Teljesen megújult a gyenesdiási nagyobbik strand, a Diási Játékstrand keleti és középső része az idei szezonra, ami példa lehet másoknak is a magasan tartott balatoni vízszint okozta problémák kezelésére. A talajrendezésen túl több más mellett megújult a játszótér is az összesen mintegy 70 milliós fejlesztés eredményeként.
A fejlesztések meghatározó része volt a strand keleti részén a talaj rendezése, megemelése. Mint Gál Lajos polgármester elmondta, erre azért volt szükség, mert a magasabb tartott balatoni vízszint és a múltévi nagyobb esőzések után derült ki, hogy a strand mintegy 50 éve használt keleti része megsüllyedt, teljesen eltérően viselkedik, mint a nyugati oldalon később kialakított új rész. A nagyobb eső már nem tudott elszivárogni és vizenyős területek alakultak ki a keleti terület jelentős részén. A múlt évben 2-3 napra be is kellett zárniuk, mert a vizesedés miatt nem tudták azt a szolgáltatási színvonalat nyújtani, amit kellett volna.
– A turisztikai egyesület, a vendégek kívánságára és persze a közvetlen tapasztalataink alapján az önkormányzat úgy döntött, hogy nem lehet halogatni a munkát, az idei szezonra meg kell oldani a problémát. A lehetőségeinket bővítette a Magyar Turisztikai Ügynökség strandfejlesztési pályázata, agy a kettőt ötvözve dolgoztuk ki a fejlesztési elképzeléseket – mesélte az előzményeket a polgármester.
A tervbe végül a feltöltés, annak véglegesítése, elegyengetése, újrafüvesítése, a csapadékvíz elvezetés megoldása is bekerült. Ugyancsak rendezni akarták a keleti rész parti járdájával kapcsolatos problémát is, ami az emelt vízszint miatt gyakorlatilag azonos magasságba került a vízszinttel, így az azt elöntő víz, illetve a kicsapó hullámok miatt csúszóssá vált. Ezt nem akarták megemelni, hanem erre ráépítve egy hosszan elnyúló napozófelületet alakítottak ki.
A tereprendezést még megfejelték egy játszótérfejlesztéssel, egy gyerekkuckó kialakításával, az eddig kaviccsal borított járdák lekövezésével, padok és más ülőalkalmatosságok bővítésével, a mediterrán növényzet felújításával, bővítésével, új árnyékolók telepítésével, időjárásról is tájékoztató strandi óra telepítésével, a sportpályák felújításával. A munkába bekapcsolódtak az érintett területen dolgozó vállalkozók is, akik szintén korszerűsítették az üzleteik előtti területet.
A legnagyobb munka persze a megsüllyedt területrész átlagosan 38 centiméteres vastagságban való feltöltése volt. A legmélyebben fekvő területen 70 centiméterrel kellet kipótolni a szintet. Egyes sportpályákat kompletten meg kellett emelni, hogy ne kerüljenek az új szint alá. A feltöltések előkészítését még a téli fagyok idején, amikor a biztonságosan lehetett közlekedni a területen. Ekkor több mint 4500 köbméter földet hordtak a strand területére.
Az MTÜ által kiírt pályázaton nettó 43 millió forintot nyertek, amihez az önkormányzat több mint tízmilliót tette hozzá. A fejlesztés bruttó értéke megközelíti a 70 millió forintot.
Samu Zoltán, a strand vezetője ezekhez még azt tette hozzá, hogy teljesen felújították a tavaly leégett WC-ket, mosdókat, amikben mostantól zuhanyzók is vannak. Ugyancsak az idei szezon újdonsága egy 154 fős lelátó négymillió forint értékben, amit az országos röplabda szövetség támogatásával állítanak fel. Mivel az összes strandröplabda utánpótlás versenyt, bajnokságot itt tartják, ezért a meglévő négy pálya mellé kettő újabbat is építenek.
– Azt gondolom, hogy olyan jelentős munkát végeztünk el, amire a gyenesdiási fürdőturizmust alapító és 110 évvel ezelőtt a strand elődjét megteremtő Kárpáti János, a falu egykori kántortanítója is büszke lehet – mondta Gál Lajos.
A Gál Lajos fentieket még azzal egészítette ki, hogy Gyenesdiáson az idén sem emelték a belépődíjakat, és felújított parkoló továbbra is ingyenes marad.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
A strandról bővebben: Gyenesdiás Diási Játék strand
Itt is feliratkozhat a heti hírlevelünkre
T. Cím!
Érdeklődöm, hogy a tervezett parti sétány ügyében milyen lépések várhatóak 2019.-ben?