Az elmúlt hétvégén nagyon kellemes hangulatú két napos családi program kerekedett a Nemzeti Vágta gyenesdiási előfutamából, a Festetics Vágtából. A jó szórakozás mellett a verseny eredménye is megfelelő lett.
A rendezvény a múlt évhez hasonlóan a Festetics-kastély parkjában tartott szombati kísérőprogrammal indult, amin több százan ismerkedhettek a magyar lovas hagyományokkal, a lovas sporttal, de akár maguk is lóra ülhettek, hintózhattak, vagy bekapcsolódhattak más programokba.
A Festetics Vágta futamait vasárnap rendezték a Festetics grófok egykori gyakorlópályáján, a gyenesdiási Faludi síkon. A rendezvény nem szakmai részének szervezője a lovaspályát is birtokló gyenesdiási önkormányzat volt. Mint Gál Lajos polgármestertől megtudtuk, az idén támogatás híján a község finanszírozta a programot. Szívesen tették, mert egy hasznos rendezvényről van szó.
A versenyre 12 település, illetve lovas nevezett. Mint Varga Zoltán, a rendezvény szakmai szervezője, a Helikon Kastélymúzeum Hintómúzeumának vezetője elmondta, egy versenyző a Vajdaságból, egy a Felvidékről, hat a Balaton-parti településekről, illetve a közeli városokból, a többiek pedig az ország különböző részeiből érkeztek.
A délelőtt megtartott három előfutamból négy versenyző került az alkonyat idején megtartott döntőbe. A lovaknak, lovasoknak a 440 méteres pályán közel három kört fut, egy 1200 méteres szakaszon kellett megmutatni gyorsaságukat.
A versenyben végig a Pest megyei Csemőről érkezett Petrik Tamás vezetett, aki egy évvel ezelőtt a második helyen végzett a Nemzeti Vágtán. A felső kanyarból nézve úgy tűnt, hogy Petriket többször is komolyan megszorította a Tata színeiben lovagló Mátyás Edina. A versenyt végül Petrik Tamás nyerte, a második Mátyás Edina lett.
A két elsőtől kicsit lemaradva lovagolt a két hazai versenyző, a Gyenesdiást képviselő Németh Viktória és a Keszthely nevében versenyző Kiss Nikolett. A harmadik helyet végül Németh Viktória szerezte meg és Kiss Nikolett lett a negyedik.
A verseny szabályai szerint az elővágtáról a döntő első három lovasa jut a Nemzeti Vágtába, de ott lesz Kiss Nikolett is, mert az elővágta szervezői plusz lehetőségükkel élve őt indítják a versenyen.
Varga Zoltán szerint a Nemzeti Vágta tíz éves és a Festetics vágta nyolc éves eddigi története jól láthatóan nagy fejlődést hozott a környék lovaséletében. A lovasok maguk is egyre felkészültebbek és a lovakat is úgy válogatják ki, úgy készítik fel, hogy minél jobban szerepeljenek. A minőségi javulás jól érzékelhető a versenyek időeredményeiben is.
A felnőtt döntő előtt rendezték meg az ifjabbaknak hirdetett Kishuszár futamot, amin 16 év alatti versenyzők és 138 centiméteres marmagasságúnál alacsonyabb lovak indulhatnak. (A marnak a ló hátának és nyakának találkozásánál lévő kidudorodó részt nevezik, gyakorlatilag a ló hátmagasságáról van szó, amit a bírák persze centire pontosan mérnek – a patkót is beszámítva.) A versenyre egy versenyző jött Bács-Kikun, Győr-Moson-Sopron és egy Pest megyéből.
Előfutamot nem tartottak, a “döntőben” a lovasoknak két kört kellett vágtatni a pályán. A versenyt a Kalocsát képviselő Rigó Loretta nyerte, így ő jutott tovább a Nemzeti Vágtára. A második helyen Halásztelek képviseletében Baján Benita, a harmadik a Nyúl színeiben lovagló Marczam Laura lett.
A Festetics Vágtához kapcsolódva az idén is megrendezték a kocsitoló versenyt, amin négy csapat indult. A gyorsasági versenyt az idén is igazi kocsi kocsikkal tartották a lovaspálya száz méteres egyenes szakaszán. Az előfutamból a Gyenesi Favágók és a Huszárok nevű csapat jutott tovább. A döntőben a Huszárok jobban rajtoltak, de a Gyenesi Favágók a pálya közepén már átvették a vezetést és magabiztos győzelmet arattak. Így ők jutottak tovább a pesti Hősök terén megrendezésre kerülő. A két első futamos kieső a Böllérek és a Gyenesi Díszszázad elnevezésű csapat volt.
A lovas vágtákat és a kocsitoló versenyt az idén is egész nap érdekes programok kísérték. A nézők többek között láthattak agarász és western lovas bemutatót. Az eredeti funkciójával megnézhettek egy 3 ezer éve használt harci kocsit is. A kétlovas, egytengelyes szekeret a Helikon Kastélymúzeum Hintómúzeumának munkatársai készítettek két hagyományőrző, Marx Tibor és Páli Barna kutatásaira építve. A kocsit már egy évvel ezelőtt láthatták az érdeklődők, de most volt az igazi próbaüzeme, mert előbb a lovakat is hozzá kellett szoktatni, ugyanis más a mozgása, mint a ma is használt könnyű egytengelyes kocsiknak.
A bronzkorban ilyen kocsikkal kezdték először a harcászatban használni a lovakat, ezzel megelőzve a lovaglást is. A kocsi az eredetitől csak annyiban tér el, hogy bronz helyett vasból készültek a vasalatai.
Nagy sikere volt a Fordulj Kispej Lovam Táncegyüttesnek és a táncokat kísérő Kánai Bence és barátai zenekarnak. Az idősebb táncosokból álló “szupercsapat” Kárpát-medencei verbunkokkal és pásztortáncokkal teremtett valódi toborzó hangulatot a versenypálya mellett felállított színpadon.
Az idén is a nézők egyik kedvenc programja volt Hamza Viktória szabad idomítási bemutatója. A reggeli csúszás miatt a rendezvény végére került műsorszám igazi megkoronázása volt a napnak.
Képek és szöveg Győrffy Árpád (a külön jelzett fotó kivételével)
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!