Ha valaki nem igazán értené, miért nehéz megfelelő szakembereket találni a balatoni turisztikai szolgáltatásokhoz, akkor egy fontos okot megismerhet dr. Orbán György Veszprém megyei főügyész közleményéből.
A Veszprémi Járási és Nyomozó Ügyészség jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat három férfival szemben, akik egy Kft. ügyvezetőiként 2011-2012-ben a költségvetésnek 16 millió forintot meghaladó vagyoni hátrányt okoztak azzal, hogy egy balatonfüredi szálloda üzemeltetése során
munkavállalóikról kettős nyilvántartást vezettek, részben nem jelentették be, részben pedig nem a bejelentett munkabérért foglalkoztatták őket.
A vádirat szerint a Kft. turisztikai idénymunka címén, egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazta munkavállalóit, akiknek az idénymunkára, illetve az idénymunkára és alkalmi munkára létesített munkaviszonyának együttes tartama egy naptári éven belül nem haladhatta volna meg a 120 napot, a munkáltatót pedig munkaviszonyuk minden napjára 500 forint közteherfizetési kötelezettség terhelte utánuk.
A szabályozás kijátszása, illetve ezen kedvező közteherfizetési mód jogosulatlan igénybevétele érdekében a cégnél kettős nyilvántartást vezettek a dolgozók foglalkoztatása során, létezett egy „hivatalos” és egy „valós” jelenléti ív.
Azon dolgozók bére, akik bejelentésre kerültek, a végzettségüknek megfelelő minimálbéren került elszámolásra, a tényleges fizetésük azonban a teljesített órák számától függött, s így a bérük alapvetően magasabb volt, mint a minimálbér összege.
Az alkalmazottak egy részét azonban a Kft. be sem jelentette, vagy a bejelentett időszaktól eltérően foglalkoztatta őket – fogalmaz a közlemény.
Azt már én teszem hozzá, hogy az állami költségvetésnek okozott 16 millió forintos vagyoni hátrány legalább annyira sújthatta a dolgozókat is, hisz nekik nem lesz belőle nyugdíja, vagy akár már közben nem lett belőle megfelelő táppénze, gyese, mert nem fizették utánuk megfelelően a közterheket.
Napi tapasztalatainkból tudjuk, hogy a három szállodai menedzser esete valószínűleg csak a jéghegy csúcsa, így aztán nem csoda, ha a vendéglőkben, szállodákban dolgozók ma már nemcsak szezonon kívül, hanem főszezonban is külföldi munkahelyet keresnek.
A szakemberek, sőt egyáltalán a megfelelő dolgozók hiánya kezd olyan szintűvé válni, hogy az már egyes helyeken a napi korrekt működést is akadályozza akár az előszezonban is.
A megoldás valószínűleg csak az lehet, hogy a dolgozónak itthon is tisztességes nagyságú, megfelelően járulékolt bért adnak, garantálják a normális munkaidőt, s ha rendkívüli okok miatt túlmunkára van szükség, akkor azt külön kellően megfizetik.
Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre