Előbb-utóbb környezeti krízist okozhatnak a Balatonnál zajló túlzott beruházások, figyelmeztetnek segélykiáltással felérő rövid közleményükben a tó kutatói.
A Balatoni Limnológiai Intézet (BLI) megdöbbenéssel értesül az újabb, a környezetet veszélyeztető beruházási folyamatokról és tervekről. Többször hangsúlyoztuk, hogy a nádasok kiterjedésének és állapotának megőrzése mennyire fontos a tó egészének egészsége szempontjából.
A Keszthelyi-medence, a Tihanyi-félsziget és a Szigligeti-öböl a legérintetlenebb, leginkább természetközeli partszakaszokat foglalja magában. Ezen térségek egyre növekvő mértékű terhelése kiemelten ellenjavallt. Amennyiben a hajózási, a turisztikai és a településfejlesztési szempontok egyre nagyobb súlyt kapnak a természet védelmével szemben, úgy az előbb-utóbb bekövetkező környezeti krízis éppen a tó – turisztikailag oly fontos – vonzerejének drasztikus csökkenését eredményezi majd.
A BLI nincs abban a helyzetben, hogy rendelkezéseket és beruházásokat vétózzon meg, de közszolgálati kötelessége a veszély növekvő mértékére figyelmeztetni minden érintettet – zárul az Ökológiai Kutatóközpont közleménye.
–
Néhány példa az elmúlt években lezajlott átalakításokból

A címképen látható Balaland környezete a Google Earth 2017-es műholdfelvételén

A Balaland környezete a Google Earth 2019-es műholdfotóján

Az egykori Holiday kemping partszakasza Balatonakaliban a Google Earth 2012-es műholdképén

Az egykori Holiday kemping partszakasza Balatonakaliban a Google Earth 2019-es műholdképén

Balatonfüreden a Füred kemping délnyugati része 2007-ben a Google Earth műholdképén

Balatonfüreden a Füred kemping délnyugati részéből kivett terület 2019-ben a Google Earth műholdképén
•
Ha érdekesnek találta, egy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a gyorffyarpad.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)