Európa – A fürdővizek rendben vannak – 2012.05.23-24. – balatoni ráadással!
Az Európai Unió területén lévő fürdővizek 92,1 százaléka megfelel a fürdővizek minőségéről szóló uniós minőségi minimumelőírásoknak – derül ki az Európai Bizottság e témáról szerdán kiadott jelentéséből.
A végrehajtó testület közleménye hozzátette: “ez alól a londoni Serpentine-tó sem kivétel, amely több olimpiai versenyszám helyszíne lesz, itt rendezik többek között a nyílt vízi úszás maratoni távját és a triatlon úszószámát”.
A Brüsszelben kiadott jelentés összesen több mint 22 ezer európai tengerparti, tóparti és folyóparti fürdőhely vizének minőségét tartalmazza.
Janez Potocnik környezetvédelmi biztos leszögezte: örömmel tapasztalja, hogy Európa fürdővizeinek általános minősége továbbra is jó, sőt, tavaly óta javult is.
Az értékelés szerint a fürdőhelyek 77,1 százaléka kiváló minőségű, tehát az előírások legszigorúbb értékeinek is megfelel: ez a tavalyi adathoz képest 3,5 százalékpontos javulást jelent.
Európa legközkedveltebb nyaralóhelyeinek vízminősége általában jó. Spanyolország, Olaszország és Portugália fürdőhelyeinek 80 százaléka kiváló vízminőséggel rendelkezik.
A jelentésből az is kiderül, hogy az uniós rendelkezéseknek nem megfelelő tengerparti fürdőhelyek aránya az 1990-es 9,2 százalékról tavaly 1,5 százalékra csökkent. Az édesvízi fürdőhelyek esetében az előírásoktól elmaradók aránya 1990-ben 11,9 százalék volt, tavaly viszont már csak 2,4, ami az eddigi legalacsonyabb érték.
Magyarország 228 fürdőhelye közül 127 kiváló minőségű, (55 százalék), 26 kielégíti a minimális tisztasági követelményeket (11,4 százalék), 7 pedig nem megfelelő minőségű (3,1 százalék).
“Mivel néhány tagállamban továbbra is problémát jelent a mezőgazdasági vízszennyezés vagy a csatornavíz nem megfelelő kezelése, ezért még többet kell tennünk a biztonságos és tiszta vizeinkért” – mondta Jacqueline McGlade, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója.
MTI kvb kők ifgg
A legtöbb balatoni szabadstrand vize kiváló minőségű – 2012. május 24.
A Balatonon a legtöbb fürdővíz kiváló vagy jó minőségű, az uniós minősítés szerint azonban néhány szabadstrandon nem ajánlott a fürdőzés – derül ki az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) legfrissebb minősítési listájából.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csütörtökön közölte Facebook-oldalán, hogy megjelent a szabadvizi fürdővizek minősítése. A kijelölt strandokon a vízminőség vizsgálata az üzemeltető feladata, az európai uniós előírások szerint a szezonban havonta legalább egyszer kötelező mintát venni. A minősítési besoroláskor azonban nemcsak egy-egy mintát, illetve vizsgálati eredményt, hanem a vízminőség változásait is figyelembe veszik. Az uniós irányelv szerint a fürdővizeket négyéves időszak bakteriológiai vizsgálati eredményeinek értékelése alapján kell minősíteni. Eszerint négy kategóriát alakítottak ki: kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt. Utóbbi esetében az uniós minősítés szerint nem ajánlott a fürdőzés. Az ÁNTSZ megjegyezte: ezeken a helyeken jellemzően az okozza a problémát, hogy a vizek érzékenyek a szennyeződésekre, vagyis nem jelenti azt, hogy a víz minősége állandóan kifogásoltnak számít. Ezért érdemes az OKI honlapján található térképes adatok alapján is tájékozódni – tették hozzá.
Amikor a miniszter a Balaton vízét issza…
Az OKI-hoz még nem érkezett be minden adat, így néhány fürdőhelyet most sorolnak be. Eddig a legtöbb szabadvizi fürdő a legjobb, kiváló minősítést kapta, és számos szabadstrand került jó kategóriába. A korábbi évek adataihoz hasonlóan a legtöbb kiváló minőségű fürdővíz balatoni, míg a legrosszabb minősítést most is elsősorban folyóvizek kapták. A Tiszán például jelenleg kifogásoltnak számít Gergelyiurgonya, Jánd, Mindszent és Tivadar szabadstrandja, valamint a Kettős-Körös Szanazugnál, a dobozi és a gyulai oldalon egyaránt. Egy fokkal jobb, vagyis tűrhető vízminőségi kategóriába a Bánki-tó strandot, valamint a dunaszigeti szabadstrandot sorolták. A fürdőhelyek listája és minősítése mostantól az egész idényben követhető lesz az ÁNTSZ honlapján, illetve Facebook-oldalán, valamint az OKI honlapján is.
MTI bkdi \ blz
A balatoni strandok a 2011. augusztus végi mérések alapján
Várjuk a friss tapasztalatokat és jó fotókat a szerkesztobalatontipp.hu címre, az oldalunk üzenőjébe, vagy a Facebook oldalunkra – http://www.facebook.com/balatontipp – Lájkoljátok, osszátok meg, hogy más is láthassa
|