
só, bors, pirospaprika, csípős paprika ízlés szerint
Tósoki Imrének a felesége segített a leves elkészítésében
Elkészítés
A kapros tejfölt egy nappal korábban elkészítem, hogy összeérjenek az ízek normálisan.
A leves készítését ugyanúgy kezdem, mint a pörköltet.
Zsíron, egy csepp vízzel segítve megdinsztelem a hagymát. (Egyformán jó a sima sertészsír és a mangalicazsír, de ne használjunk olajat.)
Amikor már kellően szép sárga a hagyma, akkor rátesszük normálméretű kockákra felszelt húst, és nagyon lassú tűzön el kezdjük úgymond főzni az egészet. Egy pici sóval az elején segítünk, hogy a hús minél jobban levet eresszen.
Amikor úgy látom, hogy a hús kellően kiadta a levét, akkor elkezdjük a staubolást.
A staubolásnak az a lényege, hogy rászórok egy réteg lisztet, majd egy finom réteg pirospaprikát, arra pedig egy finom réteg borsot.
Innentől rendkívül lassú tűzön kell főzni jó két óráig. Éppen csak átpötyögjön egy kicsit a forró anyag. Keverni nem szabad, mert a liszt miatt leéghetne a bográcsban, és így ez a felső réteg mindig fent marad. Ahogy lassú tűzön ég, átérnek az ízek, összeforr lassan az egész. Amikor idejutok, hozzáteszem a krumplit, kicsit nagyobb lángon összeforralom, és egy újabb félórán belül készen is van az étel.
Nagyon vigyázzunk arra, hogy amikor a krumplit hozzátesszük, a hús még ne legyen teljesen készen, hogy együtt puhuljanak össze.
A tálalásnál kapros tejfölt teszek a tányér aljára, erre rámegy a leves, és egy isteni ételt kapunk.
Ízlés szerint egy kis csípős paprikával lehet még ízesíteni – magyarázta a tennivalókat Tósoki Imre, aki általában évente egyszer, ezen a rendezvényen készíti el a Számadó Juhászné levest.
A leves mellé egy Zweigeltből készített rozét kaptam, nagyon szépen kiegészítették egymást.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
A korábbi ételek
Ide kattintva feliratkozhat heti hírlevelünkre, ha értesülni akar új cikkeinkről