Kína egyik jelentős kikötővárosának, a 7,7 millió lakosú Qingdaonak (Csingtao) első számú vezetője írt alá turisztikai együttműködési megállapodást Balatonfűzfő polgármesterével.
Li Qun, a Kínai Kommunista Párt qingdaoi titkára egy városi küldöttség élén látogatott szerdán Balatonfűzfőre, ahol Marton Béla polgármester helyi önkormányzati képviselők, intézményvezetők, vállalkozók társaságában fogadta. A kínai küldöttség egy Budapesten tartott kínai-magyar üzleti fórum kapcsolódó programjaként látogattak el az iparáról, turizmusáról egyaránt ismert 4200 lakosú balatoni településre. A települést Varga István, a VOSZ fejér megyei elnöke ajánlotta a kínai delegáció figyelmében, mint turizmusa és vitorlássportja miatt figyelemre méltó helyet.
A városházán tartott találkozón mindkét vezető röviden bemutatta kisérőit és települését. A kínai delegációról Li Qun elmondta, hogy társai a város külkapcsolatokkal, gazdasági együttműködésekkel foglalkozó vezetői, illetve vezető munkatársai.
Li Qun sok rokon vonást talált a két település között – természetesen a kétezerszeres méretkülönbséggel nem számolva. Mint elmondta, a víz melletti elhelyezkedés, a turizmus fontossága, a vitorlázás kiemelkedő jelentősége mindkét helyen sok lehetőséget ad az együttműködésre.
Qingdaoról megtudhattuk, hogy a városba a múlt évben 72 millió turista látogatott, közülük egymillió volt külföldi, amit nagyon kevésnek találnak, ezért is szeretnék kapcsolataikat erősíteni Fűzfővel. Jó lehetőséget látnak arra is, hogy a Magyarországra érkező kínai turisták számának növelését elősegítse a Balatonfűzfővel kialakított együttműködés.
Li Qun elmondta azt is, hogy ki szeretnék alakítani a két település iskolái és kulturális szervezetei, valamint a városok polgárai közötti kapcsolatokat is.
A két vezető által aláírt angol és kínai nyelvű emlékeztető rögzíti, hogy a települések együttműködését elsősorban vitorlázás és a turizmus területére szeretnék építeni.
A konkrét tennivalók között megállapodtak egy közös adat- és információs rendszer létrehozásában, folyamatos bővítésében, hogy ezzel is javítsák a két város közötti kommunikációt a fejlesztések és a turizmus területén. Megjelenési lehetőséget biztosítanak egymásnak a turisztikai honlapjaikon. Megvizsgálják azt is, milyen lehetőségek vannak a közvetlen együttműködésre a vitorlázás területén. A fentieken túl a promóciós tevékenységek fokozásával és az ifjúsági cserék kialakításával szeretnék erősíteni a turisztikai együttműködést.
Röviden Qingdaoról
A megyei jogú város Santung tartományban, Kína északkeleti részén, a Sárga-tenger és a Jiaozhou-öböl közötti félszigeten helyezkedik el Dél-Koreával átellenben. A jelentős kikötővel rendelkező 6000 éves település Kína meghatározó iparvárosa és haditengerészeti központja. Lakosságának fele él a közvetlenül városnak tekintett területen, a többiek a városhoz tartozó kisebb településeken laknak.
Jelentős a vitorlásélete, a múlt év őszén itt rendezték meg az ISAF Világkupa pályaversenyét.
A településhez kapcsolódik a világ jelenlegi leghosszabb hídegyüttese, a Jiaozhou Bay Bridge, vagy másik nevén a Qingdao Haiwan híd. Az összes szakasz teljes hossza 41,58 km. A legnagyobb önálló szakasza 28 kilométeres, amiből 25 kilométer közvetlenül a tenger felett fut. A legnagyobb magassága közel 150 méter. A több, egymást keresztező testből álló hídegyüttes Qingdao városát, Shandong tartományt és Huangdao kerületét köti össze. A hídtestek szélessége 35 méter, hatpályás autópályát alakítottak ki rajtuk.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre